Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Ogrzewanie klimatyzacją kanałową – czy warto?

Obok modeli Split i Multisplit, klimatyzacja kanałowa to najchętniej wybierane rozwiązanie, i to nie tylko w przestrzeni komercyjnej. W tym artykule wyjaśniamy, czy ogrzewanie klimatyzacją kanałową w domu jest dobrym pomysłem.

Na czym polega klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa pod kilkoma względami różni się od typowej klimatyzacji spotykanej w domach i mieszkaniach, czyli układów Split. Na czym polega klimatyzacja kanałowa? Pozwala na rozprowadzanie ogrzanego powietrza do kilku pomieszczeń jednocześnie, nawet jeśli są od siebie oddalone. Najczęściej taka klimatyzacja jest wykorzystywana w obiektach użyteczności publicznej, hotelach i przestrzeniach biurowych, ale nie tylko. Relatywnie niewielkie koszty sprawiają, że ten kompletny system grzewczy sprawdza się także w budownictwie mieszkalnym.

Klimatyzacja kanałowa składa się z wydajnej jednostki zewnętrznej, połączonej z klimatyzatorem i rozdzielaczem kanałowym. Kolejne elementy instalacji to przewody wentylacyjne i – na samym końcu – elementy nawiewne. Jedynie te ostatnie widać z poziomu obsługiwanych pomieszczeń. Reszta układu pozostaje ukryta, więc nie zaburza estetyki wnętrza i pozwala uzyskać doskonałą izolację akustyczną.

Klimatyzatory kanałowe do ogrzewania domu

Coraz częściej właściciele domów i apartamentów w stanie deweloperskim decydują się na montaż klimatyzacji. Świetnym wyborem są jednostki kanałowe, które w okresie od wczesnej jesieni do późnej wiosny zapewnią wydajne ogrzewanie. Klimatyzatory kanałowe montuje się w przestrzeni podstropowej, co pozwala na równomierne i wielopunktowe rozprowadzanie mas ciepłego powietrza. Klimatyzator kanałowy niemal w każdym wypadku można połączyć z termostatem pokojowym, a nawet systemem typu inteligentny dom.

Jakie kanały do klimatyzatora kanałowego?

Uznając za cel nadrzędny ograniczenie zużycia energii elektrycznej, warto wybrać odpowiednie kanały do klimatyzacji kanałowej. Odpowiednie, czyli takie, które zapobiegną utracie przenoszonej energii cieplnej. Fachowcy Cold-Man w czasie montażu wykorzystują wysokiej jakości kanały sztywne spiro stalowe ocieplane wełną mineralną pokrytą aluminum. Zależnie od specyfiki instalacji, przewody te mają średnicę od 125 do 160 mm i są izolowane wełną mineralną.

Kanały prowadzi się pod stropem lub w przestrzeni sufitu podwieszanego. W przypadku mieszkań, w których nie ma sufitu podwieszanego, alternatywą pozostaje zabudowanie kanałów za pomocą G-K lub zaaranżowanie półki sufitowej. Niezależnie od sposobu montażu, ciepłe powietrze rozprowadzają anemostaty sufitowe. To bardzo estetyczne i ciche rozwiązanie, doceniane przez wielu inwestorów.

Ile kosztuje klimatyzacja kanałowa?

Ostateczny koszt klimatyzacji kanałowej zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest ilość zakupionych urządzeń. W niektórych inwestycjach wykorzystywana jest tylko jedna jednostka, obsługująca całą powierzchnię mieszkalną. W innych stosowane są dwa mniejsze klimatyzatory kanałowe. Takie rozwiązanie pozwala różnicować temperaturę nawiewu, kierując cieplejsze powietrze do wybranych pomieszczeń (np. salonu i sypialni).

Oprócz zakupu jednostki głównej kosztorys obejmie także:

  • Sztywne kanały stalowe;
  • Rozdzielacz kanałowy;
  • Anemostaty nawiewne;

Dodatkowym kosztem jest usługa montażu. Zamawiając klimatyzację kanałową i montaż w Cold-Man, możesz liczyć na atrakcyjne rabaty.

Czy ogrzewanie klimatyzacją kanałową jest wydajne?

Ogrzewanie klimatyzacją kanałową to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Oczywiście wydajność jednostki ma bezpośredni związek z jej parametrami technicznymi. Im wyższa klasa urządzenia, tym lepiej poradzi sobie z trybem grzania.

Skuteczność grzania klimatyzacją kanałową zależy od jeszcze jednego czynnika, na który użytkownik nie ma wpływu – od warunków panujących na zewnątrz. Im niższa temperatura, tym słabsza wydajność grzewcza. Producenci starają się to uwzględniać, dlatego na rynku dostępne są już mocne klimatyzatory kanałowe. Jednostki te zachowują nominalną moc grzania nawet wtedy, gdy temperatura za oknem drastycznie spada.

Czy warto ogrzewać dom klimatyzacją kanałową?

Ogrzewanie klimatyzacją kanałową – jak każde rozwiązanie – ma zarówno zalety, jak i wady. Minusem jest konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni pod stropem, na przykład do zaaranżowania sufitu podwieszanego. Poza tym klimatyzator należy umieścić w miejscu z dostępem do powietrza recyrkulacyjnego. Wybierając taki system ogrzewania, trzeba rozwiązać jeszcze kwestię przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jednak używanie klimatyzacji kanałowej do grzania ma znacznie więcej zalet. W połączeniu z rekuperacją pozwala stworzyć energooszczędny system ogrzewania. Nie wymaga wykonywania hydraulicznego rozdziału wodnego ani wykorzystywania ogrzewania podłogowego.

Jeśli zastanawiasz się, czy grzanie klimatyzacją kanałową sprawdzi się w Twoim domu, skontaktuj się z doświadczonymi fachowcami Cold-Man. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie i je zamontować.

Inni czytali również:

Dlaczego klimatyzacja grzeje?

Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją

Jaka jest sprawność ogrzewania klimatyzacją?

Jak działa klimatyzacja kanałowa?

Komentarze są zamknięte.