Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Montaż klimatyzacji w bloku, czyli jak zwiększyć komfort w mieszkaniu

montaż klimatyzacji w bloku

Wydajna klimatyzacja w bloku to prawdziwe wybawienie, gdy z nieba leje się żar. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup mocnej jednostki Split, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się, jakie formalności trzeba spełnić oraz czy montaż klimatyzacji w zabudowie wielorodzinnej można zlecić bez zgody wspólnoty.

Montaż klimatyzacji w bloku – do czego zacząć?

Jeśli chcesz zamontować klimatyzator do mieszkania w bloku, cała przygoda zaczyna się od formalności. Instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku (bloku lub kamienicy), wymaga bowiem zgody administratora. Może chodzić o zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcę wybranego dla wspólnoty mieszkaniowej. Poniżej omawiamy dwa kroki, które dzielą Cię od przyjemnego chłodu we własnym M.

Po pierwsze, sprawdź regulamin lub porozmawiaj z zarządcą

Możesz szybko przekonać się, czy regulamin spółdzielni lub wspólnoty omawia warunki dla klimatyzacji na balkonie w bloku. Spróbuj znaleźć w nim zapisy dotyczące montażu agregatu na elewacji zewnętrznej. Niewykluczone, że ta kwestia była już wcześniej podnoszona i ustanowiono konkretne regulacje. Jeśli w sprawie klimatyzacji regulamin milczy, skonsultuj się z zarządcą. Zapytaj o obowiązujące wymogi, a także przyjęte normy co do dopuszczalnej emisji hałasu i miejsc, w których można umieścić agregat. W ten sposób przygotujesz się na krok drugi.

Do drugie, wypełnij wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku

Praktycznie w każdym przypadku spółdzielnia lub wspólnota wymaga, aby zgłosić swoją prośbę na piśmie. W tym celu złóż wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Wzór dokumentu znajdziesz w internecie. Niewykluczone też, że otrzymasz go od zarządcy, jeśli wspólnota w przeszłości rozpatrywała takie prośby. We wniosku ujmij jak najwięcej faktów dotyczących pracy klimatyzatora. Zazwyczaj wymaga się podania następujących informacji:

  • Miejsce montażu zewnętrznego agregatu (szkic lub rysunek techniczny) oraz dokładne wymiary jednostki
  • Opis metody montażu, która powinna uniemożliwiać przenoszenie wibracji klimatyzatora na ściany budynku
  • Poziom hałasu generowany przez jednostki wewnętrzną i zewnętrzną. Znajdziesz je w specyfikacji technicznej urządzenia. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 14.06.2007, hałas agregatu nie może przekroczyć 55 dB(A) w dzień i 45 dB(A) w nocy; dla jednostek wewnętrznych 40 dB(A) w dzień i 30 dB(A) w nocy
  • Sposób odprowadzania skroplin – większość spółdzielni i wspólnot wymaga, aby stosować tzw. odpływ kanalizacyjny, czyli automatycznie odprowadzać skropliny do pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe oczekują przedłożenia pisemnych zgód sąsiadów. Nawet jeśli w Twoim przypadku tak nie jest, warto uprzedzić lokatorów pobliskich mieszkań o źródle szumu, aby montaż klimatyzacji w bloku przebiegł bez niepotrzebnych nieporozumień.

Gdy uzyskasz już zgodę zarządu spółdzielni lub wspólnoty, pozostaje jedynie zakupić urządzenie o odpowiednich parametrach. Jego instalację powierz fachowcom, którzy przeprowadzą ją sprawnie i bez szkody dla elewacji.

Montaż klimatyzacji w budynku zabytkowym

Uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji w bloku to jedno, klimatyzacja na balkonie w zabytkowej architekturze to zupełnie inna bajka. Stanowi też dość duże utrudnienie. Jeśli mieszkasz w budynku wpisanym do rejestru zabytków, akceptacja zarządu spółdzielni lub wspólnoty to jeszcze za mało. 

Budynki oficjalnie uznane za zabytkowe podlegają jurysdykcji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (więcej o tym przeczytasz w Ustawie o ochronie zabytków i obieca nad zabytkami, Dz.U. 2203, n4 162, poz.1568). W praktyce oznacza to, że po uzyskaniu zgodny zarządcy, musisz wysłać pismo do WKZ właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Konserwator zabytków wyda decyzję co do montażu klimatyzatorów oraz ewentualne zalecenia sposobu wykonania prac.

Niestety, w przypadku zabytków montaż agregatu na elewacji zwykle jest po prostu niemożliwy. Pozostaje jedynie instalacja na posadzce balkonu, w piwnicy (jeśli warunki na to pozwalają) lub na dachu.

Jak zamontować jednostkę zewnętrzną na balkonie?

Najczęściej klimatyzator na balkonie montowany jest na ścianie budynku. Z punktu widzenia prawa, elewacja jest częścią wspólną, dlatego takie prace zawsze wymagają uzyskania wspomnianych wcześniej zgód. Montaż agregatu na balkonie warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Wykona ona stabilne mocowanie, które powstrzyma przenoszenie drgań klimatyzatora na ściany nośne. Co więcej, ekipa monterska zgodnie ze sztuką doprowadzi do jednostki zasilania oraz wykona połączenia rurowe. Samodzielne próby montażu klimatyzacji na balkonie mogą prowadzić do problemów z eksploatacją, a nawet to utraty gwarancji producenta. Nie warto więc ryzykować.

Czy można zamontować klimatyzację w bloku bez zgody wspólnoty?

Tak, możliwy jest montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty. W takim przypadku urządzenie zewnętrzne musi być umieszczone na posadzce balkonowej, którą prawo uznaje za integralną część lokalu. Na rynku dostępne są systemy zapobiegania przenoszeniu drgań. Zaliczają się do nich wypoziomowane gumowe podkłady antywibracyjne oraz specjalne stojaki. Pamiętaj, że chociaż zlecając montaż agregatu na posadzce nie musisz mieć zgody zarządcy, nadal obowiązuje Cię regulamin wspólnoty. Zadbaj więc o to, by jednostka nie generowała hałasu większego niż dozwolony. 

Istotne znaczenie ma także sposób odprowadzania skroplin. Najlepszą metodą jest wpięcie odpływu do pionu kanalizacyjnego w mieszkaniu. Jeśli klimatyzacja w bloku odprowadza skropliny do zbiornika, musisz go regularnie opróżniać. W przeciwnym razie zalejesz sąsiadów i zniszczysz elewację, za co możesz być pociągnięty do odpowiedzialności.

Jeśli chcesz zadbać nie tylko o komfort, ale również o estetykę dowiedz się, jak ukryć klimatyzator na balkonie. Dostępnych jest wiele praktycznych konstrukcji, które zasłonią agregat stojący na posadzce. Oczywiście taka zabudowa klimatyzatora na balkonie może być jedynie częściowa. Zwykle przypomina pionowe lub poziome szczebelki, pozwalające na swobodny przepływ powietrza.

Inni czytali również:

Klimatyzacja do mieszkania 50m2

Komentarze są zamknięte.