Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jaka jest sprawność ogrzewania klimatyzacją?

Niektórzy rzadko włączają tryb ogrzewania w klimatyzacji, ponieważ obawiają się wysokich rachunków za prąd. Przyglądamy się temu bliżej. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest sprawność energetyczna klimatyzacji i co zrobić, żeby korzystać z wygodnego ogrzewania i nie przepłacać.

Czym jest etykieta energetyczna klimatyzatora?

Największym kosztem związanym z używaniem w domu klimatyzacji, obok początkowej inwestycji w zakup jednostki, jest zużycie energii elektrycznej. Niektórzy w obawie przed dużymi rachunkami wolą wcale nie korzystać z ogrzewania klimatyzacją, choć nawet nie sprawdzili, jaki pobór prądu ma określony model. Jako świadomy konsument, wszystkie ważne informacje znajdziesz na dostarczanej przez producenta etykiecie energetycznej.

Etykieta energetyczna – bardzo często drukowana w formie naklejki – jest umieszczona na każdym urządzeniu. Przygotowuje ją producent, aby poinformować nabywcę o poborze prądu przez klimatyzator oraz różnych parametrach pracy jednostki. Wybierając klimatyzację, zwróć uwagę przede wszystkim na klasę energetyczną, oznaczoną literą w skali od G (najniższa) do A+++ (najwyższa)

Co oznacza sprawność energetyczna w grzaniu lub chłodzeniu?

Klasa energetyczna opisana na dołączonej do urządzenia etykiecie to bardzo ważna informacja dla nabywcy. Im wyższa klasa, tym mniej prądu zużyje dana jednostka. Producenci określają sprawność energetyczną klimatyzacji dla chłodzenia oraz dla ogrzewania, prezentując te wartości oddzielnie. Dzięki temu zdołasz precyzyjnie ustalić, ile zapłacisz za prąd w sezonie letnim oraz zimowym.

Najlepszą opcją jest zakup klimatyzatora o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++. Co oznacza sprawność A+++ w grzaniu? Takie urządzenie zachowuje doskonałą wydajność przy najmniejszym zużyciu prądu. Chociaż koszt jego zakupu może być większy, w ostatecznym rozrachunku koszty eksploatacyjne okażą się niskie.

Sposoby na zwiększenie sprawności energetycznej klimatyzacji

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej klimatyzacji domowej. Jednym z nich jest wykorzystanie technologii sterowanie inwerterowego. Słynie z tego m.in. marka Daikin.

Sterowanie inwerterowe ma na celu zredukować straty energii przy uruchamianiu i zatrzymywaniu silnika. Zamiast działać w sposób typowy dla układu ON/OFF, klimatyzator dostosowuje moc i wydajność do warunków termicznych w pomieszczeniu i pracuje w trycie ciągłym.

Efekty można zauważyć niemal od razu! W nowoczesnych jednostkach inwerterowych zużycie energii jest nawet o 30% niższe niż w przypadku klimatyzatorów starego typu.

Jak obliczyć sprawność klimatyzacji w grzaniu?

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć dzienny koszt ogrzewania klimatyzacją, możesz posłużyć się wzorem: [Koszt = pobór mocy (w kW) * czas pracy jednostki (w godzinach) * cena 1 kWh w Twoim regionie]. Oczywiście takie obliczenia mają jedynie charakter orientacyjny.

Żeby optymalnie wykorzystać możliwości klimatyzatora, moc jednostki powinna być dobrana do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować. Zbyt słaby klimatyzator przez cały czas będzie działać na najwyższych obrotach, co grozi uszkodzeniem ważnych podzespołów. Z drugiej strony zbyt mocny klimatyzator bez trudu ogrzeje mieszkanie, ale pobierze znacznie więcej prądu.

Wybierz klimatyzator o odpowiedniej sprawności energetycznej

Chcesz cieszyć się klimatyzacją w domu lub mieszkaniu bez obawy o wysokie rachunki za prąd? Jeśli tak, nie kupuj bezkrytycznie. Poświęć czas na przyjrzenie się produktom, które polecają Ci sprzedawcy.

Wydajne i energooszczędne klimatyzatory renomowanych firm kosztują więcej, ale ich montaż naprawdę się opłaca. Inwestycja szybko się zwraca dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym. Właśnie takie klimatyzatory sprzedajemy i montujemy w Cold-Man. Skorzystaj z naszej oferty – pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Inni czytali również:

Dlaczego klimatyzacja grzeje?

Czy można ogrzewać tylko klimatyzacją?

Ogrzewanie klimatyzacją kanałową

Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie

Komentarze są zamknięte.