Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Split czy Multisplit – jaką klimatyzację wybrać?

estetyczny montaż klimatyzacji w domu

Split i Multisplit to dwa popularne układy klimatyzacji, stosowane w domach jednorodzinnych. Chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie? Zobacz, jakie są różnice pomiędzy urządzeniami Split i Multisplit i poznaj zalety każdej opcji. Dzięki temu podejmiesz mądrą decyzję.

Split vs. Multisplit – najważniejsze różnice

Jaka jest jedna z najważniejszych różnic pomiędzy klimatyzacją Split i Multisplit? To ilość pomieszczeń, które mogą być jednocześnie obsługiwane przez jednostkę zewnętrzną. 

Dla klimatyzatorów Split na każdą jednostkę wewnętrzną (najczęściej montowaną na ścianie) przypada jeden agregat zewnętrzny, zainstalowany na elewacji budynku. 

Z kolei urządzenia typu Multisplit pozwalają na efektywne chłodzenie lub ogrzewanie kilku pomieszczeń naraz. Duża jednostka zewnętrza połączona jest za pomocą przewodów freonowych z kilkoma modułami wewnętrznymi. W zależności od producenta i wydajności, jeden agregat może obsłużyć do 2 do nawet 5 pomieszczeń, a każde z nich może mieć inną zadaną temperaturę.

Przeczytaj również: Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Co jest droższe – Split czy Multisplit?

Kolejną różnicą między omawianymi systemami jest cena. Multisplit okazuje się nieco droższy w przypadku użycia 2 jednostek zewnętrznych niż klimatyzacja typu Split. Dlaczego? Chociaż cena jednostek wewnętrznych pozostaje taka sama, mocny agregat obsługujący 2 moduły jest droższy niż 2 niezależne jednostki zewnętrzne Split.

klimatyzacja na elewacji domu

Wpływ na elewację

Z punktu widzenia właściciela nieruchomości, różnica między Split a Multisplit to także ilość agregatów zainstalowanych na zewnątrz. W przypadku domów jednorodzinnych, kilka jednostek zewnętrznych może nieco szpecić i tworzyć wrażenie przestrzeni przemysłowej. Jeśli chodzi o Multisplit, instalowany jest tylko jeden wydajny agregat i wygląda to znacznie lepiej.

Kiedy sprawdzi się Klimatyzacja typu Split?

Klimatyzatory Split są bardzo popularne. Sprawdzą się, jeżeli masz już wykończony dom i nie chcesz rozprowadzać przewodów freonowych pod sufitem i elewacją. Jednocześnie nie zrujnują domowego budżetu, ponieważ są dostępne w atrakcyjnych cenach.

Splity dla pomieszczeń na różnych piętrach

Splity nadają się też do klimatyzowania pomieszczeń znajdujących się na różnych kondygnacjach, na przykład na parterze i II piętrze. Niezależne klimatyzatory dla takich przestrzeni będą tańszą opcją niż Multisplit. Po prostu dla każdego pomieszczenia zostanie zamontowana osobna jednostki zewnętrzna i wewnętrzna. 

Klimatyzacja w oddalonych od siebie pomieszczeniach

Klimatyzacja typu Split sprawdzi się również w przypadku pomieszczeń, które znajdują się po przeciwnych stronach domu i są od siebie bardzo oddalone. Zamontowanie dla każdej przestrzeni osobnego Splita zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom. Urządzenie z łatwością osiągnie i utrzyma zadaną temperaturę.

