Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni mieszkania?

jak dobrać klimatyzator do mieszkania

Montaż klimatyzatora to decyzja, która wymaga starannego przemyślenia. Moc jednostki musi być odpowiednio dobrana do specyfiki pomieszczenia, które ma chłodzić. Wyjaśniamy, dlaczego jest to ważne i jak samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu. Przeczytasz też, na jakie parametry klimatyzatora powinieneś zwracać uwagę.

Dlaczego klimatyzator musi być odpowiednio dobrany?

W przypadku klimatyzatora, nie kieruj się zasadą „im mocniejszy, tym lepiej”. Parametry urządzenia powinny być dostosowane do warunków panujących w domu. Przy obliczaniu potrzebnej mocy chłodniczej, fachowcy biorą pod uwagę charakterystykę pomieszczeń i docelową lokalizację jednostek. 

Odpowiedni dobór klimatyzatora ma realny wpływ na jakość jego działania oraz wysokość rachunków za prąd. Urządzenie o zbyt małej mocy nie utrzyma zadanej temperatury, nawet jeśli pracuje na najwyższych obrotach. Z drugiej strony, zbyt duża moc sprawi, że klimatyzator w każdym cyklu pobierze wiele energii elektrycznej. Wzrośnie też wstępny koszt inwestycji. W każdym przypadku, nieprawidłowo dobrana moc powoduje, że podzespoły mogą zużywać się szybciej. 

Biorąc powyższe pod uwagę, przed zakupem klimatyzatora oblicz zapotrzebowanie energetyczne domu i do tego dostosuj rodzaj i moc jednostki.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?

Zapotrzebowanie energetyczne domu definiuje, jaki rodzaj klimatyzatora jest odpowiedni. W przypadku nowego budownictwa należy przeprowadzić inżynierskie obliczenie zapotrzebowania cieplnego. Dla starszych obiektów, orientacyjne obliczenia można wykonać na 2 sposoby – uwzględniając powierzchnię lub kubaturę pomieszczenia. Poniżej wyjaśniamy, jak możesz to zrobić samodzielnie. Pamiętaj jednak, że dokładne obliczenia obejmują wiele zmiennych i najlepiej zlecić je ekspertom.

biały montaż klimatyzacji
„Biały montaż” klimatyzacji u klienta.

Moc klimatyzatora a powierzchnia pomieszczenia

Najłatwiej obliczyć zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Wykorzystaj wzór m2*100 = xW, gdzie x wyraża moc chłodniczą w jednostce W. Dla uproszczenia możesz założyć, że 1m2 powierzchni odpowiada 0,1kW (100W) mocy chłodniczej.

Moc klimatyzatora a kubatura pomieszczenia

W niektórych apartamentach i domach w stylu loft, wysokość pomieszczeń znacznie przekracza standardowe 2,2-2,5 metra. Możesz wtedy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne z uwzględnieniem kubatury. Zastosuj wzór (m2*h)*40 = xW, gdzie h oznacza wysokość pomieszczenia, a x moc chłodniczą w jednostce W.

Dodatkowe czynniki wpływające na zapotrzebowanie energetyczne

Powyższe obliczenia mają jedynie w przybliżeniu określić zapotrzebowanie energetyczne domu. Dla uzyskania miarodajnych wyników będziesz musiał wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Na efektywność klimatyzatora wpływają:

  • Rodzaj i stan (szczelność) stolarki okiennej
  • Stopień nasłonecznienia
  • Układ pomieszczeń oraz liczba kondygnacji
  • Charakter zabudowy (dom jednorodzinny / szeregowy)

Zapotrzebowanie energetyczne a ilość i kierunek okien

Zapotrzebowanie energetyczne zmienia również powierzchnia okien i ukierunkowanie na strony świata. W obliczeniach należy dodać określoną ilość W za każdy m2 okien. Na wynik wpływa ich ukierunkowanie na strony świata:

  • Okno od strony południowo-wschodniej zabiera 133W/m2
  • Okno od strony południowo-zachodniej: 243W/m2
  • Okno od północnego wschodu lub północnego zachodu: 180W/m2
  • Okno od strony zachodniej: 299W/m2

Przykład: Pomieszczenie ma 35m2 i okna o powierzchni 5m2, zwrócone na zachód. Zapotrzebowanie energetyczne wyniesie:

  • Ze względu na powierzchnię 35m2*100 = 3500W = 3,5kW
  • Ze względu na okna 5m2*299W = 1495W = ~1,5kW
  • Razem zapotrzebowanie energetyczne = 5kW

Parametry istotne przy wyborze klimatyzatora 

Moc chłodnicza bynajmniej nie jest jedynym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę. Wybierając klimatyzator do domu, zapoznaj się z pełnym opisem jego właściwości, a także listą funkcji dodatkowych. Dostępne na rynku urządzenia różnią się przecież między sobą. Poniższe parametry są istotne z punktu widzenia użytkownika:

  • Klasa energetyczna. Produkty sprzedawane w UE są klasyfikowane w skali od A+++ (najwyżej) do G (najniżej). Klasa określa zapotrzebowanie klimatyzatora na energię elektryczną. Jak nietrudno ocenić, wybór wysokiej klasy to niższe rachunki za prąd 
  • Głośność urządzenia. W testach laboratoryjnych, producenci mierzą ją w odległości około 1 m od klimatyzatora. Słyszalność jednostki przekłada się na komfort użytkowania. Najcichsze klimatyzatory hałasują zaledwie do poziomu 15 dB, ale w średniej klasie cenowej trzeba liczyć się z nieco gorszym wynikiem
  • SEER / SCOP to parametry określające sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. Im wyższy współczynnik SEER / SCOP, tym mniej energii potrzeba do wytworzenia 1kW chłodu lub ciepła. Eksploatacja sprzętu o niskim poborze mocy jest znacznie tańsza, dlatego zawsze sprawdzaj ten parametr. Niektórzy producenci zapewniają dodatkowe funkcje, na przykład tryby oszczędzania energii
  • Sterowanie urządzeniem. Wykorzystanie pilota lub programatora do ustawiania okresów pracy jednostki, daje użytkownikom ogromny komfort. Wcześniejsza kalibracja parametrów chłodzenia sprawia, że klimatyzator działa praktycznie bezobsługowo. Ostatnio popularne stało się sterowanie klimatyzacją z poziomu smartfona. To kolejny krok w kierunku komfortu wszystkich domowników.
  • Wydajność przepływu powietrza. Producenci informują, ile m3 powietrza przepływa przez jednostkę w ciągu godziny. Im wyższa wydajność, tym lepiej, ponieważ klimatyzator może efektywnie chłodzić.

Dobierz idealny klimatyzator do swojego domu

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dokładnie określ, czego potrzebujesz. Oblicz zapotrzebowanie energetyczne domu i sprawdź istotne parametry, o których wspomina producent. Dzięki temu będziesz cieszyć się wydajną klimatyzacją każdego dnia.

Czytaj również:

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją?

Split czy multisplit? Przegląd rozwiązań

Jak dbać o powietrze w domu? Kilka porad od Cold-Manów.

Komentarze są zamknięte.