Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy rekuperacja się opłaca?

Pytanie o opłacalność rekuperacji często pojawia się w głowach inwestorów. Jeśli planujesz wybudować dom jednorodzinny, powinieneś poznać odpowiedź.

Wentylacja naturalna czy rekuperacja – co działa skuteczniej?

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) nie jest zbyt skuteczna w przypadku nowoczesnych budynków energooszczędnych. Wysoka jakość materiałów budowlanych i szczelna stolarka otworowa mogą prowadzić do sytuacji, w której cyrkulacja powietrza w ogóle się zatrzyma.

Co więcej, wentylacja grawitacyjna jest uzależniona od czynników, na które użytkownik nie ma żadnego wpływu – od wiatru i różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Taki system wymiany powietrza może łatwo wymknąć się spod kontroli, a w okresie zimowym doprowadzić do wychładzania pomieszczeń.

Z kolei rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwala wyeliminować konieczność wietrzenia pomieszczeń. Znika też ryzyko nadmiernych przeciągów, wychładzania domu zimą albo wpuszczania do środka gorącego powietrza latem.

Wielu inżynierów i deweloperów jednomyślnie opowiada się za rekuperacją. Tym bardziej że nowoczesne centrale rekuperacyjne są wyposażone w skuteczne filtry. Nie tylko dbają o obieg powietrza i odzysk ciepła, ale też oczyszczają powietrze, usuwając groźne drobnoustroje.

Ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja to system złożony z wielu elementów. Sama centrala rekuperacyjna to kilka podzespołów, mianowicie:

  • wymiennik ciepła, zapewniający odzysk ciepła z powietrza usuwanego;
  • wentylatory, wymuszające obieg powietrza;
  • filtry wstępne, usuwające groźne dla centrali zanieczyszczenia;
  • sterownik, często zintegrowany z Wi-Fi, który umożliwia nadzór nad pracą układu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wymienników ciepła (przeciwprądowe, krzyżowe i obrotowe), a producenci wciąż wprowadzają nowe technologie. Oznacza to, że nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje rekuperacja. Cena urządzenia, długość kanałów i ostateczny koszt w dużej mierze zależą od stopnia skomplikowania instalacji oraz doświadczenia zespołu montażowego.

Czy rekuperacja się opłaca?

Pytanie o opłacalność w zasadzie dotyczy tego, jak szybko zwróci się koszt jej zakupu i montażu rekuperacji oraz ile prądu zużywa ten rodzaj wentylacji. Jak pokazują obliczenia przeprowadzone przez portal okieminzyniera.pl, rekuperacja naprawdę się opłaca.

W szczegółowej analizie wykazano tam, że koszt ogrzewania domu pelletem z udziałem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, po doliczeniu kosztów energii elektrycznej, był o prawie 27% niższy niż w przypadku ogrzewania domu z systemem wentylacji grawitacyjnej.

Chociaż więc w domach jednorodzinnych nie ma obowiązku stosowania rekuperacji, staje się ona synonimem nowoczesności i energooszczędności. Inwestycja w rekuperację – szczególnie teraz, w obliczu stale rosnących cen paliw kopalnych – to rozsądna decyzja.

Plan rekuperacji na etapie projektowym

Jeśli chcesz skorzystać z wydajnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zaplanuj jej montaż już na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant branżowy będzie mógł swobodnie wytyczyć trasy przewodów nawiewnych i wywiewnych, a także korzystnie rozmieścić czerpnie i wyrzutnie powietrza.

Co prawda możliwe jest zamontowanie rekuperacji później, na przykład po zamknięciu stanu surowego, jednak często wiąże się to z wyższymi kosztami i może powodować problemy. Wczesne podjęcie decyzji o zakupie rekuperacji pozwala zrezygnować z wykonywania pionów wentylacyjnych w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Takie podejście jest najbardziej opłacalne i logiczne.

Wybierz nowoczesną rekuperację

Jesteś zainteresowany rekuperacją? Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze centrali wentylacyjnej dostosowanej do powierzchni Twojego domu. Dzięki wydajnej wentylacji mechanicznej inwestycja szybko się zwróci, a Ty i Twoi domownicy będziecie korzystać ze świeżego i czystego powietrza przez cały rok. Zapraszamy do kontaktu!

Inni czytali również:

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Czym różnią się rekuperatory?

Czy rekuperacja jest głośna?

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.