Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Montaż klimatyzacji w bloku, czyli jak zwiększyć komfort w mieszkaniu

montaż klimatyzacji w bloku

Wydajna klimatyzacja w bloku to prawdziwe wybawienie, gdy z nieba leje się żar. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup mocnej jednostki Split, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się, jakie formalności trzeba spełnić oraz czy montaż klimatyzacji w zabudowie wielorodzinnej można zlecić bez zgody wspólnoty.

Montaż klimatyzacji w bloku – od czego zacząć?

Jeśli chcesz zamontować klimatyzator do mieszkania w bloku, cała przygoda zaczyna się od formalności. Instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku (bloku lub kamienicy), wymaga bowiem zgody administratora. Może chodzić o zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcę wybranego dla wspólnoty mieszkaniowej. Poniżej omawiamy dwa kroki, które dzielą Cię od przyjemnego chłodu we własnym M.

Po pierwsze, sprawdź regulamin lub porozmawiaj z zarządcą

Możesz szybko przekonać się, czy regulamin spółdzielni lub wspólnoty omawia warunki dla klimatyzacji na balkonie w bloku. Spróbuj znaleźć w nim zapisy dotyczące montażu agregatu na elewacji zewnętrznej. Niewykluczone, że ta kwestia była już wcześniej podnoszona i ustanowiono konkretne regulacje. Jeśli w sprawie klimatyzacji regulamin milczy, skonsultuj się z zarządcą. Zapytaj o obowiązujące wymogi, a także przyjęte normy co do dopuszczalnej emisji hałasu i miejsc, w których można umieścić agregat. W ten sposób przygotujesz się na krok drugi.

Do drugie, wypełnij wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku

Praktycznie w każdym przypadku spółdzielnia lub wspólnota wymaga, aby zgłosić swoją prośbę na piśmie. W tym celu złóż wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Wzór dokumentu znajdziesz w internecie. Niewykluczone też, że otrzymasz go od zarządcy, jeśli wspólnota w przeszłości rozpatrywała takie prośby. We wniosku ujmij jak najwięcej faktów dotyczących pracy klimatyzatora. Zazwyczaj wymaga się podania następujących informacji:

  • Miejsce montażu zewnętrznego agregatu (szkic lub rysunek techniczny) oraz dokładne wymiary jednostki
  • Opis metody montażu, która powinna uniemożliwiać przenoszenie wibracji klimatyzatora na ściany budynku
  • Poziom hałasu generowany przez jednostki wewnętrzną i zewnętrzną. Znajdziesz je w specyfikacji technicznej urządzenia. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 14.06.2007, hałas agregatu nie może przekroczyć 55 dB(A) w dzień i 45 dB(A) w nocy; dla jednostek wewnętrznych 40 dB(A) w dzień i 30 dB(A) w nocy
  • Sposób odprowadzania skroplin – większość spółdzielni i wspólnot wymaga, aby stosować tzw. odpływ kanalizacyjny, czyli automatycznie odprowadzać skropliny do pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe oczekują przedłożenia pisemnych zgód sąsiadów. Nawet jeśli w Twoim przypadku tak nie jest, warto uprzedzić lokatorów pobliskich mieszkań o źródle szumu, aby montaż klimatyzacji w bloku przebiegł bez niepotrzebnych nieporozumień.

Gdy uzyskasz już zgodę zarządu spółdzielni lub wspólnoty, pozostaje jedynie zakupić urządzenie o odpowiednich parametrach. Jego instalację powierz fachowcom, którzy przeprowadzą ją sprawnie i bez szkody dla elewacji.

Montaż klimatyzacji w budynku zabytkowym

Uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji w bloku to jedno, klimatyzacja na balkonie w zabytkowej architekturze to zupełnie inna bajka. Stanowi też dość duże utrudnienie. Jeśli mieszkasz w budynku wpisanym do rejestru zabytków, akceptacja zarządu spółdzielni lub wspólnoty to jeszcze za mało. 

Budynki oficjalnie uznane za zabytkowe podlegają jurysdykcji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (więcej o tym przeczytasz w Ustawie o ochronie zabytków i obieca nad zabytkami, Dz.U. 2203, n4 162, poz.1568). W praktyce oznacza to, że po uzyskaniu zgodny zarządcy, musisz wysłać pismo do WKZ właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Konserwator zabytków wyda decyzję co do montażu klimatyzatorów oraz ewentualne zalecenia sposobu wykonania prac.

Niestety, w przypadku zabytków montaż agregatu na elewacji zwykle jest po prostu niemożliwy. Pozostaje jedynie instalacja na posadzce balkonu, w piwnicy (jeśli warunki na to pozwalają) lub na dachu.

Jak zamontować jednostkę zewnętrzną na balkonie?