Dlaczego nie warto wtedy myśleć o urządzeniach Multisplit? Chociaż istnieją układy, do których można podłączyć bardzo długie przewody freonowe (do 30 m), w praktyce inwestycja staje się nieopłacalna. Cena klimatyzacji Multisplit w takich warunkach znacznie rośnie. Z tego względu dla dwóch oddalonych od siebie pomieszczeń lepiej zainstalować osobne klimatyzatory Split renomowanych firm.

klimatyzator na domu

Klimatyzacja Split bez wielkiego remontu

Klimatyzację Split można zainstalować nawet bez wykonywania kosztownych remontów i kucia ścian. Najprostszy montaż Splita, to montaż przez ścianę. W środku montujemy urządzenie, wiercimy się przez ścianę i montujemy agregat lub można zjechać korytkiem na dół i zamontować go na ziemi. Jeżeli agregat zamontuje się na ścianie, to przy niskich obrotach sprężarki będą się przenosić drgania do środka i obniża to komfortu domowników. Jednostki trzeba czasem wyposażyć w pompki skroplin, które odprowadzają wilgoć z urządzenia klimatyzacyjnego. Nieco podnosi to koszt całej inwestycji, ale wciąż pozostaje w granicach opłacalności.

Zalety klimatyzacji Split

  • Wysoka niezawodność urządzeń 
  • Optymalna wydajność, pozwalająca na kompleksowe chłodzenie lub ogrzewanie
  • Prosty i łatwy montaż bez konieczności prowadzenia długich kanałów freonowych
  • Klasa sprawności porównywalna, a niekiedy nawet większa, niż w przypadku Multisplit

Kiedy wybrać klimatyzację Multisplit?

Klimatyzacja Multisplit to zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie, które wymaga rozległych prac montażowych. Kiedy możesz pomyśleć o wydajnym Multisplicie? 

Jeżeli planujesz gruntowny remont lub posiadasz nieruchomość w stanie deweloperskim, montaż systemu Multisplit to doskonały sposób na obsługiwanie wielu pomieszczeń przez jeden agregat zewnętrzny. 

Instalacja Multisplit – zakres niezbędnych prac

Prawidłowy montaż urządzeń Multisplit wymaga rozłożenia przewodów freonowych i połączenia wszystkich jednostek wewnętrznych z agregatem na elewacji. W tym celu często konieczne są takie prace jak kucie, rycie i bruzdowanie ścian. 

Zaplanowanie systemu Multisplit już na etapie projektowania, pozwala na przymocowanie przewodów freonowych do sufitu lub krokwi dachowych. Wtedy wykonanie kompletnej instalacji, obejmującej nawet 5 pomieszczeń, jest bardzo łatwe. Ponieważ przewody chowane są pod zewnętrzną elewacją, w wylewce lub warstwie styropianu, to zarazem rozwiązanie najbardziej estetyczne.

W przypadku instalacji Multisplit, wodę można odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji lub na zewnątrz. Zwiększa to efektywność układu i możliwość prowadzenia instalacji freonowej tak, by uzyskać optymalne parametry chłodzenia.

montaż klimatyzatora na balkonie

Zalety klimatyzacji Multisplit

  • Wysoka wydajność – mocny agregat obsługujący do 5 jednostek wewnętrznych może klimatyzować nawet 150m2 przestrzeni użytkowej
  • Na elewacji jest zawieszona tylko jeden moduł zewnętrzny, co nie ingeruje w bryłę budynku i jest bardzo estetyczne
  • Możliwość zadania różnych wartości temperatur dla każdego z pomieszczeń
  • Wysoka klasa sprawności, gwarantująca komfort wszystkim domownikom

Spit czy Multisplit – co wybrać?

Które rozwiązanie wybierzesz – Split czy Multisplit? Decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Jeżeli nie chcesz rozpoczynać kosztownego remontu albo planujesz klimatyzację dla pomieszczeń na różnych kondygnacjach, wygodny Split doskonale się sprawdzi. Z kolei Multisplit będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chcesz mieć tylko jeden agregat zewnętrzny i klimatyzować kilka pomieszczeń jednocześnie. Ten wydajny system możesz zaprojektować już na etapie budowy domu. Wybór należy do Ciebie!

Zobacz również:

Klimatyzacja do biura – dlaczego warto ją zamontować?

Klimatyzacja do mieszkania 50m2 – co wybrać?

Koszty ogrzewania klimatyzatorem

Klimatyzator do domu 100m2 – rozwiązania proponowane przez firmę Cold-Man

Jak działa klimatyzacja split i multispilt

Komentarze są zamknięte.