Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Zamrożenie cen prądu w 2023 – zasady korzystania ze zwiększonych limitów

Sejm przegłosował ustawę zwiększającą limit dla energii po zamrożonych cenach. Ile można zaoszczędzić i kto musi złożyć wniosek? Przeczytaj!

Limit zużycia energii po zamrożonej cenie zwiększony

Sejm przyjął ustawę, która przyniesie spore oszczędności wielu polskim rodzinom. Dnia 16 sierpnia 2023 roku przegłosowano ostateczną wersję ustawy i w ten sposób zwiększono limity zużycia energii po zamrożonych cenach, czyli cenach za kWh obowiązujących jeszcze w roku 2022.

Do tej pory limity kształtowały się następująco:

  • do 2000 kWh/rok dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2600 kWh/rok dla gospodarstw domowych, w których przebywają osoby niepełnosprawne;
  • do 3000 kWh/rok dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Gdy ustawa przegłosowana 16 sierpnia wejdzie w życie, limity zostaną zwiększone:

  • do 3000 kWh/rok dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 3600 kWh/rok dla gospodarstw domowych, w których przebywają osoby niepełnosprawne;
  • do 4000 kWh/rok dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Oznacza to wzrost o 1000 kWh dla każdej z grup uwzględnionych w projekcie ustawy. Według rządowych obliczeń, dzięki nowelizacji przeciętna rodzina zapłaci od 3000 do nawet 4000 zł mniej za prąd. Niższe ceny energii zaczną obowiązywać od 1 października 2023.

Przewidziano też system gratyfikacji gospodarstw domowych, które dążą do oszczędzania energii elektrycznej:

  • Jeśli odbiorca w okresie 1.10.2022-31.12.2023 zmniejszy zużycie energii o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1.10.2021-31.12.2023, w kolejnym roku – 2024 – zyska prawo do specjalnego upustu. Sprzedawca energii udzieli mu upustu w wysokości 10% energii zakupionej w IV kwartale 2023.

Co wtedy, gdy limit zostanie przekroczony?

Nawet jeśli gospodarstwo domowe przekroczy ww. progi, dostawcę energii nadal obowiązywać będzie cena maksymalna, czyli 693 zł za 1 MW. Po doliczeniu podatku i akcyzy, za 1 kWh ponad limit zapłacimy około 0,86 zł brutto.

Gospodarstwa, które już zdążyły przekroczyć limit i opłaciły rachunek, także skorzystają na zmianach. Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że ich nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnego rozliczenia.

Kto musi składać wniosek o zamrożenie cen prądu w 2023?

Wniosek o zamrożenie cen prądu na nowych warunkach muszą składać tylko te gospodarstwa domowe, które kwalifikują się do skorzystania z limitów 3,6 MW i 4 MW. Przypominamy, że chodzi o gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, duże rodziny (z KRD) oraz rolników.

Uprzywilejowani odbiorcy, jeśli chcą skorzystać z podwyższonych limitów, muszą złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wymagane jest również dołączenie następujących dokumentów:

  • Gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
  • Duże rodziny – skan KRD lub jej numer;
  • Rolnicy – decyzja o wysokości podatku rolnego za rok 2022.

Ustawodawca zastrzegł, że przedsiębiorstwo energetyczne może weryfikować dostarczone dokumenty i prosić o okazanie ich oryginałów.

Kto nie musi składać wniosku o zamrożenie cen prądu?

Gospodarstwa domowe, które korzystają ze standardowego progu (teraz 2000 kWh, po zmianie — 3000 kWh) nie muszą składać wniosku.

Gdzie złożyć wniosek?

Dokumenty (wniosek wraz z załącznikami) należało złożyć w spółce energetycznej, która dostarcza energię danemu gospodarstwu. Zgodnie z art. 9 ust. 9 wspomnianej ustawy, termin składania wniosku upłynął 30.06.2023. Gospodarstwa, które nie dopełniły formalności, nie otrzymają prawa do skorzystania z podwyższonego limitu. Nadal jednak będą korzystać z zamrożonych cen prądu na zasadach ogólnych, a więc do wysokości 3000 kWh rocznie.

Komentarze są zamknięte.