Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Rekuperacja do domu

Rekuperacja do domu

Efektywność energetyczna jest koniecznością w nowoczesnym budownictwie. Fundamenty i ściany muszą być solidnie zaizolowane, a okna najlepiej z potrójnymi szybami i ciepłym profilem. Nowoczesny dom to szczelny termos, który musi być wentylowany. Do tej pory osiągano to poprzez wentylację grawitacyjną kominów i rozszczelnianie okien lub wręcz wietrzenie pomieszczeń. Taka wentylacja powoduje jednak ogromne straty energii. Pomiar i przegląd systemów wentylacyjnych pozwoli na wybór optymalnego rozwiązania. Takim systemem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja. Ma ona wiele zalet. Po pierwsze, zmniejsza zużycie energii, co przekłada się na niższe wydatki. Po drugie, powietrze w tak wentylowanym domu jest świeże i czyste. Wentylacja tego typu ma również bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie rodziny.

defro rekuperator

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jak działa

Wentylacja to nic innego jak wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na czyste i świeże. Proces ten jest bardzo ważny, zwłaszcza gdy budynek jest bardzo szczelny. Dawniej naturalne szczeliny lub nieszczelne okna zapewniały wymianę powietrza w sposób naturalny. Niestety, wiązało się to z dużymi stratami energii.
Rekuperacja polega na wymuszonym i ukierunkowanym ruchu powietrza. Służy do tego rekuperator, czyli rodzaj centrali wentylacyjnej, w której zamontowany jest wymiennik ciepła. Za ruch powietrza odpowiedzialne są dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny. Zużyte ciepłe powietrze kierowane jest do rekuperatora, tam następuje odzysk ciepła i ogrzanie świeżego i czystego powietrza. Specjalistyczny i kompleksowy serwis systemów wentylacyjnych zagwarantuje sprawne i wydajne działanie całej instalacji.

Rekuperacja do domu - korzyści

Rekuperacja zamontowana w domu zapewnia:
– czyste i świeże powietrze
– oszczędność energii dzięki ponownemu wykorzystaniu ciepła odzyskanego z powietrza usuwanego (wywiewanego) z budynku
Nic więc dziwnego, że instalacja rekuperacji w domu zyskuje coraz większą popularność. Warto rozważyć zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania już na etapie budowy lub remontu domu. Montaż rekuperacji przeprowadzony przez fachowców z firmy Col-Man to duże oszczędności i komfort użytkowania.