W zabudowie jednorodzinnej oraz budownictwie energooszczędnym i pasywnym inwestorzy chętnie sięgają po rekuperację. Chociaż montaż rekuperacji może wydawać się dość kosztowny, system zapewnia optymalną wentylację wszystkich pomieszczeń przez cały rok. Przyglądamy się temu, jak działa rekuperacja, jakie ma zalety i wady. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Opiera się na kontrolowanym ruchu powietrza nawiewanego i wywiewanego, wymuszonym przez dedykowane urządzenie – rekuperator. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja nie potrzebuje komina. Co więcej, nie powoduje wychładzania domu ani powstawania ognisk wilgoci.
Eksperci w dziedzinie wentylacji określają rekuperację jako 4-stopniowy proces, który w dużym uproszczeniu działa tak:
- Usunięcie zużytego powietrza użytkowego
- Odzyskanie części zgromadzonego w nim ciepła
- Ogrzanie powietrza dostarczanego z zewnątrz
- Dostarczenie świeżego, ogrzanego i osuszonego powietrza do pomieszczeń
Rekuperator – serce systemu wentylacji mechanicznej
Rekuperator to centrala wentylacyjna, której zadaniem jest wymuszanie przepływu powietrza, przy jednoczesnym odzyskiwaniu zgromadzonego w nim ciepła. Zasilanie stanowi energia elektryczna, a wybrane parametry odzysku ciepła bezpośrednio przekładają się na jej zużycie.
Zasada działania rekuperatora opiera się na efektywnym wykorzystaniu wymiennika ciepła. Właśnie on odpowiada za odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza. Na rynku można znaleźć rekuperatory krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe. Modele te różnią się poszczególnymi parametrami.
Rekuperacja a filtrowanie powietrza
Zadaniem rekuperatora jest coś więcej niż odzyskiwanie ciepła. Strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego mijają się, przekazując ciepło, ale nie mieszają ze sobą. Dzięki temu świeże, nawiewane powietrze, może przejść przez umieszczone w rekuperatorze filtry. Zatrzymują one zanieczyszczenia powietrza, takie jak kurz i roztocza. Nie pozwalają też owadom wpaść do środka kanały wentylacyjnego. Nowoczesne rekuperatory wykorzystują filtry, które skutecznie oczyszczają wpadające do środka powietrze.
Rekuperacja a suche powietrze
Wrażenie suchego powietrza, które nie zawsze odpowiada wymaganiom każdego z domowników, często wynika ona z błędnie dobranych parametrów wymiany powietrza. W nowocześniejszych systemach stosowany jest wymiennik entalpiczny, który nawilża wdmuchiwane powietrze. Jest on chroniony powłoką antybakteryjną, która zapobiega tworzeniu się grzybów w jednostce. Pozwala to utrzymać odpowiedni mikroklimat w domu bez używania nawilżacza.
Rekuperacja zimą i latem
Rekuperacja jako wentylacja mechaniczna sprawdza się doskonale, niezależnie od pory roku. Latem temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz, więc nawiewane powietrze jest dodatkowo schładzane przez strumień wywiewany.
Inną opcją pozostaje system rekuperacji z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła. Część kanałów wentylacyjnych zostaje poprowadzona pod ziemią. Stała temperatura gruntu oscyluje w granicach 7ºC, więc gorące powietrze w czasie transportu zostaje odpowiednio schłodzone i może wpadać do domu, zapewniając wszystkim komfort cieplny. Analogiczną sytuację mamy w porze zimowej. Zimne powietrze przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, które dzięki względnie stałej temperaturze gruntu zostaje ogrzane. Pozwala to zmniejszyć znacząco rachunki za ogrzewanie.
Jakie zalety ma rekuperacja?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, jest to wydajny system zapewniający sprawny obieg powietrza w budynku przez cały rok. Dzięki nowoczesnym i energooszczędnym rekuperatorom, montowanym przez Cold-Man, można zyskać bardzo wiele:
- Odzysk ciepła pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym; w niektórych przypadkach rachunki za ogrzewanie będą niższe nawet o kilkadziesiąt procent.
- Poprawia się jakość powietrza – skuteczne filtry antyalergiczne oraz antysmogowe utrzymują optymalny mikroklimat, a także redukują nadmiar wilgoci w pomieszczeniach
- Stale działający rekuperator znacznie zwiększa komfort cieplny domowników, dostarczając świeże, oczyszczone i ogrzane powietrze
- Warto sięgać po energooszczędne centrale, które obsługują różne tryby pracy. Dzięki temu możemy obniżyć rachunki za prąd, ponieważ aby spełniać swoje zadanie, rekuperacja powinna działać przez cały czas.
- Regularna konserwacja, która obejmuje przeglądy serwisowe rekuperacji, wymianę filtrów i naprawy ewentualnych usterek pozwala na utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji przez wiele lat.
- Solidne wykonanie zapewnia sprawne działanie rekuperacji przez wiele lat. Odpowiednio obliczona moc centrali i umiejętne poprowadzenia kanałów nawiewu i wywiewu skutkuje wyższą efektywnością. Dlatego warto przy tym skorzystać z pomocy fachowców.
Czy rekuperacja ma jakieś wady?
Popularna w zabudowie jednorodzinnej i energooszczędnej rekuperacja ma kilka wad. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju systemu wentylacyjnego, warto dowiedzieć się, jakie minusy ma rekuperacja. Należą do nich:
- Wysoki koszt początkowy. Zakup rekuperatora i montaż kanałów wentylacyjnych to duży wydatek
- Słyszalny szum w czasie pracy, który producenci starają się tłumić, wykorzystując specjalne zakończenia kanałów. Dzięki odpowiedniemu montażowi, szum może być praktycznie niesłyszalny, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom.
Najlepsze urządzenia i montaż z Cold-Man
Pomimo swoich wad, rekuperacja to nadal jeden z najpopularniejszych systemów wentylacyjnych. Pozwala na sprawną wymianę zużytego powietrza na świeże i oczyszczone, jednocześnie odzyskując cenne ciepło. Najlepsze urządzenia do rekuperacji, w tym centrale renomowanych firm, można znaleźć w ofercie firmy Cold-Man. Niezawodne podzespoły i profesjonalny montaż to gwarancja systemu wentylacji, który zachowa wydajność przez cały okres eksploatacji.
Zobacz również:
Wentylacja grawitacyjna, czy rekuperacja?
Najnowsze komentarze