Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy klimatyzacja w sypialni to dobry pomysł?

klimatyzacja w sypialni

Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora do swojej sypialni? W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy klimatyzacja w sypialni to dobry pomysł. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się kupić klimatyzator do sypialni, to nie jesteś sam. W internecie wiele osób szuka informacji o zaletach i wadach takiego rozwiązania. 

Z jednej strony, klimatyzacja pomaga utrzymać optymalną (czytaj: komfortową) temperaturę przez całą noc. Jednak niektórzy obawiają się, że szum jednostki wewnętrznej będzie im przeszkadzać. I pozostaje jeszcze kwestia wyższych rachunków za prąd. Jak podejść do tego „gorącego” tematu? 

W tym artykule eksperci Cold-Man wyjaśniają, czy klimatyzacja do sypialni to dobry kierunek. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu uda Ci się podjąć rozsądną decyzję.

Temperatura w sypialni ma wpływ na komfort snu

Trzeba zacząć od stwierdzenia, że temperatura panująca w nocy w sypialni znacząco wpływa na komfort snu. Jeśli utrzymasz należytą temperaturę, Twój sen będzie głębszy i spokojniejszy, a organizm lepiej się regeneruje.

Zalecana temperatura do spania zależy od indywidualnych preferencji. W dużym uproszczeniu wygląda to tak:

  • 16°C to komfortowe warunki dla alergików i osób, które mają trudności z oddychaniem (np. cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc);
  • 18-20°C to standardowa temperatura, którą lekarze zalecają zdrowym dorosłym;
  • 20-22°C – w takiej temperaturze powinni spać seniorzy i małe dzieci.

Oczywiście powyższe wyniki są mocno uśrednione. W przypadku osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty. Z kolei dla większości z nas, sprawdza się stwierdzenie, że delikatne ochłodzenie sypialni pozwala szybciej się zrelaksować i poczuć bardziej komfortowo. W końcu nikt nie lubi pocić się w łóżku!

Klimatyzacja do sypialni to sposób na utrzymanie zadanej temperatury i kontrolę komfortu termicznego panującego w mieszkaniu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że montaż klimatyzatora niesie ze sobą więcej korzyści.

Klimatyzacja do sypialni – czyste powietrze w nocy

Chociaż możesz regulować temperaturę w sypialni odpowiednio zaplanowanym wietrzeniem, dobrze skonfigurowana klimatyzacja daje większe możliwości. Klimatyzator pomaga utrzymać czyste powietrze przez całą noc. W jaki sposób?

Wysokiej klasy jednostki, takie jak te sprzedawane i montowane przez Cold-Man wyposażone są w dokładne filtry, które usuwają z powietrza najgroźniejsze zanieczyszczenia. Chłodzenie powietrza w sypialni klimatyzatorem dodatkowo usuwa z niego kurz, pyłki i alergeny, a także zmniejsza poziom wilgotności. Nic dziwnego, że w klimatyzowanym pomieszczeniu znacznie łatwiej oddychać.

Ponieważ nowoczesne klimatyzatory mają nie jeden, ale wiele profesjonalnych filtrów, ich montaż to inwestycja w komfortowy sen. 

Jaka klimatyzacja do sypialni – split czy multi split?

Do najpopularniejszych rozwiązań z zakresu klimatyzacji w mieszkaniach należą systemy typu split i multi split. Którą opcję wybrać, żeby zapewnić optymalny komfort termiczny w sypialni?

Klimatyzatory split to tańsze rozwiązanie. W gruncie rzeczy całe chłodzenie sypialni opiera się na wykorzystaniu pojedynczej jednostki wewnętrznej, połączonej z zewnętrznym agregatem. Ten z kolei jest zwykle umieszczony na elewacji lub na balkonie. Jeśli Twój budżet pozwala wyłącznie na zakup jednego urządzenia lub sporo czasu spędzasz w sypialni, klimatyzacja split to dobra opcja.

Z drugiej strony, układy multi split oferują większą elastyczność. Mogą być używane do chłodzenia wielu pomieszczeń jednocześnie, a wszystko to przy oddzielnych ustawieniach dla każdej przestrzeni. Jeśli w mieszkaniu lub domu założysz klimatyzację typu multi split, wentylacja sypialni oraz innego pokoju, na przykład sypialni, będzie obsługiwana przez jeden agregat. To często wybierana opcja, szczególnie wtedy, gdy chodzi o obsługę pomieszczeń znajdujących się na tej samej kondygnacji.

Oczywiście to, jakie urządzenie wybierzesz, zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale również od wielkości mieszkania, budżetu i efektywności energetycznej danego klimatyzatora. W tej kwestii możesz polegać na fachowcach Cold-Man. Opisz nam swoje potrzeby, a my pomożemy Ci dobrać odpowiedni klimatyzator do sypialni.

Gdzie umieścić klimatyzator w sypialni?

Dokładna lokalizacja klimatyzatora w sypialni zależy m.in. od wielkości pomieszczenia. Jeśli masz małą sypialnię, najlepszą opcją będzie montaż w pobliżu okna. Ponieważ latem nagrzane szyby mogą jeszcze przez długi czas oddawać ciepło, klimatyzacja zainstalowana w sąsiedztwie okna pozwoli na efektywne chłodzenie sypialni. Alternatywą, po którą niekiedy sięgają nasi fachowcy, jest klimatyzator zawieszony na ścianie lub umieszczony w suficie, choć ostatnia opcja jest domeną klimatyzacji kanałowej.

Niezależnie od powierzchni sypialni, nigdy nie kierujemy nadmuchu z klimatyzatora na łóżko, sofę lub fotel. Zimny powiew mógłby prowadzić do wyziębienia.

Jak wybrać klimatyzator do sypialni?

Wybierając klimatyzator do sypialni, weź pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Wielkość pomieszczenia. Dobry klimatyzator cechuje się wysoką sprawnością energetyczną i ma moc potrzebną do efektywnego chłodzenia całej sypialni. Zbyt słaba jednostka szybko się „męczy” i nadmiernie eksploatuje, z kolei zbyt silna generuje niepotrzebne koszty.
  • Poziom hałasu. Jeśli obawiasz się, że szum klimatyzatora w sypialni będzie przeszkadzać, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Dostępne w naszej ofercie jednostki są bardzo ciche. Wiele z nich obsługuje dedykowane tryby do pracy w nocy, dzięki czemu zapewniają chłodzenie powietrza w sypialni w maksymalnie dyskretny sposób.
  • Funkcje dodatkowe. Dobrze, jeśli klimatyzator można obsługiwać za pomocą aplikacji w telefonie. Jeszcze lepiej, gdy urządzenie do sypialni można łatwo zaprogramować, aby samo się włączało i wyłączało o określonych porach.
  • Design. Wybierz klimatyzator, który jest nie tylko efektywny, ale też efektowny. Wiele modeli posiada estetyczną obudowę, która przyda klasy aranżacji Twojej sypialni.

Klimatyzacja do sypialni – czy warto?

Zdecydowanie tak! Chłodzenie sypialni to sposób na komfortowy, zdrowy sen. Jeśli jesteś zainteresowany wysokiej klasy jednostkami, wybierz modele polecane przez naszych ekspertów i zamów profesjonalny montaż wykonany przez Cold-Man.

Inni czytali również:

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzator a wilgotność w domu

Komentarze są zamknięte.