Temperatura za oknem spada? Nowoczesny klimatyzator z funkcją grzania zadba o Twój komfort. Przeczytaj, jak wybrać dobry model i jak go używać.
Chłodzenie klimatyzacją stało się już standardem, ale funkcjonalność dostępnych obecnie modeli sięga znacznie dalej. Wiosną i jesienią, a nawet zimą, mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o grzaniu klimatyzacją, przeczytaj nasz poradnik.
Czy klimatyzacją można ogrzać mieszkanie lub dom?
Energooszczędna klimatyzacja z funkcją grzania pozwoli Ci ogrzać całe mieszkanie lub niewielki dom. Takie urządzenie sprawdzi się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Mocne układy osiągają wydajność, która bez najmniejszego trudu ogrzewa 50 m2 lub 100 m2, a nawet – dzięki wykorzystaniu systemu MultiSplit – większe pomieszczenia.
Chociaż właściciele mogą ogrzewać swoje mieszkania na różne sposoby, klimatyzator z funkcją grzania to doskonały wybór. Producenci dokładają wszelkich starań, aby urządzenia cechowała wysoka energooszczędność. Dzięki temu nawet bardzo wydajne jednostki przez cały okres eksploatacji utrzymują wyjątkowo niski pobór mocy. Klimatyzator z grzaniem efektywnie pracuje już po kilku minutach od włączenia odpowiedniego trybu, co pozwala szybko ogrzać całe pomieszczenie.
Najważniejsze zalety ogrzewania domu lub mieszkania klimatyzacją to:
- Intuicyjna obsługa z poziomu pilota lub aplikacji na smartfonie
- Szybkie uzyskiwanie zadanej temperatury i doskonała wydajność
- Energooszczędność na najwyższym poziomie
- Brak konieczności składowania opału i wykonywania tzw. brudnych czynności
- Brak jakichkolwiek spalin obciążających środowisko naturalne
- Dodatkowe filtrowanie i oczyszczanie powietrza
- Cicha praca przez cały dzień i noc
- Posiadanie jednego urządzenia, które zimą ogrzewa, a latem chłodzi
Kiedy warto ogrzewać klimatyzacją?
Zalety klimatyzacji z funkcją grzania docenisz przede wszystkim w tzw. okresie przejściowym. Chodzi o porę od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W tym czasie wielu osobom dokucza chłód, między innymi z powodu częstych opadów deszczu, które powodują wzrost wilgotności powietrza. Nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego i temperatury sprawiają, że niejeden odczuwa przejmujący dyskomfort.
Klimatyzator z funkcją grzania 50 m2 stanowi doskonałą odpowiedź na te potrzeby. Wysokiej klasy urządzenie zapewnia komfort termiczny wszystkim domownikom. Od włączenia trybu grzania do uzyskania zadanej temperatury nawiewu zwykle mija zaledwie kilka minut. To oznacza, że klimatyzator z funkcją grzania można włączyć o wiele łatwiej i szybciej niż tradycyjne piece używane w sezonie grzewczym.
Czy klimatyzacją można grzać w zimie?
Nowoczesna klimatyzacja z funkcją grzania świetnie nadaje się do ogrzewania mieszkania w zimie. Wysokiej klasy jednostka bez trudu utrzyma wydajność nominalną, nawet jeśli temperatura zewnętrzna spadnie grubo poniżej zera. Grzanie klimatyzacją jest szczególnie korzystne wtedy, gdy głównym źródłem ogrzewania w budynku mieszkalnym jest prąd elektryczny.
Zamontowanie energooszczędnego klimatyzatora z funkcją grzania pozwala uzyskać niski pobór mocy przy zachowaniu optymalnej wydajności, nawet zimą. Chociaż zwykle ogrzewanie urządzeniami tego typu kojarzy się z okresem przejściowym, dostępne są modele renomowanych producentów, które doskonale radzą sobie przy temperaturze zewnętrznej -15℃, a nawet -25℃.
Czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem?
Pytanie o opłacalność klimatyzacji z funkcją grzania jest w zasadzie pytaniem o efektywność energetyczną, czyli ilość wyprodukowanego ciepła w stosunku do pobranych kWh. Współczynnik ten określa się jako SCOP. Więcej o wartościach SCOP i SEER przeczytasz na naszym blogu. Dla każdego modelu klimatyzatora z funkcją grzania SCOP może być inny, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru zwróć uwagę na specyfikację urządzenia.
Tak czy inaczej, klimatyzacja z funkcją grzania to znacznie bardziej opłacalna inwestycja niż dogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników elektrycznych lub farelek. Te ostatnie słyną z niesłychanie wysokiego poboru mocy, co nie pozostaje bez wpływu na domowy budżet. Z kolei klimatyzator z funkcją grzania to urządzenie wielofunkcyjne. Latem zapewnia przyjemny chłód, w okresie przejściowym dba o komfort termiczny domowników, a zimą ogrzewa mieszkanie.
