Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jak korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

Kiedy temperatura za oknem przekracza 28°C, posiadacze klimatyzacji mogą uważać się za szczęśliwców. Jeśli chcesz, żeby klimatyzacja spełniała swoją funkcję latem, a jednocześnie nie stała się przyczyną problemów ze zdrowiem, trzymaj się kilku ważnych zasad.

Od czego zależy wydajność klimatyzatora w pomieszczeniu

Prawidłowa praca klimatyzatora zależy od kilku czynników:

 • Temperatura zewnętrzna. W zależności od typu urządzenia istnieje graniczna temperatura, przy której klimatyzator jest w stanie stabilnie pracować. W większości przypadków optymalna praca klimatyzacji jest możliwa w temperaturach od +18°C do +48°C.
 • Regularna konserwacja klimatyzatora. Filtry urządzenia nie powinny być zakurzone; należy je regularnie myć i czyścić. Jeśli klimatyzator służy wyłącznie do chłodzenia pomieszczenia, wystarczy raz w roku przed sezonem letnim wyczyścić filtry. Jednak jeśli klimatyzator jest używany intensywnie — do chłodzenia latem i ogrzewania poza sezonem — czyszczenie należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku.
 • Ustawienie właściwego trybu. Dla sprawnej pracy klimatyzatora w trybie chłodzenia konieczne jest nie tylko sprawne technicznie urządzenie, ale również poprawne włączenie trybu chłodzenia ze wszystkimi ustawieniami wejściowymi.

Korzystanie z klimatyzacji w podczas upałów – jak ustawić urządzenie

W praktyce sterowanie wszystkimi klimatyzatorami jest prawie takie samo. Na pilocie znajduje się przycisk włączania/wyłączania. Następnie trzeba ustawić tryb pracy. Latem będzie to rzecz jasna chłodzenie. Prawie wszystkie nowoczesne modele oferują też tryb automatyczny. Wybierając go, ustawiasz tylko żądaną temperaturę.

Nawet jeśli używasz predefiniowanych trybów pracy, warto pamiętać o najważniejszych zasadach. Dzięki temu będziesz mógł w wydajny i zdrowy sposób korzystać z klimatyzacji w upały. Poniżej znajdziesz szereg praktycznych rad.

1. Ustaw odpowiednią temperaturę

Ustawiając temperaturę podczas upałów, musisz być bardzo ostrożny. Weź pod uwagę różnicę pomiędzy temperaturą na zewnątrz a tą panującą w pomieszczeniu. Jeśli za oknem słupek rtęci wskazuje ponad 30°C, to zalecamy ustawienie klimatyzacji na 6-8°C mniej. Z takimi różnicami poradzi sobie termoregulacja naszego organizmu. Zadanie zbyt niskiej temperatury to w przypadku nagłego opuszczenia domu proszenie się o przeziębienie i szok dla organizmu.

Jednocześnie przy różnicy większej niż 9°C eksperci nie zalecają ustawiania klimatyzacji od razu na wartość docelową. Gdybyś tak zrobił, urządzenie mogłoby przez długi czas działać z maksymalną wydajnością i pobierać dużo energii elektrycznej.

Efektywniej jest ustawiać wartość w stopniach Celsjusza stopniowo.

 • Przykład: Gdy na zewnątrz jest 30°C, najpierw należy schłodzić pomieszczenie do 27°C, a po 15 minutach temperaturę schładzania obniżyć do 25°C. Po kolejnych 30 minutach kondycjoner powinien być ustawiony na 22°C. Gdybyś od razu ustawił termostat na 19°C, obciążenie systemu już na starcie byłoby zbyt duże.

Duża różnica temperatur to obciążenie dla klimatyzacji

Zbyt duża różnica temperatur prowadzi do spadku sprawności sprzętu i utraty wydajności. Co więcej, użytkowanie klimatyzacji w tak intensywny sposób często skutkuje pojawieniem się usterki lub awarii. W okresie letnim fachowcy Cold-Man nieraz byli wzywani do awarii takich jak:

 • Oblodzenia zewnętrznych i wewnętrznych bloków klimatyzatora
 • Uszkodzenie wentylatora
 • Usterka sprężarki

Problemów można uniknąć. Wystarczy w upalne dni rozsądnie wykorzystywać funkcję chłodzenia. Dzięki temu klimatyzator dłużej pozostanie bezawaryjny, a cały system będzie wydajny i zdrowy dla użytkowników.

