Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jaka jest i co na nią wpływa?

Gdy po pracy wracamy do domu, chcemy odpocząć w komfortowych warunkach. Duży wpływ na samopoczucie domowników ma wilgotność powietrza. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie wartości mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu?

Czym jest wilgotność powietrza i jak można ją zmierzyć?

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach stało się dla nas normą. Wracając do domu, chcemy, aby panowała w nim przyjemna temperatura, dlatego ustawiamy na termostacie pożądaną wartość. Jednak wiele osób wciąż nie sprawdza poziomu wilgotności powietrza lub też nie zwraca na ten parametr należytej uwagi.

Wilgotność powietrza to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Ten parametr wpływa nie tylko na funkcjonowanie człowieka, ale także na znajdujące się w domu przedmioty, meble i urządzenia. Wilgotność powietrza jest zależna od temperatury. Przy temperaturze w domu wynoszącej 20-22°C w pomieszczeniach mieszkalnych i 18°C w sypialni, wilgotność względna powietrza powinna oscylować w granicach 40-60%.

Im wyższa temperatura w domu, tym wilgotność powietrza będzie niższa. Z kolei w chłodnych wnętrzach, wilgotność powietrza będzie znajdować się w górnych granicach normy, co oznacza, że jej wartość wyniesie ok. 60-65%.

Na wilgotność powietrza wpływają także opady atmosferyczne oraz miejsce zamieszkania. Deszczowa pogoda zwiększa wilgotność powietrza, a mroźne i suche powietrze znacząco ją obniża. Warto pamiętać także, że centrach miast powietrze jest bardziej suche niż w okolicach gęsto porośniętych zielenią lub miejscach położonych bezpośrednio nad wodą.

Jak mierzy się wilgotność powietrza? Do tego celu wykorzystujemy higrometr, czyli wilgotnościomierz. Funkcje pomiaru wilgotności powietrza posiada wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych.

Za suche powietrze – przyczyny i objawy

Suche powietrze w pomieszczeniu to problem, który często pojawia się w sezonie grzewczym lub, gdy na zewnątrz powietrze jest bardzo suche i zanieczyszczone. Intensywne ogrzewanie pomieszczeń powoduje, że wilgotność powietrza może wynieść mniej niż 40%. W takim wypadku domownicy mogą doświadczać licznych nieprzyjemnych objawów. Będą to na przykład:

  • trudności w oddychaniu,
  • większa podatność na infekcje,
  • suchy kaszel, drapanie w gardle,
  • problemy skórne,
  • katar lub wysuszona śluzówka nosa.

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu zamkniętym może też negatywnie wpływać na żywność oraz przedmioty wykonane z drewna, papieru lub porcelany.

Jak zwiększyć wilgotność w powietrza w domu?

Specjaliści zalecają, aby często wietrzyć pomieszczenie i stosować dobrej jakości nawilżacze powietrza. Prostym i skutecznym sposobem jest także częste wieszanie prania. Jeśli chcesz zyskać pełną kontrolę nad poziomem wilgotności powietrza w Twoim domu, warto zainwestować w dobry system wentylacyjny. W ofercie Cold-Man znajdziesz wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym wyraźnie poprawisz jakość powietrza w domu i skutecznie zadbasz o zdrowie domowników.

Za wilgotne powietrze – przyczyny i objawy

Negatywne skutki dla naszego zdrowia może mieć także zbyt wysoka wilgotność powietrza. O wilgoci w domu mówimy wtedy, gdy wartość tego wskaźnika przekracza 60%. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Poza jakością powietrza na zewnątrz znaczenie ma również przepływ powietrza w budynku i sprawność wentylacji.

Brak izolacji cieplnej budynku, niewłaściwa hydroizolacja fundamentów, zbyt szczelne okna, nieszczelne rury, awarie i zalania to tylko kilka przykładów czynników, które mogą wpłynąć na wzrost poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Jest to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia domowników. Wysoki poziom wilgoci w domu najczęściej prowadzi do:

  • rozwoju pleśni i grzybów,
  • skraplania się pary wodnej na szybach,
  • powstania nieprzyjemnego zapachu, który nie ustępuje po wywietrzeniu wnętrza,
  • odklejania się tapet i łuszczenia się ścian,
  • puchnięcia lub rozklejania się elementów z drewna,
  • pojawienia się rdzy na metalowych częściach.

Dodatkowo mieszkańcy mogą odczuwać duszności, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, a także mogą być bardziej podatni na infekcje dróg oddechowych.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

Powietrze w domu możesz osuszyć przy pomocy metod doraźnych, takich jak wietrzenie, zastosowanie klimatyzatora lub urządzenia grzewczego. Jednak docelowo niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyny problemu. W takim wypadku trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku, aby znaleźć źródło wilgoci.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawny obieg powietrza w domu. Należy zatem sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo. Niekiedy system wentylacji powietrza wymaga poprawek lub wymiany. Jeśli szukasz energooszczędnego rozwiązania do swojego domu, zapoznaj się z naszą ofertą w zakresie doboru i montażu rekuperacji. Teraz już wiesz, jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu. Ten parametr zdecydowanie warto mieć pod kontrolą, jeśli chcesz zapewnić sobie optymalne warunki mieszkalne. Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów z Cold-Man.

Inni czytali również:

Komentarze są zamknięte.