Nazwa klimatyzatora split (ang. split – rozdzielać) odnosi się do budowy urządzenia, które składa się z dwóch jednostek. Mowa o znajdującym się wewnątrz parowniku oraz zewnętrznym skraplaczu. Oba te elementy są ze sobą połączone dwoma przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy (np. czynnik R410A). Wspomniane przewody, które łączą obydwie jednostki, umieszcza są krótkie i zwykle nie przekraczają długości 6 m. Dzięki temu punkty połączeniowe są mniej narażone na wyciek substancji chłodzącej. Warto również zaznaczyć, że umieszcza się je zwykle na elewacji budynku, jego dachu lub przy samej ziemi. System tego rodzaju pozwala na swobodne chłodzenie szeregu pomieszczeń niezależnie od siebie, z indywidualnym dostosowaniem preferowanej temperatury.
Zdaniem wielu użytkowników klimatyzacja typu split to funkcjonalność i wygoda w jednym. Do ich największych zalet należą m.in.:
• Prosta obsługa,
• Cicha praca,
• Wiele funkcji dodatkowych.
Wśród tych ostatnich najczęściej pojawia się m.in. funkcja grzania, filtracji powietrza, czy osuszania.
Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora split?
Na rynku istnieje wiele urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim mocą chłodniczą. Najczęściej spotykana w urządzeniach jest moc chłodnicza od 2,5kW do 9kW. Parametr ten jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa on m.in. na żywotność klimatyzacji oraz koszty jej eksploatacji. Dlatego tez zawsze powinna ona być dostosowana m.in. do rozmiarów pomieszczenia. Należy również pamiętać, że profesjonalny montaż klimatyzacji to jeden warunek utrzymania gwarancji na urządzenie, dlatego warto go powierzyć ekspertom z firmy Cold-Man.