Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

nowoczesne klimatyzatory

Wydajny system ogrzewania, doprowadzający ciepło do każdego pomieszczania to jeden z podstawowych układów w mieszkaniu lub domu. Dla zapewnienia optymalnych efektów i komfortu domowników konieczne jest dobranie właściwego rodzaju ogrzewania do powierzchni użytkowej oraz oczekiwań użytkowników. Przyjrzyjmy się bliżej coraz częściej wykorzystywanym urządzeniom – pompom ciepła oraz klimatyzatorom. Dzięki naszemu artykułowi przekonasz się, że ogrzewanie domu klimatyzatorem to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Klimatyzacja z funkcją grzania do mieszkania lub domu

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych – klimatyzatorów lub pomp ciepła. Jednym z powodów jest fakt, że użycie tradycyjnych paliw stałych wymaga wygospodarowania miejsca na składowanie opału, a także regularne uzupełnianie zasobnika. W przeciwieństwie do pieców na węgiel eko groszek lub drewno, źródłem zasilania dla klimatyzatora z funkcją grzania jest prąd. Z tego względu urządzenie uznaje się na czyste i ekologiczne źródło ciepła, niegenerujące szkodliwego dla naszych organizmów smogu. Decydując się na wykorzystanie klimatyzatora w instalacji grzewczej, konieczne jest ustalenie swoich oczekiwań i właściwy dobór parametrów urządzenia. Pozwoli to na efektywne docieplenie pomieszczeń.

Ile prądu zużywa klimatyzacja – przykład

Zakładając, że w domu posiadamy 3 klimatyzatory:

  • Pobór mocy w trybie grzania dla 3 jednostek- 3 kW (maksymalny 4,5 kW)
  • Czas pracy: 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku (sezon grzewczy w Polsce)

Możemy dzięki temu policzyć, ile kosztować będzie zużycie prądu 3 jednostek jednocześnie.

  • 1600h * 3 kW = 4800 kWh
  • 4800 kWh * 0,77 zł (średnia cena w 2022 r.) = 3696 zł

Specjaliści z Cold-Man zalecają przeprowadzanie audytu energetycznego oraz doradzą w wyborze, oraz umiejscowieniu jednostek. Zapraszamy do kontaktu!

Dlaczego i jak obliczać zapotrzebowanie na ciepło?

Odpowiednio przeprowadzony audyt energetyczny pozwoli obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. To bardzo istotne, aby dobrać urządzenia grzewcze o optymalnych parametrach. Zbyt duża moc grzewcza to niepotrzebne koszty zakupu oraz montażu ponad-miarowych urządzeń. Jeżeli moc grzewcza będzie zbyt niska, znacząco spadnie komfort mieszkańców – w domu będzie po prostu zimno. Specjalista ds. audytów energetycznych wyjaśnia: „Ogólne zapotrzebowanie należy liczyć, za optymalną wartość uznając 100 W na 1m2 dla domów nieocieplonych. Stare ocieplone domy potrzebują 60-80W na 1m2, nowe w standardowym wykończeniu 30-50 W na 1m2, zaś energooszczędne 25-40 W na 1m2. Najmniejsze zapotrzebowanie generują domy pasywne – w okolicach 10 W na 1m2.”. Powyższy cytat jest oczywiście ogromnym uproszczeniem, zawsze niezbędna jest rzeczowa analiza oraz dobór urządzeń przez fachowca.

Inni czytali również: https://cold-man.pl/klimatyzacja-do-mieszkania-50m2/

Klimatyzator z funkcją grzania wymaga wysokiej mocy umownej instalacji

Przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło czasem należy wziąć pod uwagę moc umowną instalacji elektrycznej. Ta wartość określa maksymalną moc, jaką może zapewnić nam sprzedawca energii elektrycznej. Połączone ze sobą urządzenia do klimatyzacji mogą w szczytowym punkcie ogrzewania nadmuchowego pobierać na przykład nawet 5 kWh(dla większych domów pow. 200m2). Choć rzadko zdarza się, aby zaistniała potrzeba maksymalnego poboru mocy, warto być na to przygotowanym. Jeśli moc umowna naszej instalacji jest niska, dobrze jest skontaktować się z zakładem energetycznym i poprosić o jej zwiększenie, problem ten występuje jednak jedynie w skrajnych przypadkach.

Montaż klimatyzatora do ogrzewania w rękach fachowców

Dobór odpowiedniego urządzenia i montaż klimatyzatora warto pozostawić fachowcom, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Dzięki wykorzystaniu dedykowanych narzędzi, szybko i sprawnie przeprowadzą instalację urządzeń grzewczych, zgodnie ze sztuką i w sposób zapewniający pełną efektywność.

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Wykorzystanie klimatyzatorów do ogrzewania nadmuchowego pomieszczeń ma wiele zalet. Coraz częściej Polacy skłaniają się w stronę dwufunkcyjnych urządzeń całorocznych, które pozwalają na efektywną gospodarkę cieplną w domu lub mieszkaniu. Do najważniejszych korzyści, jakie daje ogrzewanie klimatyzacją, zaliczamy:

  • Wysoka efektywność energetyczna. Dla prawidłowo zamontowanej klimatyzacji współczynnik SCOP (COP), pokazujący zależność między ilością wyprodukowanego ciepła a poborem energii jest bardzo wysoki, sięga 5.0 (A++)
  • Wszechstronność. Jedno całoroczne urządzenie może zapewniać wydajne chłodzenie latem i ogrzewanie zimą
  • Oszczędności. Ogrzewanie klimatyzatorem jest znacznie tańsze niż wykorzystanie grzejników elektrycznych, farelek lub pomp kondensacyjnych, dla których wartość SCOP jest mniej korzystna
  • Dodatkowe funkcje. Dzięki zamontowanym filtrom (HEPA / systemy jonizacji), klimatyzator nie tylko dostarcza ciepło do pomieszczeń. Jego zadaniem jest również oczyszczanie powietrza i zatrzymywanie mikrozanieczyszczeń, wirusów i bakterii
  • Ekologia. Ogrzewanie klimatyzatorem oznacza korzystanie z zielonych źródeł ciepła, które nie wydzielają żadnych szkodliwych spalin, pyłów ani smogu

Wady ogrzewania klimatyzacją

  • Prawidłowo zaprojektowana instalacja grzewcza wymaga, aby klimatyzator był zamontowany w każdym pomieszczeniu
  • Efektywność energetyczna urządzenia spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Chociaż w naszym regionie geograficznym skrajnie niskie temperatury występują niezwykle rzadko i krótkotrwale, warto wziąć pod uwagę ograniczenia urządzenia. Na przykład pompa-ciepła typu powietrze-woda jest w stanie zachować swoje parametry grzewcze maksymalnie do temperatury -15 oC -20 oC poniżej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury. Na szczęście pompy ciepła są zabezpieczone na tak skrajne warunki atmosferyczne, posiadają wbudowane grzałki elektryczne na zasadzie grzałek stosowanych w zwykłych piecach na prąd, które to wspomagają pracę pompy ciepła w niskich temperaturach panujących na zewnątrz.

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy warto?

Podsumowując, wykorzystanie klimatyzacji przez cały rok – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania klimatyzatorem – to z każdym rokiem coraz częściej stosowane rozwiązanie. Podobnie jak inne systemy grzewcze, w tym kotły na paliwo stałe, nie jest to metoda zupełnie pozbawiona wad. Jednak liczne zalety przekonują, że profesjonalnie przeprowadzony montaż urządzeń klimatyzacyjnych pozwala na uzyskanie optymalnego komfortu termicznego w każdym pomieszczeniu. 

Zobacz również:

Split, czy multisplit – różnice

Klimatyzacja a odpowiednia wilgotność pomieszczeń

Jak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni mieszkania?

Klimatyzator do domu 100m2 – przegląd rozwiązań

Klimatyzacja do domku letniskowego

Komentarze są zamknięte.