Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją. Czy opłaca się grzać klimatyzatorem?

Wiele osób nie przełącza klimatyzatora w tryb grzania, obawiając się wysokich rachunków za prąd. Przyglądamy się tej sprawie i opłacalności urządzeń z funkcją grzania. Czy ogrzewanie klimatyzacją jest drogie? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Ile prądu zużywa klimatyzator w czasie grzania?

Na koszty ogrzewania klimatyzacją wpływa przede wszystkim to, ile prądu zużywa klimatyzator w dedykowanym trybie. Mnożąc tę wartość przez liczbę godzin, w których pracuje urządzenie dowiesz się, czy ogrzewanie (lub dogrzewanie) pomieszczenia w ten sposób jest opłacalne. Moc grzewcza klimatyzatora z reguły jest wyższa niż moc chłodnicza. Oba parametry producent podaje w specyfikacji technicznej. Na przykład dla klimatyzacji o mocy chłodniczej 3,5 kW, moc grzewcza może wynosić 4 kW.

Co więcej, nowoczesne klimatyzatory z funkcją grzania mają atrakcyjny współczynnik SCOP (stosunek ilości wyprodukowanej energii cieplnej do poboru 1 kWh). Niektóre do wyprodukowania 4kW ciepła zużywają zaledwie ok. 1,1 kW energii elektrycznej. Takie energooszczędne sprzęty pozwalają efektywne wykorzystać funkcję grzania bez szkody dla domowego budżetu.

Miesięczny koszt klimatyzacji

Możesz łatwo obliczyć, ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania. Weźmy za przykład energooszczędną jednostkę Rotenso Revio X 3,5 kW o mocy grzewczej 4,2 kW. Jednostka ta doskonale nadaje się do obsługi pomieszczeń o powierzchni 30-40 m2. Ma wysoki współczynnik SCOP (4,6), co plasuje ją w klasie energetycznej A++. Do obliczenia potrzebujemy jeszcze kilku danych:

  • Nominalny pobór mocy w trybie grzania 0,99 kW (maksymalny 1,45 kW)
  • Czas pracy: 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku (sezon grzewczy w Polsce)

Obliczając, jakie są koszty ogrzewania klimatyzacją, trzeba obliczyć zużycie energii i pomnożyć tę wartość przez cenę 1 kW prądu. W naszym przypadku będzie to:

  • 8h * 200 dni = 1600h
  • 1600h * 0,99 kW = 1584 kWh
  • 1584 kWh * 0,77 zł (średnia cena w 2023 r. przed zużyciem 3000kWh przez gospodarstwo domowe) = 1219,68 zł

Roczny koszt ogrzewania klimatyzacją wynosi około 1220zł. Uśredniając miesięczny koszt klimatyzacji, wynosi on około 100zł. Należy pamiętać o tym, że po przekroczeniu rocznego zużycia na poziomie 3000kWh, cena prądu wzrasta o około 40-50%.

Jak widać, koszt ogrzewania klimatyzacją jest znacznie niższy niż w przypadku używania standardowych grzejników elektrycznych lub farelek. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest także wygoda użytkowania. Do uzyskania pożądanej temperatury wystarczy tylko nacisnąć przycisk. Ponadto klimatyzator nie ma źródła zapłonu, stanowi więc bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych kotłów na paliwa kopalne.

Podsumowanie – czy opłaca się grzać klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem w sezonie przejściowym, a także szybkie dogrzewanie pomieszczeń zimą, to opłacalne i komfortowe rozwiązanie. Warto przy tym wybrać energooszczędną jednostkę renomowanego producenta i zamówić profesjonalny montaż.

Komentarze są zamknięte.