Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Co wpływa na koszt montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Bez wnikliwej analizy warunków technicznych i oczekiwań klienta nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt rekuperacji. Mimo wszystko jesteśmy w stanie wymienić najważniejsze czynniki, od których zależy wartość tej inwestycji. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Czynniki wpływające na koszt montażu rekuperacji

Wybór rekuperacji wiąże się z kosztami, które trzeba uwzględnić już na etapie projektowym. Na ostateczną wartość inwestycji wpływają trzy czynniki: 1) rodzaj i jakość centrali rekuperacyjnej, 2) zakres prac budowlanych i adaptacyjnych koniecznych do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz 3) doświadczenie wykonawcy. Przyjrzyjmy się każdej z tych kwestii z osobna.

Jak cena rekuperatora wpływa na koszt inwestycji?

Centrala rekuperacyjna to serce systemu, a jej zakup stanowi z największych kosztów inwestycyjnych. Na rynku można znaleźć różne rodzaje rekuperatorów, dlatego rozpiętość cenowa jest dość spora. Cena urządzenia zależy przede wszystkim od rodzaju wymiennika oraz parametrów technicznych jednostki – mocy i wydajności.

  • Rekuperator z wydajnym wymiennikiem przeciwprądowym może kosztować więcej, ale ze względu na wysoki stopień odzysku ciepła pozwala on sporo zaoszczędzić w sezonie grzewczym.
  • Im większa moc rekuperatora, tym wyższa cena, a z drugiej strony – większa wydajność, liczona w m3/h.
  • Niektóre centrale mają zaawansowane moduły. Należą do nich: możliwość zintegrowania z GWC i jednostką chłodzącą, specjalistyczne filtry dla powietrza nawiewanego lub dedykowane systemy sterowania. Te dodatkowe funkcje sprawiają, że rekuperacja „może więcej”, choć wpływa to na cenę.

Koszt montażu zależny od rodzaju instalacji wentylacyjnej

Na cenę rekuperacji wpływa też koszt materiałów użytych do budowy i izolacji kanałów wentylacyjnych.

Inwestorzy mogą wybierać spośród różnych rodzajów instalacji. Na przykład kanały wykonane z niskiej jakości plastiku kosztują niewiele. Jednak taka „budżetowa” wersja rekuperacji nie zapewnia oczekiwanej wydajności i trwałości. Co więcej, kiepskie materiały oznaczają też częstsze naprawy i szybsze zużywanie się poszczególnych elementów.

Naszym klientom proponujemy coś znacznie lepszego. Standardem jest wysokiej jakości instalacja zbudowana z kanałów stalowych z izolacją z wełny mineralnej. Jest to wybór ceniony za trwałość i efektywność. Wełna mineralna zmniejsza straty ciepła i gwarantuje izolację akustyczną. Chociaż koszt takiej instalacji może wydawać się wysoki, warto pamiętać o długoterminowych korzyściach związanych z oszczędnościami energetycznymi.

Alergicy i osoby szczególnie wrażliwe mogą skorzystać z antybakteryjnej instalacji wentylacyjnej, którą wykonuje się z tworzywa o najwyższej klasie szczelności. Jest to rozwiązanie zorientowane na maksymalną higienę i efektywność, zapewniające doskonałą ochronę przed zanieczyszczeniami.

Jeszcze inną opcją jest nowoczesna instalacja wykonana z ultra cichych, fabrycznie izolowanych kanałów. Ta technologia łączy zalety wydajnej izolacji akustycznej z wysoką efektywnością energetyczną. Mimo wyższych kosztów początkowych zapewnia doskonały komfort na wiele lat.

Jak widać, możliwości jest całkiem sporo, a dokonywane przez inwestora wybory będą miały wpływ na ostateczny koszt inwestycji.

Cena samego montażu rekuperacji jako ważny koszt inwestycyjny

Chociaż wybór wysokiej klasy rekuperatora i materiałów jest ważny, nie można ujmować znaczenia, jakie ma doświadczenie ekipy zajmującej się montażem.

Nie wystarczy wybrać najbardziej zaawansowane urządzenie; równie istotne jest, aby montaż rekuperacji został przeprowadzony przez kompetentnego fachowca. Jedynie profesjonalny projekt i montaż dają gwarancję, że wszystkie elementy systemu rekuperacji będą dostosowane do wymogów technicznych budynku. To ważne, tym bardziej że niewłaściwie zamontowana rekuperacja powoduje nieszczelności, straty ciepła lub nieefektywną wymianę powietrza.

Co obejmuje cena montażu klimatyzacji?

Orientacyjny próg cenowy, który można przyjąć za kwotę wyjściową dla kalkulacji to przy obecnych cenach rekuperatorów i materiałów co najmniej 25 tys. złotych. Kwota ta obejmuje:

  • obliczenie zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne,
  • stworzenie inżynierskiego projektu rekuperacji,
  • zakup i montaż energooszczędnej centrali rekuperacyjnej,
  • zakup materiałów instalacyjnych (kanały, materiały montażowe, izolację i mocowania),
  • montaż instalacji oraz wszystkich czerpni, wyrzutni i anemostatów, w tym wykonanie niezbędnych przewiertów przez stropy i wygłuszenie systemu,
  • uruchomienie i konfigurację rekuperacji.

W Cold-Man podajemy klientom dokładną cenę montażu rekuperacji po zapoznaniu się ze szczegółowymi planami budynku, takimi jak rzuty poszczególnych kondygnacji oraz informacje o planowanych zmianach budowlanych. Takie podejście sprawia, że współpracujący z nami inwestorzy zawsze wiedzą, jaki jest koszt całej inwestycji.

  • Jeśli chcesz cieszyć się rekuperacją na lata, wybierz doświadczonego wykonawcę z odpowiednimi kwalifikacjami. Skontaktuj się z ekspertem Cold-Man i zamów bezpłatną wycenę dla rekuperacji.

Inni czytali również:

Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja jak działa, czym jest i ile kosztuje?

Jak dobrać rodzaj wentylacji do domu jednorodzinnego?

Łączenie klimatyzacji z rekuperacją

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *