Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest zdrowe?

Na blogu Cold-Man niejednokrotnie pisaliśmy już o zaletach ogrzewania domów i mieszkań klimatyzacją. Czy takie rozwiązanie naprawdę jest zdrowe? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Wpływ klimatyzacji na zdrowie – skąd biorą się różne opinie?

Wiele osób wyraża zaniepokojenie tym, jak ogrzewanie klimatyzacją wpływa na zdrowie. W rzeczywistości jednak ludzie, którzy rozpowszechniają takie opinie, nieraz nie są świadomi tego, jak działa dobrze serwisowana klimatyzacja. Być może opierają się na indywidualnych doświadczeniach, związanych z przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych kiepskiej jakości, zaniedbanymi urządzeniami.

W gruncie rzeczy czysta, sprawna i regularnie serwisowana klimatyzacja nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie – pomaga stworzyć sprzyjający mikroklimat w każdym pomieszczeniu. W tym artykule rozprawimy się z dwoma mitami dotyczącymi ogrzewania klimatyzacją. Wyjaśnimy, czy gaz z klimatyzacji jest szkodliwy dla zdrowia i czy grzanie klimatyzacją wysusza powietrze.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu wyjaśnień naszych ekspertów postanowisz wypróbować efektywne i energooszczędne ogrzewanie klimatyzacją.

Czy gaz z klimatyzacji jest szkodliwy dla zdrowia?

Czynnik chłodniczy, krążący pomiędzy parownikiem a skraplaczem, jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Czynnik ten niektórzy popularnie nazywają gazem.

W sprawdzonych klimatyzatorach montowanych przez Cold-Man używa się czynnika chłodniczego R32. Jest on stosunkowo tani i znacznie wydajniejszy od poprzednika (o ok. 16% w porównaniu do R410a). Największą zaletą R32 jest możliwość odzyskania i ponownego wykorzystania. Dzięki temu R32 nie szkodzi środowisku tak, jak dawniej używane czynniki. Co więcej, czynnik R32 ma niski stopień palności, więc może być bezpiecznie stosowany w klimatyzatorach domowych.

Jesteśmy przekonani, że szczelna klimatyzacja wypełniona czynnikiem R32 w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu.

Czy grzanie klimatyzacją wysusza powietrze?

Ogólnie rzecz ujmując, każda metoda ogrzewania szczelnie zamkniętego pomieszczenia sprawia, że wilgotność powietrza spada. Pod tym względem grzanie klimatyzacją nie wysusza powietrza bardziej niż ogrzewanie z wykorzystaniem medium pośredniego, na przykład wody krążącej między grzejnikami.

Zbyt suche powietrze prowadzi do problemów ze zdrowiem, m.in. kataru, kaszlu, pieczenia oczu lub stanów zapalnych spojówek. Jeśli więc jesienią, zimą lub wczesną wiosną chcesz dogrzewać pomieszczenia klimatyzatorem, pamiętaj o regularnej wymianie powietrza. Staraj się wierzyć krótko, ale intensywnie. Zwykle wystarczy raz na jakiś czas szeroko otworzyć okna i gotowe!

Używanie klimatyzacji w trybie grzania zgodnie z zaleceniami producenta jest więc w 100% bezpieczne dla zdrowia Twojej rodziny.

Co zrobić, żeby ogrzewanie klimatyzacją było zdrowe?

Korzystając z wygodnego ogrzewania klimatyzacją, zadbaj o stan całego układu. Jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną trzeba regularnie serwisować. Obejmuje to sprawdzenie stanu podzespołów, czyszczenie i odgrzybianie. Regularne prace konserwacyjne możesz zlecić nam. Doświadczeni instalatorzy i serwisanci Cold-Man wiedzą, jak zadbać o klimatyzację i chętnie podzielą się tą wiedzą.

Inni czytali również:

Klimatyzator z funkcją grzania

Czy można ogrzewać tylko klimatyzacją?

Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją

Komentarze są zamknięte.