Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Przegląd klimatyzacji – jak często należy serwisować klimatyzację?

serwis klimatyzacji

O klimatyzację trzeba dbać, regularnie zlecając przeglądy. Czy wiesz, dlaczego serwis jest tak ważny i jak często powinien być wykonywany? Przeczytaj, jak zadbać o swoją klimatyzację, żeby pracowała efektywnie przez cały rok.

Dlaczego trzeba dbać o serwis i odgrzybianie klimatyzacji?

Przegląd i odgrzybianie klimatyzacji stacjonarnej to bardzo ważne czynności eksploatacyjne. Pracujący w układzie czynnik chłodniczy skrapla się, a jego nadmiar tworzy środowisko do rozwoju niebezpiecznych mikroorganizmów. Do urządzenia dostają się też drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia.

Zaniedbanie klimatyzacji w domu lub biurze sprawi, że w pomieszczeniu pojawi się nieprzyjemny zapach i niewłaściwy mikroklimat. Nieczyszczony klimatyzator pobiera więcej prądu i pracuje znacznie głośniej niż powinien. Jego podzespoły zużywają się szybciej, a z czasem może dojść do poważnej awarii. Dlatego właśnie tak istotny jest regularny serwis klimatyzacji – co ile miesięcy zlecać taką usługę?

Przegląd klimatyzacji – jak często?

Jeśli chcesz zadbać o mikroklimat w domu lub biurze, powinieneś zlecać przegląd klimatyzacji – jak często? Eksperci z tej dziedziny radzą, aby serwis i czyszczenie klimatyzacji w biurze lub domu zlecać co najmniej dwa razy w roku. Dotyczy to przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych o standardowej intensywności użytkowania.

Klimatyzacja w restauracjach, hotelach czy sklepach wymaga więcej uwagi. Urządzenia tam zainstalowane pracują w specyficznych warunkach i przy większym stężeniu zanieczyszczeń. Z tego względu czyszczenie klimatyzacji w budynkach użyteczności publicznej powinno być wykonywane częściej niż dwa razy w roku. Dokładny harmonogram przeglądów uwzględnia okresy intensywnego użytkowania klimatyzacji. Układając go, warto zasięgnąć rady fachowców Cold-Man.

Jaki jest najlepszy czas na przegląd klimatyzacji?

Najlepszą porą na serwis klimatyzacji jest okres wiosenny i jesienny. Dokładny przegląd, obejmujący czyszczenie, odgrzybianie pozwoli przygotować jednostkę na lato. Statystyka pokazuje, że fachowcy Cold-Man najczęściej wykonują przegląd klimatyzacji na przełomie marca i kwietnia oraz w październiku. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować wizytę serwisanta, aby cieszyć się w pełni sprawną klimatyzacją przed nadejściem lata.

Na czym polega przegląd klimatyzacji domowej?

Przegląd klimatyzacji obejmuje kilka czynności. Pozwalają zadbać o prawidłowe funkcjonowanie jednostki wewnętrznej i zamontowanego na zewnątrz agregatu. Doświadczony fachowiec wykonujący serwis klimatyzacji ma na swojej liście trzy główne punkty:

  • Sprawdzenie stanu podstawowych podzespołów. Serwisant weryfikuje, czy wszystkie podzespoły klimatyzatora funkcjonują prawidłowo. Jednym z najważniejszych jest parownik. Fachowiec upewnia się też, czy sterowniki działają i czy nie ma uszkodzeń w połączeniach układów, przewodach i instalacji.
  • Odgrzybianie klimatyzacji domowej. Usuwanie zarodników grzybów i innych mikroorganizmów wymaga użycia specjalnych preparatów chemicznych. Profesjonalne firmy wykonują odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania lub ultradźwięków. Odgrzybianie pozwala zniszczyć wszystkie groźne dla człowieka bakterie i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  • Napełnianie klimatyzacji domowej. Serwis klimatyzacji obejmuje też uzupełnianie ubytków czynnika chłodniczego. Ubytki powstają w przypadku nieszczelności, którą po wykryciu trzeba jak najszybciej usunąć.

Jeśli w czasie kontroli serwisant odkryje jakieś usterki, użyje specjalistycznego sprzętu, żeby jak najszybciej je usunąć. Jeżeli problem nie jest poważny, można od usunąć „od ręki”. Regularny przegląd i czyszczenie klimatyzacji Split jest niezbędne, aby korzystać z niej bez obawy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Czy można samodzielnie czyścić klimatyzację?

Chociaż serwis klimatyzacji jest ważny i warto go zlecić fachowcom Cold-Man, pewne czynności możesz wykonać samodzielnie. Podstawowe czyszczenie klimatyzacji domowej to między innymi wymiana filtrów wielorazowego użytku. Sam proces zawsze jest krok po kroku opisany w instrukcji obsługi urządzenia. Zwykle wystarczy otworzyć panel czołowy i wyczyścić filtry.

Dbając o filtry co miesiąc (chyba że producent zaleci inaczej), troszczysz się o bezpieczeństwo swojej rodziny lub osób użytkujących przestrzeń biurową. Jednak poważniejsze prace lepiej powierzyć doświadczonym serwisantom. Chodzi o czyszczenie klimatyzacji domowej wewnątrz, a także oczyszczenie zewnętrznego agregatu.

Zamów profesjonalny przegląd klimatyzacji z Cold-Man

Zadbaj o swoją klimatyzację w domu lub biurze, zamawiając kompleksowy przegląd klimatyzacji. Ekipę Cold-Man tworzą fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy dysponują niezawodnym sprzętem diagnostycznym. Napisz lub zadzwoń, aby wybrać dogodny dla siebie termin.

Inni czytali również:

Na czym polega serwis klimatyzacji i kiedy go wykonać?

Komentarze są zamknięte.