Najczęściej klimatyzator na balkonie montowany jest na ścianie budynku. Z punktu widzenia prawa, elewacja jest częścią wspólną, dlatego takie prace zawsze wymagają uzyskania wspomnianych wcześniej zgód. Montaż agregatu na balkonie warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Wykona ona stabilne mocowanie, które powstrzyma przenoszenie drgań klimatyzatora na ściany nośne. Co więcej, ekipa monterska zgodnie ze sztuką doprowadzi do jednostki zasilania oraz wykona połączenia rurowe. Samodzielne próby montażu klimatyzacji na balkonie mogą prowadzić do problemów z eksploatacją, a nawet to utraty gwarancji producenta. Nie warto więc ryzykować.

Czy można zamontować klimatyzację w bloku bez zgody wspólnoty?

Tak, możliwy jest montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty. W takim przypadku urządzenie zewnętrzne musi być umieszczone na posadzce balkonowej, którą prawo uznaje za integralną część lokalu. Na rynku dostępne są systemy zapobiegania przenoszeniu drgań. Zaliczają się do nich wypoziomowane gumowe podkłady antywibracyjne oraz specjalne stojaki. Pamiętaj, że chociaż zlecając montaż agregatu na posadzce nie musisz mieć zgody zarządcy, nadal obowiązuje Cię regulamin wspólnoty. Zadbaj więc o to, by jednostka nie generowała hałasu większego niż dozwolony. 

Istotne znaczenie ma także sposób odprowadzania skroplin. Najlepszą metodą jest wpięcie odpływu do pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu. Jeśli klimatyzacja w bloku odprowadza skropliny do zbiornika, musisz go regularnie opróżniać. W przeciwnym razie zalejesz sąsiadów i zniszczysz elewację, za co możesz być pociągnięty do odpowiedzialności.

Jeśli chcesz zadbać nie tylko o komfort, ale również o estetykę dowiedz się, jak ukryć klimatyzator na balkonie. Dostępnych jest wiele praktycznych konstrukcji, które zasłonią agregat stojący na posadzce. Oczywiście taka zabudowa klimatyzatora na balkonie może być jedynie częściowa. Zwykle przypomina pionowe lub poziome szczebelki, pozwalające na swobodny przepływ powietrza.

Jak odprowadzić skropliny w bloku, aby nie uszkodzić elewacji

Jednym z największych wyzwań montażu klimatyzacji w mieszkaniu, jest system odprowadzania skroplin. Powstają one w wyniku skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora. Gdy klimatyzator pracuje, chłodzi powietrze, a schłodzone powietrze nie jest w stanie utrzymać tyle cząsteczek pary wodnej, co wcześniej. Część tej dodatkowej wilgoci skrapla się na powierzchni wymiennika ciepła.

Oczywiście producent klimatyzacji do mieszkania w bloku przewiduje taką sytuację. Dlatego kondensat zbiera się na oddzielnych tackach, umieszczonych pod wymiennikiem ciepła, z których jest odprowadzany np. za pomocą pompki. Masz do wyboru dwa podstawowe sposoby usuwania skroplin w bloku, które omawiamy poniżej.

Usuwanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji

Ta metoda wymaga wpięcia odpływu skroplin do istniejącego pionu kanalizacyjnego, więc trzeba ją odpowiednio zaplanować. Mimo wszystko takie automatyczne odprowadzanie skroplin to najlepsza opcja dla mieszkańców bloków. Nie wymaga ciągłego sprawdzania, czy zbiornik na kondensat nie uległ przepełnieniu. 

Co więcej, wybierając odprowadzenie nadmiaru wilgoci do kanalizacji, znacznie łatwiej uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Niestety, w urządzonych już pomieszczeniach wykonanie takiego odpływu jest nieopłacalne, a nieraz nawet niemożliwe. Dlatego niekiedy rozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z drugiej opcji.

Odprowadzanie skroplin do zbiornika

Alternatywą dla odpływu kanalizacyjnego jest odprowadzanie skroplin do specjalnego zbiornika. Gromadzenie kondensatu wiąże się z koniecznością regularnego opróżniania go. To zdecydowanie tańsza i mniej inwazyjna metoda, jednak ma pewne wady. Po pierwsze, ciągłe sprawdzanie stanu zbiornika jest mało wygodne. Należy przy tym pamiętać, że w upalne dni może się w nim zbierać nawet 1 litr wody na godzinę! 

Po drugie, woda, która nie zostanie na czas wylana, może ściekać po oknach sąsiadów i uszkodzić elewację bloku. Z tego względu władze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej mniej przychylnie patrzą na wnioski o klimatyzację ze zbiornikiem na skropliny.

Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu dla klimatyzacji w bloku?

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji zawsze wiąże się z koniecznością obliczenia generowanego przez nią hałasu. Najbardziej hałasującym elementem w agregacie jest sprężarka. Zgodnie z prawem (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku), dopuszczalny poziom hałasu zależy od dwóch czynników:

  • Przeznaczenia terenu, na którym znajduje się blok (obszar ochrony uzdrowiskowej, teren pobytu dzieci i młodzieży, sąsiedztwo domów opieki, szpitali, terenów rekreacyjnych itd.).
  • Trybu pracy klimatyzatora, tj. tego, czy jednostka będzie chłodzić pomieszczenie również w nocy (22:00 – 6:00).

