Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

SEER i SCOP – istotne skróty przy wyborze klimatyzatora do domu

klimatyzacja lubuskie

Jeśli stoisz przed wyborem klimatyzatora do domu, warto żebyś poznał znaczenie parametrów SEER i SCOP. Wyjaśniamy, co oznaczają oba skróty i gdzie znaleźć ich opisy. Przeczytasz też, jak wpływają na klasę efektywności energetycznej. Dzięki temu wybierzesz wydajny klimatyzator, który nie zrujnuje Twojego budżetu.

SEER i SCOP – czym są?

Podejście do tematu oznaczeń SEER i SCOP najlepiej zacząć od podstawowych definicji tych pojęć.

SEER to skrót z języka angielskiego, oznaczający Seasonal energy efficiency rating, czyli sezonowy spółczynnik efektywności chłodzenia. Wyraża on stosunek uzyskanej energii chłodniczej do pobranej energii elektrycznej. Jeśli na etykiecie urządzenia znajduje się informacja o SEER równym 5, klimatyzator zużyje 1kW energii elektrycznej do wytworzenia 5kW chłodu.

Odwrotne działanie opisywane jest parametrem SCOP, czyli z języka angielskiego Seasonal coefficienf of performace. To wskaźnik efektywności grzania. Wyraża się w stosunku uzyskanej energii grzewczej do pobranej energii elektrycznej. Jeśli kupisz klimatyzator do domu, który ma SCOP równe 5, urządzenie pobierając 1kW energii elektrycznej, wytworzy 5kW ciepła.

SEER i SCOP zastąpiły COP i EER

Dawniejsze współczynniki efektywności oznaczane były jako EER i COP. Ponieważ nie uważano je za sezonowe, wskazania miały raczej wymiar laboratoryjny. Z tego powodu nie oddawały rzeczywistej sprawności energetycznej grzania i chłodzenia.

Do określania EER i COP za założenie przyjmowano, że urządzenie zawsze pracuje na pełnej wydajności. W realnych warunkach jest to niemożliwe, ponieważ kluczowe znaczenie dla efektywności grzania lub chłodzenia, ma temperatura zewnętrza.

Obecnie wykorzystywane SEER i SCOP mają prezentować wyniki maksymalnie zbliżone do rzeczywistych. Obliczenie ich wymaga uwzględnienia rocznego zapotrzebowania na chłodzenie lub grzanie, dzielonego przez roczne zużycie energii elektrycznej wykorzystanej na ten cel. Takie podejście pozwala uwzględnić sezonowe zmiany temperatury, więc może być uznane za wiarygodne dla klientów indywidualnych. Kupując klimatyzator do domu, współczynniki SEER i SCOP pozwolą Ci realnie ocenić jego wydajność w stosunku do pobranej energii elektrycznej.

Gdzie znaleźć oznaczenia SEER i SCOP?

Pomiar sezonowej sprawności energetycznej grzania i chłodzenia to stosunkowo nowa regulacja. Jego zastosowanie wymusiła dyrektywa UE, nazywana też dyrektywą ekoprojektowania. Teraz producenci klimatyzatorów, także dla gospodarstw domowych, muszą uwzględniać parametry SEER i SCOP.

Współczynniki SEER i SCOP widoczne są na specjalnej etykiecie, którą od 2012 roku mają wszystkie urządzenia dopuszczone do obrotu na terenie Uniii Europejskiej. Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator do domu lub mieszkania wybrać, zapoznanie się z oznaczeniami SEER i SCOP pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

SEER i SCOP a klasa efektywności energetycznej

Współczynniki SEER i SCOP bezpośrednio przekładają się na to, w której klasie energetycznej znajdzie się dany produkt. Pozwalają też obliczyć realne zapotrzebowanie na energię elektryczną przez cały okres eksploatacyjny. Zależności między SEER i SCOP a klasą efektywności, pokazuje poniższa tabela, zoptymalizowana dla klimatyzatorów split:

Współczynniki efektywności a wpływ strefy klimatycznej

Sprawność działania klimatyzatora domowego jest w dużej mierze zależna od temperatury zewnętrznej. Z tego względu, nie można stworzyć jednego zestawu parametrów dla każdej strefy klimatycznej. Urządzenie, które ma chłodzić w słonecznej Portugalii, osiągnie zupełnie inną efektywność niż to zainstalowane w Finlandii. Z tego względu dla klimatyzatorów sprzedawanych w UE, obowiązują trzy strefy sezonów grzewczych. Do każdego z nich mogą być przypisane różne klasy efektywności energetycznej. 

Warto zwracać uwagę na SEER i SCOP

Jeśli kupujesz klimatyzator do domu lub mieszkania, informacja o SEER i SCOP jest bardzo istotna. Obecnie producenci dostarczają urządzeń zaprojektowanych w technologii Inwerter. Zużywają one nawet o połowę mniej energii niż dawniejsze klimatyzatory ON/OFF. Wysokiej jakości sprzęt, dla którego SEER i SCOP oscylują w granicach 5 do świetna inwestycja. Pobór prądu może być nawet o 25% mniejszy niż zapotrzebowanie taniego klimatyzatora nieznanej firmy.

O znaczeniu zużycia energii dla domowego budżetu nie trzeba wiele pisać. Wystarczy porównać pracę dwóch urządzeń o różnych parametrach SEER i SCOP. Załóżmy, że dogrzewają lub chłodzą przez 12h dziennie, 7 dni w tygodniu. Daje to czas rocznej pracy równy 4380h. Zużycie energii wygląda wtedy następująco:

  • Wysokiej jakości urządzenie (SEER/SCOP=5) zużyje 876 kW energii elektrycznej
  • Tani i mało wydajny klimatyzator (SEER/SCOP=3) zużyje aż 1460 kW energii

Różnica pomiędzy urządzeniami jest naprawdę spora, sięga aż 584 kW rocznie. Wybór klimatyzatora wyższej klasy w tym przypadku oznacza oszczędności dla domowego budżetu rzędu 450 zł / rok (przy cenie 0,77 zł/kW). Choć są to wartości mocno uśrednione, dobrze pokazują istniejącą zależność. Wybór urządzenia o wyższej klasie efektywności energetycznej po prostu się opłaca.

Inni czytali również:

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją

Moc klimatyzacji a powierzchnia mieszkania

Split, czy multisplit – jaką klimatyzację wybrać?

Jaka klimatyzacja do domku letniskowego

Komentarze są zamknięte.