Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Klimatyzacja w salonie – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja jeszcze do niedawna kojarzyła się z luksusowymi wnętrzami o podwyższonym standardzie. Jednak dzisiaj niemal każdy może sobie pozwolić na montaż urządzenia chłodzącego we własnym domu. Najczęściej klimatyzator umieszczany jest w salonie. Jak działa klimatyzacja i kiedy warto się na nią zdecydować?

Budowa i działanie klimatyzacji

Zmiany klimatyczne powodują, że lata są coraz gorętsze, a zimy łagodniejsze. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa montaż klimatyzacji w domu. Na rynku znajdziesz różne klimatyzatory, jednak zwykle mają one zbliżoną budowę i schemat działania. Nowoczesne urządzenia chłodzące składają się z:

 • Jednostki wewnętrznej – występuje w klimatyzatorach typu split i jak sama nazwa wskazuje, jest umieszczana wewnątrz pomieszczenia. Jednostka wewnętrzna najczęściej składa się z parownika i wentylatora, który wymusza przepływ powietrza. Urządzenie pochłania powietrze ciepłe, a następnie wytwarza i rozprowadza schłodzone powietrze.
 • Jednostki zewnętrznej – również występuje w klimatyzatorach typu split. Jednostka zewnętrzna może być zamontowana na balkonie, elewacji lub dachu. Urządzenie składa się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego i drugiego wentylatora powietrza. W procesie sprężania czynnika chłodniczego ciepło zostaje oddane poprzez wymiennik jednostki zewnętrznej.
 • Miedziane rury – znajduje się w nich czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej i na odwrót.
 • Czynnik chłodniczy – jest to substancja chemiczna, która w wyniku przemian fazowych oraz zmiany ciśnienia zmniejsza lub zwiększa swoją temperaturę.

Jak widzisz, działanie klimatyzacji nie jest bardzo skomplikowane. Urządzenie za pomocą układu chłodniczego pobiera ciepło z pomieszczenia i oddaje je na zewnątrz budynku. Obieg chłodniczy można odwrócić, aby móc tym samym urządzeniem ogrzewać pomieszczenie. Nowoczesne klimatyzatory są niezwykle wydajne i energooszczędne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w domach, hotelach, restauracjach i biurach.

Klimatyzacja w salonie – poznaj jej możliwości

Dobrej jakości klimatyzatory są wyposażone w szereg praktycznych funkcji. Montaż urządzenia w salonie umożliwia utrzymanie w tym pomieszczeniu optymalnej temperatury. Odpowiednio dobrany klimatyzator skutecznie schłodzi każdy salon niezależnie od jego metrażu. Nawiew możesz ustawić w taki sposób, aby chłodne powietrze było rozprowadzane równomiernie i nie powodowało dyskomfortu.

Wybierając klimatyzację do salonu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • ogrzewanie pomieszczeń,
 • możliwość zintegrowania klimatyzacji z systemem wentylacyjnym,
 • oczyszczenia powietrza dzięki filtrom, które wychwytują różnego rodzaju zanieczyszczenia,
 • osuszanie powietrza,
 • jonizowanie powietrza.

Mnogość funkcji sprawia, że wybór klimatyzatora może przysporzyć Ci pewnych trudności. Jeśli nie jesteś pewien, jakie urządzenie powinieneś zamówić do swojego salonu, skontaktuj się z naszym ekspertem. W Cold-Man pracują specjaliści mający doskonałe rozeznanie na rynku. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb!

Kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w salonie?

Wysokie temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. W upalne dni budynki szybko się nagrzewają. Gdy w salonie jest gorąco, trudno w nim wytrzymać. Wpływ na temperaturę we wnętrzu ma także powierzchnia okna. Im większe okna, tym szybciej pomieszczenie się nagrzewa. Jedynym skutecznym sposobem na schłodzenie pomieszczenia jest montaż klimatyzacji.

Urządzenie w krótkim czasie obniża temperaturę, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Przebywanie w chłodnym salonie, gdy na dworze panuje upał, przyniesie Ci ulgę i sprawi, że będziesz mieć więcej energii. Klimatyzacja z funkcją oczyszczania i jonizacji powietrza doskonale sprawdzi się również w przypadku osób starszych i alergików. W ten sposób zadbasz o jakość powietrza w pomieszczeniu i zapewnisz bezpieczeństwo swoim bliskim.

Jak zwiększyć skuteczność pracy klimatyzatora?

Salon to pomieszczenie, w którym na co dzień spędzamy najwięcej czasu. Dlatego zdecydowanie warto zamontować klimatyzację w tym pomieszczeniu. Praca klimatyzatora będzie bardziej efektywna, jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek:

 • przed włączeniem urządzenia zamknij okna,
 • w upalne dni zasłoń okna roletami lub zasłonami,
 • włącz klimatyzację na godzinę przed powrotem domowników,
 • nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury,
 • pamiętaj o regularnych przeglądach, czyszczeniu i konserwacji klimatyzatora.

Na skuteczność klimatyzacji wpływa także jej umiejscowienie. W salonach jednostki wewnętrzne najczęściej montuje się pod sufitem w taki sposób, aby znajdowały się co najmniej 20 cm od sufitu i 10 cm od przeszkód z boku. Szukając idealnego miejsca dla klimatyzatora, trzeba też wziąć pod uwagę względy wizualne. Urządzenie powinno idealnie komponować się z wystrojem wnętrza. Chcesz zamontować klimatyzację w salonie, ale nie wiesz, od czego zacząć? W Cold-Man pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenie i zainstalujemy je w dogodnym dla Ciebie terminie. Z naszym wsparciem szybko znajdziesz model, który idealnie sprawdzi się w Twoim salonie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *