Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Nowoczesne i przydatne funkcje w klimatyzatorach – poznaj je wszystkie

Rolą klimatyzacji nie jest już tylko chłodzenie powietrza. Nowoczesne klimatyzatory to wielofunkcyjne urządzenia, które potrafią dużo więcej. Jakie funkcje znajdziesz w najlepszych klimatyzatorach?

Chłodzenie, grzanie i wentylacja

Nasze zestawienie rozpoczynamy od najbardziej podstawowych funkcji klimatyzacji, czyli chłodzenia, grzania i wentylacji. Z takiego urządzenia możesz wygodnie korzystać przez cały rok.

  • Mechanizm chłodzenia polega na odebraniu ciepła z pomieszczenia i przepompowaniu go na zewnątrz. W takim wypadku orzeźwiający powiew chłodnego powietrza jest skutkiem ubocznym tego procesu. W tym trybie jednostka wewnętrzna pełni rolę parownika, a zewnętrzna skraplacza.
  • Efekt grzania uzyskuje się poprzez odwrócenie mechanizmu chłodzenia. W trybie grzania to jednostka zewnętrzna pobiera energię i przenosi ją do jednostki wewnętrznej, która ogrzewa pomieszczenia. Transfer energii cieplnej jest możliwy dzięki skraplaniu i parowaniu czynnika chłodniczego.
  • Wentylacja to z proces, w którego trakcie zużyte powietrze z pomieszczeń jest wymieniane na świeże powietrze znajdujące się na zewnątrz. Celem tego procesu jest usunięcie zanieczyszczeń powietrza, poprawa jego jakości i zwiększenie komfortu domowników.

Klimatyzator z funkcją UV

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez specjalne lampy UV już od dawna znajduje zastosowanie w dezynfekcji różnego rodzaju sprzętów i pomieszczeń. Klimatyzacja z wbudowaną lampą UV to idealne rozwiązanie dla osób, które muszą wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Nowoczesne klimatyzatory generują promieniowanie UV-C, które wyróżnia się biobójczym działaniem. Ta innowacyjna funkcja pozwala usunąć do 99,9% wirusów i bakterii z powietrza krążącego w pomieszczeniach. Działanie lampy UV w klimatyzacji przypomina działanie skanera. Cały proces odbywa się wewnątrz urządzenia i obejmuje powietrze, które następnie jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Oczyszczanie powietrza i jonizacja

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w filtry, które skutecznie oczyszczają klimatyzowane powietrze. Mają one za zadanie usuwać cząsteczki kurzu, bakterie i inne, drobne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Filtry czyszczące nie tylko chronią użytkowników, ale także zapobiegają przedwczesnemu zużyciu się lub uszkodzeniu klimatyzatora.

Wiele współczesnych klimatyzatorów posiada również funkcję jonizacji. Proces ten polega na wytwarzaniu jonów ujemnych, które neutralizują jony dodatnie odpowiedzialne za utrzymanie w powietrzu cząsteczek kurzu. Jonizatory powietrza świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie znajduje się dużo urządzeń elektrycznych. Dzięki nim powietrze jest świeże, a we wnętrzu panuje korzystny mikroklimat.

Funkcja samoczyszczenia

Klimatyzator trzeba regularnie czyścić, żeby nie rozwinęły się w nim grzyby i bakterie. W nowoczesnych urządzeniach wykonanie tej czynności jest dużo prostsze, ponieważ posiadają funkcję samoczyszczenia. Jej działanie polega na dokładnym wysuszeniu jednostki przez wewnętrzny wentylator. Ten efekt uzyskuje się poprzez podgrzanie parownika do 55 stopni Celsjusza. Dzięki tej funkcji można znacząco zredukować ryzyko rozwinięcia się grzybów i innych groźnych mikroorganizmów wewnątrz urządzenia. Warto jednak pamiętać, że funkcja samoczyszczenia nie zwalnia nas z obowiązku wykonywania regularnych przeglądów klimatyzacji.

Klimatyzator z dodatkowym wentylatorem

Klimatyzator z dodatkowym wentylatorem to rozwiązanie, które umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia. Taką funkcję posiada model Rotenso Fresh. Świeże powietrze jest zaciągane przez dodatkowy wentylator pracujący w 3 różnych biegach obrotowych i dodatkowo filtrowane przez filtr klasy EPA zamontowany w specjalnej kasecie znajdującej się pod przednim panelem urządzenia.

Nawilżacz powietrza

Klienci często obawiają się, że działanie klimatyzacji spowoduje obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, niektóre klimatyzatory zostały wyposażone w nawilżacze powietrza. Taką funkcję posiada na przykład model Daikin Ururu. Ten wyjątkowy klimatyzator pochłania wilgoć z powietrza atmosferycznego i równomiernie rozprowadza ją po pomieszczeniu. Funkcja nawilżania powietrza pozwala utrzymać wilgotność powietrza w pomieszczeniu na optymalnym poziomie.

Sterowanie klimatyzatorem przez Wi-Fi

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest możliwość sterowania klimatyzatorem przez Wi-Fi. Do tego celu wykorzystuje się dedykowaną aplikację na telefon, w której możesz dowolnie ustawić wybrane parametry urządzenia. Zdalne sterowanie pozwala na:

  • zarządzanie temperaturą i dostosowywanie jej do bieżących potrzeb,
  • zaplanowanie harmonogramu pracy urządzenia na najbliższy tydzień,
  • utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu,
  • obserwowanie zużycia prądu.

Funkcja follow me

Nowoczesne klimatyzatory mogą być wyposażone w funkcję follow me. W takim wypadku do zestawu dołącza się pilot z wbudowanym czujnikiem temperatury. Po wybraniu funkcji follow me klimatyzator zacznie dostosowywać swoją pracę do temperatury odczytanej przez pilot, który może znajdować się w dowolnym miejscu.

  • Szukasz nowoczesnego klimatyzatora z innowacyjnymi funkcjami? W Cold-Man znajdziesz inteligentne urządzenia, które doskonale sprawdzą się w Twoim domu. Zadzwoń do nas lub napisz, abyśmy mogli przygotować dla Ciebie atrakcyjne propozycje!
Komentarze są zamknięte.