Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Klimatyzacja kanałowa – jak działa?

W jaki sposób kanałowy system klimatyzacyjny dostarcza rześkie powietrze do każdego pomieszczenia? W tym artykule znajdziesz odpowiedź! Przeczytaj!

Klimatyzacja kanałowa jest popularna zarówno wśród właścicieli domów, jak i firm, a nawet w budynkach użyteczności publicznej. Oferuje bardzo wydajną kontrolę temperatury wewnętrznej. Kiedy warto pomyśleć o inwestycji w ten system? I czy jest to domena wyłącznie większych powierzchni, czy też sprawdzi się w domach jednorodzinnych lub apartamentach? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Wyjaśnień dotyczących działania tzw. kanałówki udzielą nasi eksperci, na co dzień obsługujący zaawansowane systemy klimatyzacji.

Klimatyzacja kanałowa – jak działa?

Jeśli chodzi o klimatyzator kanałowy, zasada działania urządzenia jest dość prosta i opiera się na zastosowaniu tych samych praw fizyki, co w przypadku układów split i multisplit. W telegraficznym skrócie można wyjaśnić, że klimatyzator kanałowy wykorzystuje sprężarkę, skraplacz i krążący między nimi czynnik chłodniczy do „przenoszenia” ciepła gdzie indziej, w tym przypadku na zewnątrz. W ten sposób dochodzi do obniżenia temperatury wewnętrznej zgodnie z ustawieniami programatora.

Podstawowym celem klimatyzacji kanałowej jest rozprowadzenie chłodnego i oczyszczonego powietrza do kilku pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu jednego urządzenia zewnętrznego. To zarazem bardzo estetyczne rozwiązanie. Klimatyzatory kanałowe działają na podstawie prostej koncepcji — powietrze jest transportowane przez ukryte, prostokątne lub okrągłe kanały i nadmuchiwane w całym budynku przez kratki wentylacyjne.

Gdybyś chciał wykonać nieco dokładniejszy przegląd klimatyzacji, dostrzegłbyś następujący cykl:

  1. Sprężarka pompuje gaz chłodniczy przez wężownicę parownika, która usuwa ciepło i wilgoć z powietrza wewnętrznego.
  2. Schłodzone powietrze jest następnie kierowane przez kanały, które przenoszą je do różnych pomieszczeń w domu.
  3. Gorące, wilgotne powietrze z tych pomieszczeń jest zasysane do kanałów powrotnych i wraca do parownika, gdzie proces rozpoczyna się od nowa.

Ten ciągły cykl zapewnia komfortowe środowisko przez cały rok. Dodatkowo niektóre systemy wyposażone są w zawór odwracający (tzw. zawór czterodrogowy), który może być użyty do odwrócenia tego cyklu. Dzięki temu w okresie przejściowym, czyli jesienią i wiosną, a nawet zimą, klimatyzacja kanałowa w domu zmienia się w czysty i ekologiczny system ogrzewania i rozprowadza ciepłe powietrze.

Budowa klimatyzatora kanałowego do zastosowań domowych i komercyjnych

Klimatyzator kanałowy to system składający się z kilku elementów, które współpracują ze sobą w celu schłodzenia powietrza w domu, biurze, hotelu lub innym obszarze. Do najważniejszych podzespołów należą:

  • Jedna jednostka zewnętrzna. Jest odpowiedzialna za chłodzenie czynnika chłodniczego według opisanego wyżej cyklu.
  • Urządzenie sterujące. To serce całego układu, często usytuowane w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym. Reguluje temperaturę za pomocą termostatu i rozprowadza schłodzone powietrze w odpowiednich ilościach do każdej jednostki wewnętrznej za pośrednictwem kanałów.
  • Wyloty wewnętrzne. To jedyny fragment instalacji widoczny dla użytkownika. Dyskretne wyloty kanałów klimatyzacji sprawiają, że powietrze rozprowadzane jest równomiernie w wybranych sekcjach i pomieszczeniach. Wyloty montowane są na ścianach i sufitach i wyglądają zwykle jak podłużne kratki wentylacyjne.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów kanałowych

Na rynku znajdziesz różne rodzaje klimatyzatorów kanałowych. Dostępne są urządzenia inwerterowe (inverter) oraz wysokiego, średniego i niskiego sprężu. Pojęcie sprężu dyspozycyjnego opisuje ciśnienie dynamiczne wytwarzane przez wentylator, niezbędne do utrzymania optymalnej prędkości przepływu powietrza w kanałach.

Bardzo ważne jest, aby już na etapie projektowym odpowiednio dostosować spręż do długości instalacji. Pomyłki w obliczeniach mogą skutkować zbyt silnym nawiewem w przestrzeniach przebywania użytkowników (zbyt wysokie ciśnienie) lub słabemu chłodzeniu najdalszych pomieszczeń (zbyt niskie ciśnienie). Aby uniknąć błędu, warto powierzyć montaż klimatyzacji wykwalifikowanym specjalistom.

Gdzie montuje się klimatyzatory kanałowe?

Klimatyzatory kanałowe to świetna opcja dla większych obiektów, takich jak firmy, hale produkcyjne, hotele (także pokoje hotelowe), biura, przychodnie, urzędy itp. Systemy te zapewniają stałą temperaturę i odpowiednie warunki komfortu cieplnego w całym budynku. Ponieważ wyloty są montowane w suficie lub podłodze, to idealne rozwiązanie dla większych nieruchomości, gdzie określone obszary wymagają chłodzenia lub ogrzewania w różnym czasie.

Ponadto klimatyzatory kanałowe zapewniają wysoką efektywność energetyczną i charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Dzięki temu są wygodne zarówno dla pracowników, jak i klientów klimatyzowanych obszarów komercyjnych.

Jak działa klimatyzacja kanałowa w domu lub mieszkaniu i czy to dobry pomysł?

Klimatyzacja kanałowa w domu lub mieszkaniu to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dbać o komfortową temperaturę przez cały rok. Na tle pozostałych systemów, jest to jeden z najbardziej wydajnych i opłacalnych sposób ogrzewania, chłodzenia i osuszania domu.

Kanałowe systemy klimatyzacji są praktycznie bezgłośne i mogą być kontrolowane przez centralny termostat lub system podziału na strefy. W ten sposób użytkownik może osiągnąć różne poziomy temperatury w wyznaczonych pomieszczeniach. Klimatyzacja ta jest doceniana również przez alergików. Dostarcza czyste, przefiltrowane powietrze i w ten sposób zmniejsza ilość kurzu i innych drobnoustrojów w powietrzu.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, dowiedz się więcej o wymaganiach dotyczących montażu tzw. kanałówki.

Czego wymaga montaż klimatyzacji kanałowej?

Montaż tego typu klimatyzacji najlepiej zaplanować już na etapie projektowym lub w czasie generalnego remontu nieruchomości. Instalacja klimy kanałowej wymaga wykonania odpowiednich przepustów i wykucia w ścianie lub stropie systemu kanałów wentylacyjnych według wcześniej opracowanego planu. Na szczęście współczesne konstrukcje są bardzo kompaktowe (np. mają tylko 230 mm wysokości), co znacznie ułatwia montaż klimatyzatora kanałowego. Tak czy inaczej, montażu może podjąć się wyłącznie osoba o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu.

Jeśli zastanawiasz się, czy klimatyzacja kanałowa będzie ekonomicznym rozwiązaniem w Twoim budynku mieszkalnym, nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami Cold-Man. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia.

Inni czytali również:

Ogrzewanie klimatyzacją kanałową – czy warto?

Komentarze są zamknięte.