Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy można ogrzewać tylko klimatyzacją?

czy można grzać tylko klimatyzacją

Grzanie klimatyzacją jest szybkie, wygodne, bezpieczne i stosunkowo tanie. Możesz się jednak zastanawiać, czy taki system ogrzewania sprawdzi się przez cały rok. W tym artykule wyjaśniamy, czy dom lub mieszkanie można ogrzewać tylko klimatyzacją.

Czy da się ogrzać dom klimatyzacją?

Współczesne standardy pozwalają na efektywne i energooszczędne ogrzewanie domu klimatyzacją. Choć jeszcze kilkanaście lat temu takie rozwiązanie byłoby uznane za ryzykowne, dziś chętnie sięga po nie coraz więcej inwestorów. Nowoczesne klimatyzatory z funkcją grzania (jednostki Split, Multisplit lub kanałowe) można szybko i łatwo uruchomić, gdy domownicy poczują nieprzyjemny chłód. Jednak ich możliwości na tym się nie kończą.

Ogrzewanie domu i poddasza klimatyzacją przez cały rok

W Cold-Man oferujemy wydajne i mocne klimatyzatory, które doskonale poradzą sobie z ogrzewaniem domu także zimą. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu, choć eksperci zalecają raczej stosowanie rozwiązań hybrydowych. Oznacza to, że warto wyposażyć się w specjalne maty grzewcze podłogowe na wypadek wystąpienia ekstremalnie niskich temperatur. Choć w Polsce skrajnie mroźne zimy należą do rzadkości, lepiej być przygotowanym na sytuacje kryzysowe.

Możliwe jest także wydajne ogrzewanie poddasza klimatyzacją. Jeśli z powodu dużych skosów montaż standardowej jednostki Split jest nieosiągalny, dobrą alternatywą są klimatyzatory konsolowe.

Czy grzanie klimatyzacją jest drogie?

Przez większą część roku możesz ogrzewać dom samą klimatyzacją. Tym bardziej że rozwiązanie to jest stosunkowo tanie! W porównaniu z rosnącymi cenami paliw kopalnych cena za 1 kWh wciąż utrzymuje się na akceptowalnym poziomie. Ponadto wiele nieruchomości dysponuje OZE, na przykład instalacją fotowoltaiczną, która pokryje część zapotrzebowania energetycznego klimatyzatora.

Odpowiedź na pytanie o to, czy grzanie klimatyzacją jest drogie, zależy od kilku czynników. Początkiem inwestycji jest zakup urządzenia, co stanowi zwykle koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze cenę montażu. Na bieżące opłaty eksploatacyjne składa się przede wszystkim cena energii elektrycznej oraz koszty regularnych napraw i odgrzybiania klimatyzacji.

Jak obliczyć koszt grzania klimatyzacją

Żeby samodzielnie obliczyć, jaki będzie koszt grzania klimatyzacją, spójrz na specyfikację techniczną urządzenia, dostarczoną przez producenta (np. kartę katalogową). Odczytaj z niej pobór mocy klimatyzatora w trybie grzania. Wydajne jednostki zapewniają moc grzewczą na poziomie 4 kW, pobierając przy tym zaledwie 1,1 kW prądu.

Zakładając, że klimatyzacja będzie pracować z maksymalną mocą, szacunkowe obliczenia mogą wyglądać tak:

  • 1,1 kW (pobór prądu) * 6 h = 6,6 kWh / dzień
  • 6,6 kWh * 31 dni = 204,6 kW / miesiąc
  • 204,6 kWh * 0,74 (cena za 1 kWh w 2022 r.) = 151,40 zł

Jak widać, energooszczędna klimatyzacja doskonale nadaje się do ogrzewania mieszkań, i to nie tylko w okresie przejściowym. Świetnie poradzi sobie nawet zimą, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu. Chcesz zamontować klimatyzację w swoim domu lub mieszkaniu? Jeśli klimatyzator ma być jedynym źródłem ogrzewania, zadbaj o zakup energooszczędnej jednostki z dużą mocą grzewczą. W wyborze chętnie pomogą Ci nasi eksperci – nie wahaj się napisać lub zadzwonić.

Inni czytali również:

Klimatyzator do domu 100m2

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Moc klimatyzacji a powierzchnia mieszkania

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest zdrowe?

Komentarze są zamknięte.