2. Skieruj nawiew w dobrą stronę

Zadbaj o to, by strumień chłodnego powietrza równomiernie rozchodził się po pomieszczeniu. Nawiew powinien być ustawiony w kierunku ściany lub sufitu. Jeśli upał nie jest nadmiernie uciążliwy, a Ty masz zamiar przebywać w pomieszczeniu jedynie krótki czas, używaj tylko wentylatora.

Choć nie będzie on wytwarzał tak przyjemnie zimnego powietrza, jak w przypadku klimatyzatora, to bryza będzie orzeźwiająca. Często już sam powiew wystarczy, żeby poczuć komfort termiczny.

3. Dostosuj prędkość wentylatora

Możesz zdecydować się na cichy, średni lub maksymalny przepływ powietrza. Istnieje również możliwość wybrania opcji automatycznej. W takim przypadku do czasu osiągnięcia pożądanych parametrów system będzie dobierał maksymalne natężenie przepływu.

W ciągu dnia zaleca się ustawienie wyższej prędkości. I odwrotnie, w nocy ustaw cichą pracę wentylatora na niskich obrotach. Ponieważ nocą na zewnątrz nie jest tak gorąco, system poradzi sobie z klimatyzowaniem wnętrza nawet przy minimalnych obrotach.

4. Oszczędzaj energię

Oszczędzanie energii przedłuża żywotność klimatyzatora i pomaga zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Zobacz, co możesz zrobić:

 • Korzystaj z wyłączników czasowych. To naprawdę sprytne i funkcjonalne dodatki. Dzięki nim możesz ustawić klimatyzator tak, aby schłodził pomieszczenie jeszcze przed Twoim powrotem, gdy nikogo nie ma w domu.
 • Nie schładzaj pomieszczeń, z których nie korzystasz. Urządzenie wysokiej jakości są wyposażone w sensory, które wykrywają brak obecności domowników. W czasie wyboru klimatyzacji warto sprawdzić, czy dany model posiada to udogodnienie. W przeciwnym razie klimatyzacja będzie działać, dopóki jej nie wyłączysz.
 • Zamykaj drzwi i okna. Choć brzmi to jak truizm, warto o tym pamiętać. Otwarte drzwi i okna sprawiają, że do środka dostaje się ciepłe powietrze. Uważaj też, aby drzwi do łazienki pozostawały zamknięte, jeśli ktoś z domowników bierze kąpiel. Gorące i wilgotne powietrze mogłoby dodatkowo obciążać klimatyzator.
 • Zadbaj o to, by jednostka zewnętrzna była umieszczona w cieniu. Jeśli nie da się tego zrobić, możesz rozważyć zainstalowanie osłony. To ważne, ponieważ ciągłe nagrzewanie urządzenia szybko doprowadzi do dodatkowego obciążenia i zużycia sprężarki.

5. Dbaj o czystość filtrów

Od czystości klimatyzatora zależy Twoje zdrowie. Powietrze dostające się do jednostki wewnętrznej przechodzi przez filtry. Zostawia na nich gruboziarnisty pył, brud, i sadzę. Jednocześnie w niektórych klimatyzatorach występuje kilka etapów oczyszczania. Wtedy oprócz kurzu pozostają na nich mniejsze zanieczyszczenia. Na przykład roztocza, alergeny, pyłki.

Czyste filtry to gwarancja prawidłowej pracy układu klimatyzacji. Filtry chronią części wewnętrzne przed zanieczyszczeniem. A zatem im mniej brudu dostanie się do środka, tym dłużej urządzenie będzie działać.

Nabierz zwyczaju regularnego czyszczenia filtrów. Usuń z nich kurz za pomocą odkurzacza, a raz na jakiś czas umyj — wystarczy ciepła woda z dodatkiem łagodnego detergentu. Zwróć uwagę również na zabrudzenia żaluzji i kratek jednostki wewnętrznej. Możesz je wytrzeć za pomocą wilgotnej szmatki. W czasie takiego serwisu zawsze trzymaj się zaleceń, które znajdziesz w instrukcji obsługi klimatyzatora.

Zamów urządzenie wysokiej jakości i poczuj komfort w upalne dni

Odpowiednio dobrany klimatyzator zapewni Ci przyjemny chłód. Zapoznaj się z ofertą Cold-Man i zamów montaż klimatyzatora wysokiej klasy urządzenia. A gdy już zaczniesz korzystać z klimatyzatora, pamiętaj o naszych podpowiedziach i ciesz się komfortem każdego lata!

Inni czytali również:

Jak ustawić temperaturę klimatyzacji latem?

Komentarze są zamknięte.