Za bezpieczną granicę można przyjąć 45 dB(A). Taki poziom natężenia hałasu pozwala na wykorzystywanie pełnego potencjału klimatyzacji, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nowoczesne jednostki zewnętrzne mieszczą się w tej granicy, dlatego z powodzeniem mogą być instalowane na elewacji nieruchomości wielorodzinnych.

Osobne regulacje prawne dotyczą poziomu głośności jednostki wewnętrznej (patrz: norma PN-87/B-02151/02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”). W dzień (6:00 – 22:00) szum generowany przez klimatyzator nie powinien przekroczyć 40 dB(A), a w nocy (22:00 – 6:00) poziomu 30 dB(A). Większość dostępnych jednostek spełnia te wymagania, a niektóre mogą pracować w dodatkowym trybie Silent.

Przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu klimatyzacji —  konsekwencje

Wybierając klimatyzator, warto zawczasu zapoznać się z jego parametrami, także tymi dotyczącymi generowanego hałasu. W przypadku przekroczenia wymienionych norm wspólnota lub dociekliwy sąsiad może wnioskować o kontrolę ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inspektorzy dokonają pomiaru emitowanego hałasu (w dzień i w nocy). Jeśli okaże się, że właściciel klimatyzacji w mieszkaniu w bloku złamał prawo, inspekcja może wydać nakaz zdemontowania instalacji.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji na elewacji bloku?

Koszt instalacji klimatyzacji na elewacji bloku mieszkalnego może być inny dla poszczególnych lokalizacji. Cena usługi zależy od takich czynników, jak:

  • rodzaj wybranego urządzenia,
  • rozmiar i złożoność instalacji,
  • typ, ilość i jakość użytych materiałów montażowych,
  • koszty pracy (np. potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu).

Zakup klimatyzatora jest rzecz jasna największym wydatkiem, ale nie warto na tym oszczędzać. Urządzenie musi być odpowiednio dobrane pod względem mocy, funkcjonalności i generowanego hałasu. Jeśli chodzi o montaż, koszt zawsze rozliczany jest indywidualnie. Kompleksowa usługa obejmuje m.in. poprowadzenie niezbędnych korytek i przewodów elektrycznych, a także połączeń rurowych między agregatem i jednostką wewnętrzną.

Z pewnością trzeba zapłacić więcej, jeśli montaż odbywa się na elewacji bloku zabytkowego lub budynku po termoizolacji. Jeśli agregat ma być zawieszony na wyższych piętrach, koszty generuje konieczność użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak podnośnik oraz zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy montażowej.

Nawet jeśli koszt zakupu, montażu i uruchomienia klimatyzacji w bloku wydaje się duży, dobrze jest wynająć do tego zadania fachowców, takich jak Cold-Man. Samodzielne próby zainstalowania klimatyzacji zwykle prowadzą do utraty gwarancji producenta i nieprawidłowej pracy jednostek, a nawet ich uszkodzenia.

Dlaczego administrator budynku może odmówić wydania zgody na klimatyzację?

Administrator bloku lub osiedla może odmówić wydania zgody na klimatyzację z różnych powodów. Do najczęściej przytaczanych powodów należą:

  • Zaburzenie estetyki budynku. Zarządca może dojść do wniosku, że ingerencja w elewację jest niezgodna z zapisami zawartymi w regulaminie osiedla lub wspólnoty. Jeśli budynek dodatkowo jest wpisany do rejestru zabytków, prace związane z montażem klimatyzacji mogą negatywnie wpłynąć na kondycję elewacji.
  • Przekroczenie dozwolonej mocy umownej. Chociaż nowoczesne klimatyzatory są cenione ze względu na energooszczędność, administrator może mieć wątpliwości co do wykorzystania mocy umownej. Szczególnie w starszych budynkach, które nie dysponują odpowiednią infrastrukturą, uruchomienie mocnej klimatyzacji mogłoby zbytnio obciążyć sieć energetyczną.
  • Zapisy projektowe, które wykluczają klimatyzację. Elewacje niektórych budynków są chronione prawami autorskimi projektu. Jeśli architekt, który nimi dysponuje, nie zgodzi się na zmiany, wniosek może zostać odrzucony.
  • Kwestie proekologiczne. Niektóre osiedla i wspólnoty mieszkaniowe zobowiązały się do przestrzegania wysokich norm w zakresie emisji gazów, produkowanych m.in. przez klimatyzatory. W takiej sytuacji montaż urządzenia prowadziłby do naruszenia tych zapisów, więc zarządca może odmówić wydania zgody. Rozwiązaniem często okazuje się wybór ekologicznej i energooszczędnej jednostki renomowanego producenta.

Chociaż do korzystania z dobrodziejstw klimatyzacji w bloku konieczne jest uzyskanie zgody administratora, coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Doświadczeni eksperci Cold-Man chętnie podpowiedzą Ci, jaki model wybrać i jak dopełnić wszystkich formalności.

Inni czytali również:

Klimatyzacja do mieszkania 50m2

Komentarze są zamknięte.