Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie – co warto wiedzieć?

ogrzewanie klimatyzacją zimą

Klimatyzacja kojarzy Ci się tylko z chłodzeniem? Czas to zmienić! Nowoczesne urządzenia mają też funkcję grzania. Docenisz ją w chłodniejszych miesiącach. Przeczytaj, co warto wiedzieć o ogrzewaniu klimatyzatorem w zimie.

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem?

W normalnym trybie pracy klimatyzacji jednostka wewnętrzna pełni rolę parownika, a zewnętrzna – skraplacza. W przypadku urządzeń z funkcją grzania możliwe jest odwrócenie tych ról. Ustawiając ogrzewanie klimatyzatorem w sezonie zimowym, agregat zaczyna pracować jako parownik, a jednostka wewnętrzna jako skraplacz. 

Klimatyzatory z opcją grzani działają więc jak rewersyjna pompa ciepła. Na rynku dostępne są wydajne i energooszczędne modele. Najlepsze z nich sprawdzą się nawet przy temperaturze zewnętrznej -25ºC, co pozwala na ich wykorzystanie przez całą zimę.

Zalety i wady ogrzewanie klimatyzacją w zimie

Bez wątpienia ogrzewanie klimatyzacją w zimie ma wiele zalet, tym bardziej że nie wymaga dokupienia dodatkowego urządzenia. Wystarczy wykorzystać już zamontowaną klimatyzację, jeśli posiada odpowiednią funkcję. Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie to między innymi:

  • Obniżenie kosztów. Nowoczesne jednostki mają mniejsze zapotrzebowanie na energię niż standardowe grzejniki elektrycznej
  • Intuicyjna obsługa. Do włączenia ogrzewania zwykle wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk, bez konieczności eksploatacji pieców na paliwa kopalne
  • Komfort termiczny w okresach przejściowych. Wczesną wiosną lub jesienią klimatyzator szybko uzyska optymalną temperaturę w pomieszczeniach, na długo zanim włączysz podstawowe źródło ogrzewania

Zastanawiając się, czy opłaca się grzać klimatyzacją w zimie, weź pod uwagę także wady tego rozwiązania. Co do zasady, im niższa jest temperatura otoczenia, tym mniejsza jest wydajność klimatyzatora. Oczywiście producenci dostarczają urządzenia, które mogą pracować nawet w bardzo niskich temperaturach minusowych. Mimo wszystko większość osób traktuje klimatyzację jako wygodne, ale nadal dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych.

Jak ustawić klimatyzację zimą?

Możesz zastanawiać się, jak ustawić klimatyzację zimą. Zwykle wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i ustawić pożądaną temperaturę. Oprócz grzania, klimatyzator powinien mieć funkcję podtrzymywania ciepła, na przykład na poziomie 8-10ºC. Przydaje się też dodatkowa grzałka, która włączy się, gdy za oknem zapanuje siarczysty mróz.

Podsumowanie – czy opłaca się grzać klimatyzacją w zimie?

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się grzać klimatyzacją w zimie, odpowiedź brzmi: tak. Nawet jeśli użytkujesz centralny system ogrzewania domu lub mieszkania, energooszczędny klimatyzator to wygodna opcja w okresie przejściowym. Pozwoli szybko ogrzać dowolne pomieszczenie, a dzięki wbudowanym filtrom dodatkowo oczyszcza powietrze.

Komentarze są zamknięte.