Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Prawidłowy montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora jest kluczowy, aby urządzenie pracowało wydajnie i dobrze spełniało swoją funkcję. Głównym zadaniem jednostki zewnętrznej jest sprężenie oraz rozprężenie czynnika chłodzącego i oddanie lub odbiór enrergii cieplnej. Trzeba ją zamontować w taki sposób, aby nie zaburzyć estetyki budynku. Jak to zrobić?

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora – co to jest?

Klimatyzatory typu split i multisplit składają się z jednostki wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu i jednostki zewnętrznej, instalowanej na zewnątrz budynku. Różnica polega na tym, że klimatyzatory typu multisplit posiadają kilka jednostek wewnętrznych, a klimatyzatory typu split tylko jedną.

Urządzenie jest wyposażone w sprężarkę, zawór rozprężny, skraplacz i wentylator. Natomiast w jednostce wewnętrznej znajduje się jedynie wentylator i parownik. Oba elementy klimatyzacji są ze sobą połączone za pomocą specjalnych rur, instalacji freonowych i elektrycznych.

Jeśli klimatyzacja ma pracować prawidłowo, jednostka wewnętrzna i zewnętrza muszą zostać zamontowane w odpowiedniej odległości od siebie. W tym artykule skupimy się na określeniu najlepszej lokalizacji dla jednostki zewnętrznej. Sprawdź, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby klimatyzacja pracowała bez zarzutu!

Gdzie można zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Ustalenie idealnego miejsca do zamontowania jednostki zewnętrznej klimatyzatora może stanowić spore wyzwanie. W takim wypadku trzeba wziąć pod uwagę względy estetyczne, okoliczną zabudowę, a także kwestie formalno-prawne.

Właściciele domów jednorodzinnych mają w tej kwestii sporą dowolność, ponieważ zwykle nie muszą ubiegać się o pozwolenie na montaż urządzenia. Jednak mieszkańcy bloków i kamienic powinni uzyskać pozwolenie na montaż jednostki zewnętrznej, jeśli chcą ją umieścić bezpośrednio na elewacji budynku.

Jest to niezbędne, ponieważ elewacja budynku jest traktowana jako część wspólna mieszkańców, co oznacza, że nie można ingerować w jej strukturę bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku decyzji odmownej możesz jeszcze rozważyć kilka innych lokalizacji.

Jednostki zewnętrzne klimatyzacji montuje się również na:

  • szerokim parapecie,
  • posadzce balkonu, który przynależy do danego mieszkania – nie jest to część wspólna, co powoduje, że nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na montaż,
  • dachu – montaż można wykonać zarówno na dachu płaskim, jak i spadzistym,
  • bloczkach betonowych lub innym fundamencie,
  • w pobliżu budynku – dotyczy to głównie domów jednorodzinnych.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora?

W znalezieniu idealnego miejsca na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora mogą Ci pomóc specjaliści z Cold-Man. Podstawą udanej instalacji będzie określenie optymalnej odległości między jednostką zewnętrzną a ścianą.

Nasi specjaliści są bardzo dobrze zaznajomieni z wytycznymi producentów, dzięki czemu będą w stanie zaproponować Ci korzystne i bezpieczne rozwiązania. Podczas poszukiwania optymalnego miejsca na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę również następujące czynniki:

  • urządzenie powinno znajdować się z dala od źródeł ciepła, pary i gazów łatwopalnych;
  • zewnętrznej jednostki klimatyzacji nie powinno się montować w mocno wyeksponowanych miejscach, które są narażone na silne działanie wiatru lub innych, gwałtownych zjawisk atmosferycznych;
  • urządzenie nie może przeszkadzać sąsiadom oraz nie powinno zaburzać estetyki budynku;
  • jednostki zewnętrzne klimatyzatorów, które jednocześnie pełnią funkcję źródeł ciepła, nie powinny być montowane nad chodnikami i podjazdami.

W trakcie montażu duży nacisk kładzie się na estetykę, komfort i bezpieczeństwo. Jednostka zewnętrzna klimatyzacji podczas pracy emituje charakterystyczne dźwięki. Dlatego to ważne, aby urządzenie znajdowało się w ustronnym miejscu i nie przeszkadzało okolicznym mieszkańcom.

Czy można obudować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Estetyka budynku to bardzo ważny argument, często podnoszony przy okazji montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Jeśli urządzenie nie pasuje do elewacji budynku i bardzo rzuca się w oczy, można zdecydować się na montaż specjalnej obudowy.

Osłony drewniane, metalowe lub ażurowe występują w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu dopasujesz obudowę do elewacji budynku. Osłona nie tylko doskonale się prezentuje, ale także zapewnia sprawny przepływ powietrza i wydajną pracę urządzenia.

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora – skorzystaj ze wsparcia fachowców

Firma Cold-Man zajmuje się sprzedażą, montażem i serwisem klimatyzacji. Od lat pomagamy naszym klientom w wyborze dobrej jakości klimatyzatorów oraz doradzamy, gdzie najlepiej zamontować klimatyzację, aby osiągnąć pożądany efekt.

W naszej ofercie znajdziesz wiele atrakcyjnych rozwiązań, dzięki którym znacząco poprawisz komfort swojego życia. Zadzwoń do nas i dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, wybierając współpracę z naszą firmą!

Komentarze są zamknięte.