Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – którą wybrać?

wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna

W polskich domach najczęściej można spotkać wentylację grawitacyjną. Niestety, metoda ta ma wiele wad. Rozwiązaniem może być nowoczesna rekuperacja do domu. Przyglądamy się temu, jakie są różnice między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną i pomagamy wybrać najlepszą opcję dla domu lub mieszkania.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna, nazywana też naturalną, działa w oparciu o zasadę konwekcji. Chłodne powietrze dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz, na przykład przez nawiewniki w oknach. Wypiera ono zużyte, nagrzane powietrze, które jest lżejsze i unosi się do góry. Pionowe kanały wentylacyjne wyprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz przez komin.

Warunkiem poprawnego użytkowania wentylacji grawitacyjnej jest odpowiednia wysokość kominów, które generują silny ciąg, a także dostateczna ilość nawiewów dla chodnego powietrza z zewnątrz.

Wentylacja grawitacyjna – czy warto?

Pytanie o opłacalność wykorzystania wentylacji grawitacyjnej jest w zasadzie pytaniem o jej wydajność. Jeśli chodzi o naturalny cykl wymiany powietrza, jego intensywność zależy od dwóch czynników, na które użytkownik nie ma wpływu. Chodzi o pogodę oraz porę roku. 

Skuteczność wentylacji a pory roku

Ruch powietrza w wentylacji grawitacyjnej wywoływany jest przez różnicę temperatur. Jeśli amplituda temperatur wewnętrznej i zewnętrznej jest zbyt niska, komfort powietrza w pomieszczeniu drastycznie spada – powstaje tak zwany zaduch. 

Z drugiej strony, w sezonie grzewczym (jesień/zima), różnica między temperaturami może być duża. Również w takich warunkach intensywność wymiany powietrza spada, ponieważ domownicy dążą do ocieplenia pomieszczeń i zamykają dopływ zimnego powietrza z zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem byłoby rozszczelnienie okna. Wentylacja naturalna zadziała wtedy świetnie, ale obniży się temperatura, więc efekt pozostanie bez zmian – komfort użytkowników spadnie.

Brak stabilności układu

Użytkownik wentylacji naturalnej nie ma żadnej realnej możliwości kontroli ilości powietrza wywianego i dostarczonego. Z tego względu układ nie zapewnia zbilansowanego cyklu obiegu powietrza w domu lub apartamencie. Z uwagi na dużą liczbę zmiennych, wentylacja grawitacyjna jest przez ekspertów uznawana za system niestabilny.

Ryzyko ciągu wstecznego

Nawet w prawidłowo zamontowanej wentylacji grawitacyjnej istnieje ryzyko powstania ciągu wstecznego. Oznacza to, że masy zimnego powietrza napływają bezpośrednio do pomieszczeń, w których oczekujemy wyższej temperatury – np. do łazienki. Ciąg wsteczny może pojawić się wskutek silnego wiatru i oprócz obniżenia komfortu, generuje straty ciepła w sezonie grzewczym.

Niska awaryjność i koszty

Pomimo powyższych wad, trzeba przyznać, że wentylacja grawitacyjna to stosunkowo prosty system. Jeżeli jest prawidłowo wykonany, cechuje się niską awaryjnością. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik, to okresowe kontrole drożności kanałów wywiewnych i kratek wentylacyjnych. Ponadto, koszt wykonania takiej wentylacji jest jednorazowy – wyznaczenie kominów odbywa się na etapie budowy, a osprzęt instalacyjny nie jest drogi. Samo użytkowanie jest już całkowicie bezpłatne. 

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna składa się z centrali, czyli rekuperatora, oraz połączonych kanałów do transportu powietrza, zakończonych anemostatami. Ruch powietrza wymuszony jest nie przez zjawisko konwekcji, ale za pomocą specjalnego urządzenia, zasilanego energią elektryczną – rekuperatora. Wentylacja ta wykorzystuje dwa kierunki przepływu powietrza: 

  • Zużyte powietrze z pomieszczeń wyrzucane jest na zewnątrz
  • Świeże powietrze z zewnątrz nawiewane jest do pomieszczeń

Oba strumienie przepływają obok siebie, ale nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu ciepło z powietrza zużytego może być odzyskane i wykorzystane do ogrzania powietrza nawiewanego. Obniża to koszty ogrzewania i pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

W porównaniu z wentylacją grawitacyjną, rekuperacja to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie. Zapewnia więcej niż sam odzysk ciepła. Wentylacja mechaniczna równoważy ilość powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Zapewnia więc optymalny, zbilansowany cykl wentylacyjny.

Dlaczego warto montować rekuperację?

Z punktu widzenia użytkownika, jedną z największych zalet rekuperacji jest stały doły świeżego powietrza o niskiej zawartości CO2. Co więcej, dostarczane powietrze jest wstępnie osuszone, więc w domu lub mieszkaniu nie powstają ogniska wilgoci. Wymiana powietrza odbywa się bez konieczności otwierania okien i nie powoduje żadnych strat cieplnych. Komfort użytkowników jest wyraźnie odczuwalny.

Najważniejsze zalety rekuperacji to:

  • Brak konieczności budowy komina wentylacyjnego
  • Skuteczna wymiana powietrza przez całą dobę
  • Odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego
  • Oczyszczenie i osuszanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń
  • Wysoka kultura pracy i niemal niesłyszalny szum.

Wentylacja mechaniczna – nie tylko w domu

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które coraz częściej jest stosowane w nowoczesnych mieszkaniach lub zabudowie jednorodzinnej. Mogą z niego skorzystać także inwestorzy w sektorze biznesowym. Wydajny układ rekuperacji znacznie zwiększa komfort osób przebywających w przestrzeni biurowej lub wentylowanej hali produkcyjnej. Odzysk ciepła pozwala dodatkowo ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Oczywiście warunkiem uzyskania pożądanych efektów jest zakup centrali (rekuperatora) o odpowiedniej wydajności i skorzystanie z usług profesjonalnego montażu rekuperacji.

Zobacz również:

Ekologiczne domy pasywne

Zalety montażu rekuperacji

Wentylacja do domu jednorodzinnego – jak ją wybrać?

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.