Kratki wentylacyjne pełnią bardzo ważną funkcję w budownictwie mieszkalnym. Są one powszechnie wykorzystywane przy wentylacji grawitacyjnej. Sprawny system wentylacyjny umożliwia usuwanie zanieczyszczeń z pomieszczenia i pomaga regulować poziom wilgotności. Co zrobić, gdy przez kratkę wentylacyjną do wnętrza przedostaje się duża ilość zimnego powietrza?
Wieje z kratki wentylacyjnej – co to oznacza?
Zimne powietrze z kratki wentylacyjnej w lecie przynosi przyjemne orzeźwienie. Wówczas rzadko kiedy zwracamy na to zjawisko uwagę. Jednak w zimie chłodne powietrze może znacząco obniżać temperaturę w pomieszczeniu i powodować nieprzyjemne uczucie przejmującego chłodu. Napływ powietrza może się wzmagać wraz z pojawieniem się silnego wiatru lub innych, niekorzystnych zjawisk pogodowych. Dlaczego tak się dzieje?
Działanie grawitacyjnego typu wentylacji polega na tym, że stare powietrze jest zasysane przez kratkę wentylacyjną, natomiast nowe powinno dostawać się do środka za pomocą wykonanych nawiewów. Wymiana powietrza jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Gdy wentylacja nie działa prawidłowo, w pomieszczeniu brakuje świeżego powietrza, co bezpośrednio przekłada się na komfort mieszkańców.
Napływ zimnego powietrza z kratki wentylacyjnej najczęściej jest związany ze zjawiskiem nazywanym ciągiem wstecznym lub odwróconym ciągiem wentylacyjnym.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt mały napływ powietrza do wnętrza. Taka sytuacja często dotyczy lokali wyposażonych w dwa kanały kominowe: wentylacyjny i dymny. Wówczas przewody wentylacji wywiewnej przejmują funkcję nawiewu.
Czy można zakryć kratkę wentylacyjną?
Dla wielu osób najbardziej oczywistym rozwiązaniem tej sytuacji jest całkowite lub częściowe zakrycie kratki wentylacyjnej. Faktycznie ten zabieg sprawi, że wianie ustanie, jednak pojawią się inne, negatywne konsekwencje tego działania. Zakrycie kratki wentylacyjnej może powodować:
- pojawienie się rosy na szybach,
- rozwój pleśni i grzybów,
- problemy ze snem,
- pogorszenie samopoczucia,
- bóle głowy,
- problemy zdrowotne,
- reakcję alergiczną.
Co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej?
Jak już wspomnieliśmy, zimne powietrze napływa przez kratkę wentylacyjną, gdy do wnętrza dostaje się zbyt mała ilość świeżego powietrza. Niekiedy mamy też do czynienia z sytuacją, w której do lokalu dostaje się odpowiednia ilość powietrza z zewnątrz, a następnie z niego ucieka przez otwory techniczne lub inne miejsca, które wymagają uszczelnienia.
Działaniem doraźnym może być rozszczelnienie lub uchylenie okien w sezonie grzewczym. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej takie rozwiązanie doprowadzi do znacznych start cieplnych i wzrostu kosztów ogrzewania. Co możesz zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej?
1. Ustalenie przyczyny problemu
Pierwszym podstawowym krokiem powinno być znalezienie przyczyny problemu. Musisz dowiedzieć się, dlaczego Twój system wentylacyjny jest nieefektywny oraz, które elementy wymagają czyszczenia, naprawy bądź wymiany. Na tym etapie warto zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy znajdą źródło problemu i zaproponują Ci korzystne rozwiązania.
2. Montaż nawiewników
Jednym ze sposobów na poprawę funkcjonowania wentylacji w domu jest montaż nawiewników. Są to niewielkie, podłużne urządzenia, umieszczane przy górnej części ramy okna. Dzięki nim możesz łatwo kontrolować ilość powietrza, która dostaje się do wnętrza. Na rynku znajdziesz też nawiewniki przeznaczone do montażu w ścianie.
3. Sprawdzenie budowy komina
Słaby ciąg w kominie może być spowodowany wieloma czynnikami. To zjawisko negatywnie wpływa nie tylko na wentylację, ale także na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się konstrukcji komina. Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu ciągu wstecznego może być montaż specjalnej nasady lub wywietrzaka wentylacyjnego. Nasady są umieszczane na szczycie komina. Ich podstawową funkcją jest zabezpieczenie komina przed wiatrem, stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego.
4. Sprawdzenie okapu i kominka
Słaby napływ powietrza do pomieszczeń w połączeniu z działającym okapem lub kominkiem może powodować, że z kratki wentylacyjnej będzie napływać silny strumień powietrza. Na czas używania tych urządzeń możesz uchylić okna. Jednak pamiętaj, że jest to rozwiązanie jedynie doraźne.
Kominek, podobnie jak niektóre piece dwufunkcyjne, pobiera bardzo dużo powietrza. W takim wypadku wentylacja grawitacyjna może nie być wystarczająca i wówczas warto rozważyć instalację wentylacji wspomaganej.
Czy rekuperacja może być rozwiązaniem Twoich problemów z kratką wentylacyjną?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę zwaną rekuperatorem. Jest to niezwykle wygodne i wydajne rozwiązanie. Montaż rekuperacji zwykle odbywa się na etapie budowy lub gruntownej przebudowy domu. Jej zastosowania pozwala zapobiec wielu niekorzystnym zjawiskom, które często pojawiają się w budynkach z wentylacją grawitacyjną. W Cold-Man zajmujemy się instalacją i serwisem nowoczesnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli interesuje Cię to rozwiązanie, koniecznie sprawdź naszą ofertę!
Najnowsze komentarze