Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jak czyścić klimatyzator?

Korzystanie z klimatyzacji jest wygodne i przyjemne. Jednak w natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o regularnym czyszczeniu urządzenia. Tymczasem specjaliści zalecają, aby wykonać serwis klimatyzacji przynajmniej 2 razy do roku. Na czym polega czyszczenie klimatyzatora i kiedy warto korzystać ze wsparcia specjalistów?

Dlaczego trzeba regularnie czyścić klimatyzator?

Nowoczesne klimatyzatory są bardzo ciche i niemal bezawaryjne. Gdy urządzenie pracuje bez zarzutu, łatwo można zapomnieć o czyszczeniu, konserwacji i wymianie poszczególnych elementów. Zaniechanie czynności serwisowych może spowodować, że klimatyzator ulegnie zabrudzeniu, a to wpłynie na jakość wdychanego przez nas powietrza.

Wilgotne środowisko wewnątrz urządzenia sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Zanieczyszczenia szybko rozprzestrzeniają po pomieszczeniu, powodując liczne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Brud może osadzać się między innymi na filtrach, tacy ociekowej, skraplaczu i parowniku. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić urządzenia, z czasem stanie się coraz mniej wydajne, a w konsekwencji może ulec poważnej awarii. Wówczas ewentualna naprawa będzie bardzo kosztowna.

Systematyczne przeglądy i czyszczenie klimatyzatora są niezbędne, aby zapewnić domownikom komfort i bezpieczeństwo. Regularne wykonywanie tych czynności sprawi, że urządzenie doskonale posłuży Ci przez lata, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, które musiałbyś wydać na zakup nowego urządzenia.

Czy warto zlecić serwis klimatyzacji specjalistom?

Czyszczenie klimatyzatora wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem. Wystarczy wyczyścić filtry , poszczególne elementy i sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo. Jednak podczas wykonywania tych czynności łatwo można popełnić błąd. Możesz na przykład nie usunąć całego środka czyszczącego z powierzchni urządzenia, niedokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca lub niechcący uszkodzić ważne elementy.

Nowoczesne klimatyzatory są objęte gwarancją, w ramach której należy wykonywać regularne przeglądy. Takie przeglądy są realizowane również przez specjalistów z Cold-Man. Jeśli nie wykonasz przeglądu w określonym czasie, stracisz gwarancję producenta.

 • Pamiętaj! Tylko profesjonalnie przeprowadzony przegląd i serwis mogą Ci zagwarantować, że urządzenie zostało prawidłowo wyczyszczone, a tym samym jest sprawne i bezpieczne.

Jak często czyścić klimatyzację w domu?

Stopień zabrudzenia klimatyzatora jest uzależniony od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu oraz częstotliwości użytkowania urządzenia. Profesjonalny serwis klimatyzacji warto wykonać przynajmniej 2 razy do roku. Pierwszy raz na wiosnę, aby sprawdzić stan urządzenia po zimie. Drugi raz na jesień, żeby wyczyścić klimatyzator po sezonie letnim i zweryfikować stan poszczególnych podzespołów po intensywnym użytkowaniu.

Jednak regularne przeglądy to nie wszystko. Należy także pamiętać o czyszczeniu bądź wymianie filtrów. W zależności od rodzaju posiadanego modelu filtry trzeba sprawdzać co 1-3 miesiące. Niektóre klimatyzatory mają wbudowaną funkcję samoczyszczenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak nawet takie urządzenia należy regularnie serwisować.

Podstawowe zasady czyszczenia klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji wymaga zastosowania dedykowanych środków czystości. Do usuwania zanieczyszczeń z urządzenia nie należy stosować zwykłych detergentów. Środki dezynfekcyjne powinny mieć właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze oraz to ważne, aby posiadały odpowiednie atesty. Podczas czyszczenia klimatyzacji wykonuje się następujące czynności:

 • sprawdzanie skraplacza,
 • wyczyszczenie lamelek oraz innych elementów, które mają wpływ na sprawny przepływ powietrza,
 • czyszczenie i mycie skraplaczy jednostek zewnętrznych,
 • czyszczenie obudowy,
 • sprawdzanie temperatury i przepływu medium chłodzonego w parowniku,
 • czyszczenie i dezynfekcja jednostki wewnętrznej,
 • czyszczenie lameli parownika, turbiny wentylatora i filtrów,
 • kontrola szczelności instalacji,
 • kontrola zużycia oleju w sprężarkach, łożysk i innych elementów konstrukcyjnych,
 • sprawdzenie drożności układu odprowadzenia skroplin,
 • czyszczenie tacy ociekowej,
 • ogólna ocena działania urządzenia.

Liczba i zakres czynności są uzależnione od rodzaju klimatyzatora i jego aktualnego stanu technicznego.

Zleć czyszczenie klimatyzacji fachowcom z Cold-Man

Nasz zespół szybko i sprawnie wyczyści Twoją klimatyzację. Taka usługa nie jest droga i pozwala znacząco wydłużyć żywotność urządzenia. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków dezynfekujących szybko zapomnisz o przykrym zapachu, a Twój klimatyzator będzie wyglądał i działał jak nowy.

Regularne czyszczenie klimatyzacji jest szczególnie istotne dla osób o osłabionej odporności. Osoby starsze, dzieci, alergicy i kobiety w ciąży nie powinny mieć styczności ze szkodliwymi zanieczyszczeniami. Możesz temu zapobiec, jeśli będziesz pamiętał, kiedy należy wykonać kolejne przeglądy. Zadzwoń do nas już dziś i umów się na serwis klimatyzacji w dogodnym dla Ciebie terminie. Zapraszamy!

Komentarze są zamknięte.