Na instalację pompy ciepła najlepiej zdecydować się przed rozpoczęciem prac budowlanych, gdy budynek jest już wytyczony na działce. Wtedy możliwe jest połączenie prac ziemnych związanych z budową domu z montażem pompy ciepła. Instalując pompę ciepła w istniejącym budynku, najlepiej jest jak najszybciej wykonać odwierty. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z koniecznością zniszczenia przydomowego ogródka. Najbardziej optymalny czas na tego typu prace to wiosna, lato i wczesna jesień, kiedy temperatury są dodatnie.
Fundamentalną funkcją gruntowej pompy ciepła jest pobór energii cieplnej z gruntu, w celu efektywnego zwiększenia temperatury budynku mieszkalnego. Ponad to, omawiane urządzenia wykorzystywane są do ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody. Zasilanie w 80% ciepłem geotermalnym oraz w 20% energią elektryczną jest w przypadku gruntowej pompy ciepła gwarantem preferowanej temperatury niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych.
Urządzenia tego rodzaju stanowią idealne rozwiązanie dla budynków nowych i projektów renowacji, umożliwiając oszczędny pobór energii przy neutralnym wpływie na środowisko.
Działanie pompy ciepła oparte jest na cyklu termodynamicznym, który wykorzystuje fakt, że sprężone powietrze powoduje wzrost jego temperatury. Dzięki tej zasadzie, nawet niewielkie podgrzanie powietrza spowoduje uzyskanie temperatury końcowej, która pozwoli nam ogrzać budynek. A ponieważ zasoby ciepła są w przyrodzie nieograniczone, możemy ten cykl powtarzać w kółko bez szkody dla środowiska.
Gruntowe pompy ciepła znajdują szerokie zastosowanie szczególnie w naszym klimacie, ze względu na znaczne wahania atmosferyczne w ciągu roku. Stabilność źródła dolnego pod powierzchnią gruntu pozwala na ogrzewanie niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Poniżej 1 metra temperatura nie schodzi poniżej 0 stopni Celsjusza, co ma znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Gruntowe pompy ciepła dostępne w naszym asortymencie to również możliwość schłodzenia budynku w okresie letnim. Tzw. chłodzenie pasywne stosowane w tego rodzaju urządzeniach jest równoznaczne ze znacznie mniejszym zużyciem energii. Pompa gruntowa odznacza się także prostotą systemu grzewczego, przekładającą się na zmniejszoną awaryjność urządzenia.
Gruntowe pompy ciepła z naszej oferty wyróżniają się możliwością podłączenia układu solarnego, stanowiącego odnawialne źródło energii, korzystające z promieniowania słonecznego. Wspomniana instalacja to gwarancja rachunków obniżonych w jeszcze większym stopniu, zwłaszcza w okresie wiosennym i wczesnojesiennym.