Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy rekuperacja jest głośna?

Rozważasz montaż rekuperacji w swoim domu, ale obawiasz się, że urządzenie będzie pracować za głośno? Sprawdź, co zrobić, aby system wentylacji był wydajny, a przy tym cichy!

Dlaczego cicha praca rekuperatora jest tak ważna?

W wielu domach nowoczesne rekuperatory pracują przez cały rok, i to bez żadnych przerw. W tych urządzeniach dochodzi do wymiany powietrza, która może generować nieprzyjemne dźwięki. Nadmierny hałas mógłby przeszkadzać mieszkańcom w swobodnym wykonywaniu codziennych czynności i odpoczynku po pracy. Na szczęście niepożądane odgłosy można znacząco zniwelować poprzez:

  • wybór dobrego rekuperatora,
  • prawidłowy montaż,
  • stosowanie specjalnych tłumików akustycznych.

Bezgłośna rekuperacja znacząco zwiększy komfort mieszkańców i sprawi, że przebywanie w domu stanie się wyjątkowo przyjemne. Jaki poziom hałasu jest dopuszczalny i jak powinien przebiegać prawidłowy montaż rekuperacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak głośna jest rekuperacja?

W domu na co dzień pracuje wiele sprzętów i urządzeń, które mogą generować hałas o zmiennym natężeniu. Wspomniane dźwięki nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców i często pozostają niesłyszalne. Według ekspertów, w kuchni i łazience natężenie hałasu nie powinno być większe niż 25 dB(A), w salonie i sypialni ten parametr powinien mieścić się w granicach 25 dB(A) w dzień i 20 dB(A) w nocy.

Moc akustyczna rekuperatora to jeden z parametrów podawanych przez producenta urządzenia, a zarazem ważne kryterium podczas wyboru centrali do domu. Informacje o tym parametrze znajdziesz na etykiecie energetycznej i karcie produktu. Instalowane przez nas rekuperatory generują dźwięk o średnim natężeniu około 20 dB(A). Modele, które podczas pracy emitują hałas o natężeniu mniejszym niż 45 dB(A) są uważane za bardzo ciche.

Rodzaj rekuperatora a poziom hałasu

Jeśli chcesz cieszyć się bezgłośną pracą rekuperatora, to musisz wybrać wysokiej klasy model o odpowiednich parametrach.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w wentylatory stałoprądowe, które są wydajne i pracują bardzo cicho. Duże znaczenie ma również rodzaj użytej obudowy. Ten element powinien się charakteryzować dobrą izolacją akustyczną i termiczną, co będzie się przekładało na większy komfort użytkowania. Jeśli zależy Ci na bezgłośnej pracy rekuperatora, unikaj modeli z obrotowym wymiennikiem ciepła. Ich konstrukcja składa się z ruchomych części, które generują więcej hałasu niż inne rodzaje wymienników.

Jednak sama centrala rekuperacyjna to nie wszystko. Hałas może powstawać także w kanale wentylacyjnym i na obudowie, dlatego tak ważny jest profesjonalny montaż wentylacji mechanicznej.

Profesjonalny montaż rekuperacji

Wybranie odpowiedniego modelu samo w sobie nie gwarantuje sukcesu. Równie ważny jest fachowy montaż, który uwzględni specyfikę danego budynku oraz całego systemu wentylacyjnego. Jak wiadomo, dźwięki mogą być generowane przez czynniki aerodynamiczne i mechaniczne. Czasami hałas pojawia się, gdy poszczególne elementy są ze sobą zbyt luźno połączone lub niewłaściwie dobrano średnice rur. Na przykład średnia prędkość przepływu w przewodach wentylacyjnych nie powinna być większa niż 3-4 m/s. Ten element instalacji można też dodatkowo wygłuszyć za pomocą specjalnej przepustnicy.

Podczas instalacji rekuperacji niezmierne ważne jest również prawidłowe wykonanie izolacji przewodów wentylacyjnych i umiejętne zastosowanie tłumików. Monter powinien umieścić rekuperator w cichym i ustronnym miejscu, najlepiej z dala od sypialni i salonu.

Nasi fachowcy mają rozległą wiedzę na temat budowy systemów wentylacyjnych i duże doświadczenie zawodowe, dzięki czemu są w stanie zainstalować rekuperator w taki sposób, aby domownicy nie odczuwali żadnego dyskomfortu w trakcie jego pracy.

Czy warto stosować tłumiki przy centrali rekuperacyjnej?

Tłumiki akustyczne to niedrogi dodatek, który skutecznie obniża poziom emitowanego hałasu. Doświadczony monter bez problemu zainstaluje tłumik zarówno po stronie nawiewnej, jak i wywiewnej. W efekcie dźwięk nie będzie przeszkadzał mieszkańcom, nawet wtedy, gdy rekuperator znajduje się blisko pokoi mieszkalnych oraz nie będzie też przeszkadzał najbliższym sąsiadom. Ten prosty zabieg pozwala znacząco podnieść komfort użytkowania instalacji, a jednocześnie nie nadwyręży Twoich finansów.

Głośna praca rekuperatora – możliwe przyczyny

Nowoczesne rekuperatory są niemal niesłyszalne. Jeśli Twoje urządzenie zacznie wydawać niepokojące dźwięki, warto zwrócić się po pomoc do naszego serwisu. Może się okazać, że jeden z elementów systemu uległ zużyciu lub został trwale uszkodzony. Przyczyną hałasu może być na przykład źle wyważony wirnik, zepsute łożysko lub poluzowanie poszczególnych elementów instalacji. Doświadczony serwisant szybko poradzi sobie z takim problemem i zaproponuje Ci korzystne rozwiązanie, dzięki któremu Twój rekuperator znowu będzie działał jak nowy.

Rekuperacja zapewnia wygodę i komfort przez cały rok. Żeby nie martwić się hałasem, wybierz dobrej jakości urządzenie i skorzystaj z usługi profesjonalnego montażu. Nasi fachowcy dołożą wszelkich starań, aby sprostać Twoim oczekiwaniom. Cichy i wydajny rekuperator to doskonała inwestycja, która szybko Ci się zwróci. Zapraszamy do kontaktu!

Inni czytali również:

Jaka wentylację warto mieć w domku jednorodzinnym

Łączenie klimatyzacji z rekuperacją

Czym różnią się rekuperatory?

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.