Czy więc opłaca się ogrzewać klimatyzatorem? Tak, jeśli wybierzesz energooszczędną jednostkę renomowanego producenta, a jej montaż zlecisz wykwalifikowanym fachowcom. Dzięki temu zyskasz wygodne i łatwe w użyciu źródło ciepła zawsze, gdy tego potrzebujesz.
Czy klimatyzator z funkcją grzania to pompa ciepła?
Z technicznego punktu widzenia, klimatyzator z funkcją grzania to pompa ciepła typu powietrze-powietrze. W przeciwieństwie do popularnych urządzeń typu powietrze-woda, nie wymaga medium pośredniego, aby doprowadzać ciepło do pomieszczenia. Dowiedz się, w jaki sposób pracuje.
Klimatyzator z grzaniem posiada specjalny zawór 4-drogowy, który umożliwia odwrócenie obiegu chłodniczego. Zazwyczaj jest on zamontowany w jednostce zewnętrznej, czyli agregacie. Po włączeniu trybu ogrzewania zawór zmienia położenie, zmieniając jednocześnie kierunek przepływu czynnika chłodniczego. W rezultacie jednostka wewnętrzna zaczyna pracować jak skraplacz, a zewnętrzna jak parownik. W ten sposób klimatyzacja ogrzewa pomieszczenie, w którym jest zamontowana.
Czy każdy klimatyzator grzeje?
Teoretycznie każdy klimatyzator mógłby ogrzewać pomieszczenie. Jednak do uruchomienia tej funkcji potrzebny jest wspomniany wyżej zawór 4-drogowy. Niektóre starsze modele mogą go nie posiadać. Obecnie niemal wszyscy producenci dbają o to, aby ich jednostki były klimatyzatorami z funkcją grzania. Właśnie takich rozwiązań poszukują konsumenci.
Jeśli chcesz mieć pewność, że urządzenie, którym dysponujesz to klimatyzator z grzaniem, zajrzyj do jego specyfikacji technicznej lub innego opisu dostarczonego przez producenta. Odpowiednia funkcja powinna być również wyraźnie wyszczególniona w instrukcji obsługi.
Czy grzanie klimatyzacją wysusza powietrze?
Bez względu na wybrany sposób ogrzewania, szczelne zamknięcie pomieszczenia prowadzi do wysuszenia powietrza. Zasada ta wynika bezpośrednio z praw fizyki i ma zastosowanie zarówno w przypadku tradycyjnych metod (ogrzewanie podłogowe, grzejniki itp.), jak również w czasie grzania klimatyzacją. Istotne znaczenie ma więc krótkie, ale intensywne i regularne wietrzenie ogrzewanych pomieszczeń.
Na korzyść klimatyzacji z funkcją grzania przemawiają jej funkcje dodatkowe. W przeciwieństwie do systemów tradycyjnych klimatyzator z grzaniem może mieć opcję utrzymywania zadanego poziomu wilgotności poprzez nawilżanie powietrza.
Producenci bardzo często wyposażają klimatyzatory w dodatkowe filtry, na przykład HEPA lub filtry jonizujące. Dzięki temu jakość ogrzewanego powietrza jest jeszcze wyższa, a urządzenie sprzyja stworzeniu zdrowego mikroklimatu w każdym z obsługiwanych pomieszczeń.
Czy ogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne?
Kupując klimatyzatorrenomowanej firmy, masz pewność, że ogrzewasz dom lub mieszkanie w sposób bezpieczny dla planety. Klimatyzator ścienny z funkcją grzania to niezwykle ekologiczne urządzenie. W czasie pracy nie wydziela żadnych szkodliwych dla użytkownika lub środowiska spalin ani pyłów.
Producenci muszą stosować bardzo restrykcyjne normy, aby wprowadzać na rynek sprzęt, który można określić jako eko. Przykładem działań proekologicznych są klimatyzatory z funkcją grzania, które pracują z czynnikiem chłodniczym R32. Ten jednoskładnikowy gaz może być wykorzystywany wielokrotnie, a przy tym gwarantuje wysoką wydajność przez cały okres eksploatacji.
Czy ogrzewanie klimatyzacją jest drogie?
Grzanie klimatyzacją w okresach przejściowych (wiosna i jesień) okazuje się znacznie tańsze niż używanie przenośnych lub stacjonarnych grzejników elektrycznych. Na przykład typowa klimatyzacja ścienna wyprodukuje 4 kWh ciepła, zużywając około 1,1 kWh prądu. Dla porównania standardowy grzejnik elektryczny odda dokładnie taką samą ilość, którą zużyje. Na rynku bez trudu znajdziesz urządzenia o klasie energetycznej A+++, dzięki którym uzyskasz tanią energię cieplną.
Warto przy tym zauważyć, że klimatyzacja z funkcją grzania jest nie tylko opłacalna, ale też wygodna. Wystarczy włączyć jeden przycisk i cieszyć się przyjemnym nawiewem. Z drugiej strony to samo urządzenie dba o chłodzenie latem. Wielofunkcyjność i niskie koszty eksploatacyjne przekonały wiele osób, że zakup klimatyzatora z grzaniem to mądra inwestycja.
Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?
Najlepsze klimatyzatory są energooszczędne. Na ilość pobranego prądu ogromny wpływ ma współczynnik SCOP. Ten parametr jest indywidualnie określany dla każdego modelu. Im wyższy współczynnik SCOP, tym lepiej. Współczesne urządzenia utrzymują pobór prądu na poziomie około 4-krotnie niższym niż deklarowana moc grzewcza. Na przykład do wyprodukowania 4 kW ciepła, klimatyzator może zużyć zaledwie 1,1 kWh prądu.
Ostateczny pobór prądu zależy nie tylko od wartości SCOP. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, klimatyzator ścienny z funkcją grzania pracuje ze 100-procentową efektywnością do określonej temperatury zewnętrznej. Każde urządzenie posiada indywidualny dla danego modelu zakres temperatur otoczenia. Gdy słupek rtęci za oknem drastycznie spada, utrzymanie ogrzewania na zadanym poziomie może kosztować więcej.
Na szczęście w naszej szerokości geograficznej skrajnie niskie temperatury – jeśli w ogóle wystąpią – utrzymują się co najwyżej kilka dni w roku. Biorąc to pod uwagę, klimatyzacja z funkcją grzania stanowi świetną alternatywę dla pożerających mnóstwo kWh farelek lub grzejników elektrycznych.
Ile prądu zużywa klimatyzacja 3,5 kW?
Klimatyzator z funkcją grzania 3,5 kW ogrzewa pomieszczenia bez szkody dla domowego budżetu. Na przykład energooszczędna jednostka Rotenso Mirai X 3,5 kW o wysokim współczynniku SCOP (5,3) ma moc grzewczą 4,25 kW i klasę energetyczną A+++.
Założenia:
- Praca 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku
- Nominalny pobór mocy = 0,94 kW
Obliczenie zużycia prądu:
- 8h * 200 dni = 1600h
- 1600h * 0,94 kW = 1504 kWh
- 1504 kWh * 0,77 zł (średnia cena w 2022 r.) = 1158,08 zł
Średni miesięczny koszt grzania klimatyzacją 3,5 kWwynosi około 97 zł.
Ile prądu zużywa klimatyzacja 5 kW?
W większych mieszkaniach lub w domach doskonale sprawdzi się klimatyzator z funkcją grzania 5 kW. Zobacz, ile prądu zużywa taka jednostka. Na przykład urządzenie Rotenso Versu Mirror X 5,3 o współczynniku SCOP 4,0 i klasie energetycznej A+ osiąga moc grzewczą 5,56 kW.
Założenia:
- Praca 8 godzin dziennie przez 200 dni w roku
- Nominalny pobór mocy = 1,58 kW
Obliczenie zużycia prądu:
- 8h * 200 dni = 1600h
- 1600h * 1,58 kW = 2528 kWh
- 2528 kWh * 0,77 zł (średnia cena w 2022 r.) = 1946,56 zł
- Średni miesięczny koszt grzania klimatyzacją 5,3 kW wynosi około 162 zł.
Jaki klimatyzator do ogrzania domu wybrać?
Jeśli chcesz wybrać klimatyzator z funkcją grzania 100 m2 do domu lub 50 m2 mieszkania, zastosuj prosty przelicznik. Przyjmuje się, że 1 kW mocy grzewczej wystarczy do ogrzania 10 m2 powierzchni. Na tej podstawie możesz oszacować, jakiego urządzenia potrzebujesz. Zawsze warto poprosić o audyt energetyczny fachowców. Eksperci Cold-Man chętnie wskażą, jaka klimatyzacja z funkcją grzania będzie najbardziej wydajna w określonych okolicznościach. W obliczeniach wezmą pod uwagę kubaturę domu lub mieszkania, jego nasłonecznienie, powierzchnię okien i inne ważne czynniki.
Wybierając klimatyzator ścienny z funkcją grzania, zwróć uwagę na cały opis techniczny. Nowoczesna jednostka powinna oferować:
- wysoką klasę energetyczną,
- optymalny współczynnik SCOP,
- opcję podtrzymywania zadanej temperatury,
- automatyczny restart i tryb defrost oraz
- praktyczne funkcje dodatkowe.
Ile kosztuje klimatyzator z funkcją grzania?
Najprostszy klimatyzator z funkcją grzania to inwestycja około 3500 zł. Wydajne, funkcjonalne i energooszczędne modele kosztują więcej. Do ceny zakupu trzeba jeszcze doliczyć koszt profesjonalnego montażu. Jeśli chcesz kupić klimatyzator z grzaniem i zaoszczędzić, zamów urządzenie i montaż w tej samej firmie. To okazja do uzyskania atrakcyjnych rabatów.
Teraz już wiesz, że klimatyzacja z funkcją grzania naprawdę się opłaca! Jeśli chcesz wypróbować tę popularną metodę u siebie, napisz lub zadzwoń. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę.
Najnowsze komentarze