Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale też ogrzewają pomieszczenie, w którym je zamontowano. Funkcja grzania jest tak popularna, że można ją spotkać w niemal każdym urządzeniu, ale czy włączenie jej nie zrujnuje budżetu? Przeczytaj, czy opłaca się grzać klimatyzacją i jakie są zalety tego rozwiązania.

Jak działa funkcja grzania w klimatyzatorze?

Klimatyzatory grzeją dzięki specjalnej konstrukcji, która umożliwia odwrócenie obiegu chłodniczego. W nowoczesnych modelach Split odpowiedzialnym za to podzespołem jest 4-drogowy zawór, umieszczony najczęściej w jednostce zewnętrznej. Po wybraniu odpowiedniego trybu pracy zawór zmienia położenie, wpływając na kierunek przepływu czynnika chłodniczego. W konsekwencji jednostka wewnętrzna zaczyna pracować jako skraplacz, natomiast agregat przejmuje funkcje parownika. Elementy zamieniają się rolami a klimatyzacja, zamiast chłodzić, zaczyna grzać.

Ogrzewanie klimatyzacją – czy się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się grzać klimatyzacją, weź pod uwagę oczywiste zalety tego rozwiązania. Najważniejsze (choć jeszcze nie wszystkie!) wymieniliśmy poniżej:

  • Ogromna funkcjonalność. Klimatyzator z funkcją grzania może być używany przez cały rok. Latem chłodzi, a w sezonie przejściowym lub zimą dogrzewa pomieszczenie. Zakup, montaż i użytkowanie wyłącznie jednego wielofunkcyjnego urządzenia to komfort i oszczędność;
  • Wpływ klimatyzacji na zdrowie. Tradycyjne systemy ogrzewania koncentrują się na tym, aby podnieść temperaturę pomieszczenia. W przypadku klimatyzatora jest inaczej. Oprócz grzania nowoczesne jednostki wyposażone są w różne filtry, które oczyszczają powietrze. Należą do nich na przykład filtry jonizujące i HEPA. Dokładna filtracja usuwa alergeny, kurz i inne zanieczyszczenia, co znacznie zmniejsza ryzyko infekcji u dzieci i dorosłych;
  • Wygoda użytkowania. Mając klimatyzator z opcją grzania, nie musisz gromadzić materiału opałowego. Grzanie rozpoczyna się już po krótkiej chwili od włączenia przycisku na pilocie lub w aplikacji na smartfonie. Jeśli masz urządzenie sterowane programatorem, możesz ustawić uruchomienie ogrzewania na kilkanaście minut przed Twoim powrotem do domu;
  • Estetyka. Klimatyzatory nie zajmują wiele miejsca, a nowoczesne jednostki są bardzo estetyczne. Ich designerskie obudowy pasują do każdej aranżacji wnętrza, a sam widok pomieszczenia z klimatyzatorem podnosi prestiż mieszkania;
  • Ekonomia. Producenci klimatyzatorów uzyskują doskonały stosunek wydajności do energooszczędności. Dzięki temu jednostki z funkcją grzania są oszczędne i zużywają mniej prądu. Porównując ogrzewanie klimatyzatorem do grzejnika elektrycznego lub farelki, pierwsza opcja okaże się zdecydowanie tańsza.

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest wydajne?

Najlepsze klimatyzatory cechuje wysoka energooszczędność połączona z doskonałą wydajnością. Decydując się na montaż klimatyzacji, zwróć uwagę na szczegółowe parametry wybranego urządzenia. Szczególnie istotny jest współczynnik SCOP, o którym szerzej pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu. Współczynnik SCOP informuje, ile energii cieplnej jest w stanie wyprodukować urządzenie przy poborze 1 kWh. Im wyższy wskaźnik SCOP, tym lepiej.

Producenci jednostek wskazują też, do jakiej temperatury można grzać klimatyzacją. Niemal wszystkie dostępne na rynku urządzenia działają z mocą nominalną, dopóki temperatura zewnętrzna nie spadnie poniżej -15°C. Jednak skuteczność modeli segmentu premium sięga jeszcze dalej, przez co mogą być wykorzystywane do ogrzewania nawet zimą.

Czy klimatyzacją można ogrzać mieszkanie?

Jeśli zastanawiałeś się, czy klimatyzacja może ogrzać mieszkanie, odpowiedź brzmi: tak. Klimatyzator z funkcją grzania to doskonały pomysł, szczególnie gdy głównym źródłem ogrzewania w budynku jest prąd elektryczny. Wydajne urządzenie pozwala zmniejszyć ogólny pobór mocy nawet o kilkadziesiąt procent, co nie pozostanie bez wpływu na domowy budżet. Wykorzystanie energooszczędnych jednostek o wysokim współczynniku SCOP jest świetną alternatywą dla farelek lub grzejników elektrycznych. 

Klimatyzacja w mieszkaniu przydaje się szczególnie w okresie przejściowym. Wiosna i jesień to czas, gdy wielu osobom dokucza chłód. Uczucie to potęguje spora wilgotność powietrza, wywołana częstymi opadami deszczu. Klimatyzacja do ogrzewania mieszkania zapewni w takich chwilach komfort termiczny, i to w kilka minut po włączeniu odpowiedniego trybu pracy.

Czy klimatyzacją można grzać w zimie?

Niektórzy inwestorzy zadają pytanie: czy klimatyzacją można grzać w zimie? Dostępne na rynku jednostki są tak wydajne, że żadnych przeszkód pracują z dużą mocą nawet w skrajnie niskich temperaturach. Wiele zależy od wybranego typu jednostki i rodzaju producenta. Klientom Cold-Man oferujemy modele, które ogrzewają pomieszczenie nawet wtedy, gdy termometr pokazuje -25°C. 

Oczywiście im niższa temperatura zewnętrzna, tym mniejsza efektywność energetyczna jednostki. Oznacza to, że klimatyzator pobiera wtedy więcej prądu. Z drugiej strony, w naszej szerokości geograficznej skrajnie niskie temperatury należą do rzadkości.

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie klimatyzacją się opłaca. Jeśli chcesz wybrać wydajną i energooszczędną jednostkę, zapraszamy do kontaktu.

Inni czytali również:

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem

Komentarze są zamknięte.