Aby cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w pomieszczeniach przez cały rok i przy każdej pogodzie, niezbędny jest sprawnie działający system wentylacji. Tym bardziej że normy budowlane jasno określają wymagania dla domów jednorodzinnych. Przeczytaj, jaka wentylacja w domu jest najlepsza!
Podstawowe wymagania dotyczące wentylacji w domu
Wentylacja w domu jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na komfort i zdrowie mieszkańców. Dzięki niej powietrze nasycone tlenem dostaje się do środka, a powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci i pyłu jest odprowadzane na zewnątrz.
Wymiana powietrza powinna być regulowana w taki sposób, aby utrzymać optymalną temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Bez odpowiedniej wentylacji, może dojść do gromadzenia się pleśni, grzybów i innych szkodliwych substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.
Dlatego podstawowe wymagania odnośnie wentylacji to przede wszystkim odpowiednia przepustowość powietrza oraz prawidłowo rozmieszczone wywiewy, które pozwolą szybko i skutecznie usuwać zanieczyszczenia. Zasadnicze znaczenie ma także odpowiednio dobrane urządzenia, drożne kanały wentylacyjne oraz regularne czyszczenie i konserwacja układu.
Istnieje kilka rodzajów wentylacji do domu jednorodzinnego. Różnią się od siebie zasadą działania, wydajnością i kosztem instalacji. Dawniej najczęściej wybierana była naturalna wentylacja grawitacyjna. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się znacznie nowocześniejsze rozwiązanie. To wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Przeczytaj o zaletach i wadach każdej z tych opcji.
Naturalna wentylacja grawitacyjna
Wentylacja naturalna to system, który nie wymaga użycia urządzeń zasilanych elektrycznie. W takim systemie powietrze z zewnątrz dostaje się do domu przez okna i za pomocą kratek nawiewu montowanych w ścianach lub ramach okiennych.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze wydostaje się na zewnątrz przez specjalne wyloty. System składa się z pionowych kanałów wentylacji. Masy ciepłego (zużytego) powietrza poruszają się w nich górę, co umożliwiają siły trakcyjne, które powstają w wyniku różnicy temperatur występujących na wlocie i wylocie kanału.
Naturalna wentylacja w domu ma kilka zalet. Wymiana powietrza nie zużywa prądu, więc jest tańsza. Ze względu na niski koszt eksploatacyjny, wentylacja grawitacyjna była dawniej pierwszym wyborem osób, które budują dom jednorodzinny.
Jednak system ten ma również wady. Prawidłowe działanie wentylacji tradycyjnej zależy od spełnienia kilku warunków:
- Powinna występować znaczna różnica między temperaturą i gęstością powietrza w domu i na zewnątrz. Im większa różnica, tym lepsza będzie wymiana powietrza. Problem polega na tym, że latem, kiedy różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz jest niewielka, naturalna wentylacja po prostu nie działa.
- Wloty i kominy wentylacyjne muszą być drożne. Muszą „przechwycić” i „unieść” powietrze, które opuszcza dom. Oznacza to konieczność regularnej konserwacji i przeglądów.
- Aby zapewnić naturalny dopływ powietrza w domach z uszczelnionymi oknami, trzeba wmurować w ścianę zawory dolotowe. Jeśli inwestor nie chce instalować zaworów, będzie musiał kupić nawiewniki do okien plastikowych lub okna z wbudowanymi nawiewnikami.
Sporym minusem samej wentylacji grawitacyjnej są stosunkowo wysokie koszty ogrzewania. Przez kratki nawiewu zimą do domu dostaje się zimne powietrze, a latem — ciepłe. Energia cieplna dosłownie ucieka na zewnątrz.
Nowoczesna rekuperacja do domów jednorodzinnych
Alternatywą, często stosowaną w domach energooszczędnych, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Na współczesnym rynku dostępna jest szeroka gama wysokiej jakości rekuperatorów.
Jak działa wentylacja mechaniczna? Centrala wentylacyjna, czyli rekuperator, zatrzymuje ciepło z odprowadzanego powietrza i przekazuje je z powrotem do powietrza doprowadzanego do budynku. Dzięki temu z jednej strony pomieszczenia mają zapewniony stały dostęp świeżego powietrza, a z drugiej – nie występują straty cieplne.
Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnych to innowacyjny system, który gwarantuje doskonałą jakość powietrza i komfort użytkowania. Co więcej, dzięki częściowemu ogrzaniu powietrza nawiewanego rekuperacja pozwalają zredukować koszty ogrzewania i energii elektrycznej nawet o 40%. Jest to szczególnie widoczne zimą, gdy wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna z punktu widzenia ogrzewania.
Jak dobrać rodzaj wentylacji do domu jednorodzinnego?
Przy doborze rodzaju wentylacji warto wziąć pod uwagę wielkość domu oraz jego układ. Duży budynek wymaga sprawnego i niezawodnego systemu, który umożliwi swobodny przepływ powietrza. Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowym, rozważ montaż rekuperacji. Ta popularna mechaniczna wentylacja ma wiele zalet:
- Równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniach
- Gwarantuje czyste i świeże powietrze w domu przez cały rok
- Jest praktycznie bezobsługowa
- Pracuje cicho, zapewniając komfort wszystkim domownikom
- Prawidłowo zaprojektowana, wykazuje wysoką efektywność energetyczną
- Pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie
Profesjonalne projektowanie instalacji wentylacyjnych w Cold-Man
W budynkach jednorodzinnych można spotkać różne rodzaje wentylacji. Jeśli chcesz zastosować w domu nowoczesną rekuperację, zadanie zaprojektowania systemu powierz profesjonalistom.
Dzięki temu unikniesz problemów, a odpowiednio skonstruowana wentylacja będzie świetnie działać przez cały rok. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o możliwościach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapraszamy do kontaktu.
Inni czytali również:
Łączenie klimatyzacji z rekuperacją
Najnowsze komentarze