Podstawową funkcją gruntownych wymienników ciepła jest wsparcie wentylacji budynków, zwiększając komfort cieplny mieszkańców. Instalacja na bazie tego rodzaju urządzenia pozwala zarówno na skuteczne chłodzenie latem, jak również ogrzewanie w zimie powietrza wprowadzanego do obiektu.
Działając razem z innymi podzespołami, GWC montowany jest pod ziemią i wspomaga działanie pompy ciepła lub rekuperatora. Cała instalacja powinna być umieszczona od 20 cm do 4-5 metrów w gruncie, gwarantując tym samym stabilną temperaturę niezależnie od warunków atmosferycznych.
Ze względu na budowę, gruntowe wymienniki ciepła dostępne w naszej ofercie dzielą się na:
• przeponowe
• bezprzeponowe
Gruntowy wymiennik ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, zaliczanym do tzw. odnawialnych źródeł energii (OZE). Niezależnie od wybranego modelu, GWC skutecznie osusza i oczyszcza powietrze w domu, przyczyniając się tym samym do lepszego funkcjonowania w obrębie budynku mieszkalnego. Redukcja bakterii i grzybów przez urządzenie ma przede wszystkim działanie prozdrowotne, zapobiegając przed rozwojem niebezpiecznych chorób w organizmie.
W zależności od pory roku, GWC może również nawilżać powietrze, wykorzystując w tym celu warunki panujące pod powierzchnią gruntu. Zarówno w okresie zimowym, jak również letnim, gruntowne wymienniki ciepłą dostępne w naszym asortymencie przyczyniają się do zmniejszonych rachunków za ogrzewanie bądź schłodzenie budynku. Duża sprawność wymiany ciepła ma miejsce szczególnie we wspomnianych sezonach, ze względu na zwielokrotnione różnice temperatur między powietrzem atmosferycznym a temperaturą gruntu.