Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jakie klasy energetyczne mają klimatyzatory? Czym kierować się przy wyborze?

Sprawność energetyczna klimatyzacji to jeden z podstawowych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia do mieszkania, domu lub firmy. Sprawdź, co dokładnie kryje się pod tym terminem!

Klasa efektywności energetycznej klimatyzacji – co to jest?

Klimatyzacja do działania potrzebuje energii elektrycznej. Klienci często obawiają się, że urządzenie będzie zużywać za dużo prądu, co sprawi, że będą musieli płacić wyższe rachunki za energię elektryczną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci klimatyzacji tworzą coraz to nowsze rozwiązania, które pozwalają uzyskać wydajną pracę urządzenia przy mniejszym poborze prądu.

Jeśli chcesz zamówić energooszczędny klimatyzator, zwróć uwagę na klasę efektywności energetycznej interesującego Cię urządzenia. Ten parametr informuje nas o tym, ile urządzenie potrzebuje prądu do prawidłowego działania. Im wyższa klasa energetyczna klimatyzatora, tym mniej energii elektrycznej zużywa do schłodzenia lub ogrzania pomieszczenia, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty jego użytkowania.

Jakie klasy efektywności energetycznej mają klimatyzatory?

Producenci są zobowiązani do podawania informacji o tym, jak dużo prądu zużywa dany klimatyzator. Parametry urządzenia umieszcza się na etykiecie energetycznej, z którą klient powinien zapoznać się przed zakupem. Urządzenia działające na prąd mogą zostać przyporządkowane do klasy energetycznej od G do A, gdzie G oznacza najniższą, z kolei A – najwyższą klasę energetyczną. W ramach klasy A powstały dodatkowe trzy warianty, czyli:

 • A+, A++ i A+++.

Najbardziej efektywne urządzenia są oznaczone jako klasa A+++, następnie niższa klasa to A++, a jeszcze niższa – A+. Dzięki zastosowaniu ujednoliconych oznaczeń klienci mogą podejmować świadome decyzje zakupowe oraz zyskują realny wpływ na poziom zużycia prądu w swoich domach.

Różnice w klasach efektywności energetycznej są zauważalne i mają swoje odzwierciedlenie w comiesięcznych rachunkach.

 • Klimatyzator klasy A+++ zużywa ok. 20% mniej prądu niż klimatyzator klasy A++.
 • Klimatyzator klasy A++ zużywa ok. 10% mniej prądu niż klimatyzator klasy A.
 • Klimatyzator klasy A zużywa ok. 10% mniej prądu niż klimatyzator klasy B.

Mniejszy pobór prądu nie tylko pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy, ale także korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Jakie jeszcze informacje znajdują się na etykiecie energetycznej klimatyzatora?

Etykieta energetyczna klimatyzatora zawiera szereg istotnych informacji. Poza klasą energetyczną urządzenia znajdziesz tam między innymi takie parametry jak:

 • projektowe obciążenie cieplne podane w kW,
 • współczynnik SEER i SCOP,
 • głośność jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora.

W przypadku urządzeń wyposażonych w tryb ogrzewania na etykiecie podaje się również sezonowe zużycie energii w trybie grzania w danej strefie klimatycznej.

Jak sprawdzić sprawność sezonową klimatyzatora?

Przy wyborze klimatyzatora warto zwrócić uwagę na współczynnik SEER i SCOP. Są to parametry, które odnoszą się do efektywności pracy urządzenia.

 • SEER to sezonowy współczynnik efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia.
 • SCOP to sezonowy współczynnik efektywności dla trybu ogrzewania.

Współczynniki SEER i SCOP wyrażają stosunek uzyskanej mocy chłodniczej lub grzewczej do ilości zużytej energii elektrycznej. Im wyższe są te wartości, tym klimatyzator jest bardziej wydajny i energooszczędny. Wysokość obu współczynników jest przyporządkowana do odpowiedniej klasy efektywności energetycznej. Jak to wygląda w praktyce?

 • Współczynnik SEER dla urządzenia klasy A+++ jest równy lub większy od 8,5
 • Współczynnik SCOP dla urządzenia klasy A+++ jest równy lub większy od 5,10.

Co jeszcze wpływa na efektywność energetyczną klimatyzatora?

Wybór energooszczędnego klimatyzatora to podstawa, jeśli nie chcesz, żeby urządzenie zużywało dużo prądu. Jednak warto mieć świadomość, że wpływ na wielkość zużycia energii elektrycznej ma również sposób, w jaki na co dzień korzystamy z klimatyzatora. W tym celu należy przede wszystkim dobrze przemyśleć lokalizację urządzenia, aby nawiew szybko i bez problemu docierał do każdego miejsca w pomieszczeniu.

Kolejną ważną kwestią jest ustawienie odpowiedniej temperatury i regularne wietrzenie pomieszczeń. Zbyt duża różnica temperatur może spowodować, że klimatyzator będzie musiał pracować wyjątkowo intensywnie, aby osiągnąć ustawioną przez Ciebie temperaturę, a wówczas zużycie energii na pewno wzrośnie.

Na wydajną pracę klimatyzatora wpływa również stan poszczególnych podzespołów oraz stopień zabrudzenia filtrów. Dlatego warto regularnie czyścić i konserwować urządzenie, aby było zawsze sprawne i gotowe do użycia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wybór klimatyzacji inwerterowej, czyli takiej, która dostosowuje moc pracy do warunków panujących w danym pomieszczeniu i utrzymuje w nim stałą temperaturę, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Wybierz klimatyzator przyjazny środowisku!

W ofercie firmy Cold-Man znajdziesz klimatyzatory z wysoką klasą efektywności energetycznej, które zapewnią Ci komfort termiczny, a jednocześnie nie nadwyrężą domowego budżetu. Przed wyborem klimatyzatora warto również zwrócić uwagę na zastosowany w nim czynnik chłodniczy. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą bardziej ekologiczne czynniki, np. bardzo popularny ostatnio czynnik R32. Wybierając energooszczędną klimatyzację, zapewnisz sobie optymalne warunki do pracy i odpoczynku przez cały rok oraz przyczynisz się do poprawy warunków środowiskowych na naszej planecie

Komentarze są zamknięte.