Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy klimatyzacja w pokoju dziecka jest bezpieczna?

klimatyzacja w pokoju dziecka

Być może na co dzień korzystasz z klimatyzacji w salonie lub sypialni, ale co powiedzieć o pokoju dziecka? Wyjaśniamy, czy montaż klimatyzatora w pokoju dziecięcym jest bezpieczny. Podpowiadamy też, jak zadbać o prawidłową eksploatację urządzenia.

Czy klimatyzacja w pokoju dziecka szkodzi?

Wokół klimatyzacji narosło sporo mitów. Prawda jest taka, że bez względu na wiek dziecka, należycie skonfigurowana klimatyzacja nie szkodzi. W gruncie rzeczy może pozytywnie wpływać na zdrowie wszystkich domowników, także tych najmłodszych. Dlatego rodzice nie muszą czuć obaw związanych z wykorzystaniem klimatyzatorów w pokojach dziecięcych.

To prawda, że małe dzieci są szczególnie wrażliwe na warunki klimatyczne, w tym temperaturę. Nieco inaczej odczuwają komfort termiczny. Jednak spore anomalia – nadmierne ciepło lub chłód – nie służą nikomu. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie temperatury w przedziale 21-24°C. Takie ustawienie klimatyzatora pozwala cieszyć się prawidłowym mikroklimatem.

Jak klimatyzator w pokoju dziecka wpływa na mikroklimat?

Dostępne na rynku klimatyzatory to zaawansowane jednostki. Ich możliwości sięgają daleko poza chłodzenie czy dogrzewanie. Klimatyzator w pokoju dziecięcym może być wyposażony w zaawansowane filtry, m.in. HEPA lub filtry jonizacyjne. Najlepsze urządzenia posiadają kilka filtrów o różnych właściwościach.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii klimatyzatory wyśmienicie wpływają na mikroklimat w pokoju dziecka. Oczyszczają powietrze z różnych drobnoustrojów, w tym wirusów, bakterii i pleśni. Z całą pewnością zamontowanie klimatyzacji u dziecka to dobra decyzja.

Jaki klimatyzator do pokoju dziecka?

Wybór klimatyzatora jest bardzo ważny. Przeglądając dostępne oferty, zwracaj uwagę na najważniejsze parametry techniczne oraz funkcjonalność. Dobrze, jeśli klimatyzator do pokoju dziecka obsługuje różne tryby pracy (także EKO i tryb nocny) i można go zaprogramować tak, aby maluch nie mógł zmienić konfiguracji. Techniczny aspekt sprawy jest związany między innymi z poborem mocy oraz natężeniem hałasu w czasie pracy.

Kupując klimatyzację do pokoju dziecka, staraj się znaleźć odpowiedzi na pytania:

 • Czy klimatyzator jedynie chłodzi i ogrzewa, czy dodatkowo oczyszcza powietrze?
 • Jak głośna jest jednostka wewnętrzna w czasie pracy? Czy nie zakłóci snu dziecka?
 • Jaką klasę energetyczną ma klimatyzacja i ile prądu zużyje w ciągu roku?
 • Czy urządzenie jest łatwe w obsłudze i można je zaprogramować?
 • Czy będę mógł sterować sprzętem z poziomu aplikacji typu inteligentny dom?

Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie będzie odpowiednie lub chcesz zlecić profesjonalny montaż klimatyzatora w pokoju dziecka, chętnie pomożemy. Doświadczona ekipa Cold-Man zapewni wsparcie w realizacji Twojej inwestycji.

Jak ustawić klimatyzator w pokoju dziecka?

Małe dziecko jest znacznie bardziej podatne na choroby układu oddechowego niż dorosły. Dlatego klimatyzator nie powinien chłodzić powietrza poniżej 21°C, aby nie narażać malucha na wyziębienie. Niekiedy zadana temperatura będzie jeszcze wyższa. Mądrze jest trzymać się zasady, aby amplituda temperatur zewnętrznej i wewnętrznej nie przekraczała 6°C.

Czuwaj także nad tym, jak ustawiony jest strumień powietrza. Klimatyzator nie może nadmuchiwać chłodu bezpośrednio na łóżeczko dziecko. Ruch powietrza powinien być swobodny, ale jak najmniej odczuwalny. Wielu rodziców uważa, że bezpiecznie jest zainstalować jednostkę wewnętrzną tuż nad drzwiami.

Jak dbać o klimatyzację w pokoju dziecka?

Montaż to nie wszystko. Klimatyzacja w pokoju dziecka wymaga też regularnej konserwacji. Najprostsze czynności wykonasz samodzielnie. Chodzi o czyszczenie panelu zewnętrznego urządzenia oraz kratek wlotu i wylotu powietrza. Do tego wystarczy miękka szmatka. Jeśli zabrudzenia są większe, użyj wody z delikatnym detergentem. Filtry można odkurzać. Częstotliwość takiej konserwacji zależy od typu urządzenia i jest opisana w instrukcji obsługi lub karcie technicznej klimatyzatora.

Istotnym etapem dbania o klimatyzację jest regularny serwis, zlecony profesjonalistom Fachowcy zastosują biodegradowalne środki chemiczne, które usuną nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Co najmniej raz do roku warto przeprowadzać pełne odgrzybianie całej instalacji. Dzięki temu zadbasz o zdrowie dziecka i innych osób przebywających w chłodzonym pomieszczeniu.

Podsumowanie – klimatyzacja w pokoju dziecka w pigułce

Wysokiej klasy klimatyzator zapewni Twojemu dziecku komfort termiczny i przyniesie ulgę w czasie fali upałów. Jeśli chcesz zainstalować go w pokoju córki lub syna, pamiętaj o zasadach omówionych w tym artykule:

 • Odpowiednio ustawiona i regularnie czyszczona klimatyzacja nie szkodzi;
 • Jednostkę wewnętrzną zamontuj z dala od grzejnika;
 • Dysze klimatyzatora ustaw tak, aby nie nawiewały bezpośrednio na łóżeczko dziecka;
 • Zlecaj regularne przeglądy klimatyzatora, w tym odgrzybianie;
 • Utrzymuj filtry i obudowę w czystości;
 • Przed zakupem zapytaj o pomoc doświadczonych fachowców Cold-Man.

Inni czytali również:

Klimatyzacja do domu 100 m2

Klimatyzacja a wilgotność w domu

Jak ustawić klimatyzację, żeby nie chorować?

Czy klimatyzacja w sypialni to dobry pomysł?

Komentarze są zamknięte.