Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Czy wentylacja jest potrzebna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego w projektach domów i mieszkań tak istotną rolę odgrywa wentylacja? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Wentylacja – niezbędna dla utrzymania zdrowia i komfortu

Wentylacja jest jednym z najważniejszych systemów użytkowych w domach jedno- i wielorodzinnych. Jest nam potrzebna z kilku różnych powodów.

  • Dostarcza do wnętrza życiodajnego tlenu, usuwając przy tym niepotrzebny dwutlenek węgla. Świeże powietrze jest niezbędne, żeby komfortowo korzystać z przestrzeni mieszkalnej – wypoczywać, uczyć się i pracować.
  • Pozwala pozbyć się wilgoci powstającej w efekcie użytkowania przestrzeni. Każda czynność wymagająca użycia wody – od mycia naczyń po podlewanie kwiatów – sprawia, że do powietrza przedostaje się wilgoć. Według niektórych obliczeń czteroosobowa rodzina „wytwarza” aż 15 litrów wody na dobę! Jedynie sprawna i skuteczna wentylacja może poradzić sobie z usuwaniem takiego nadmiaru. W ten sposób zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchniach i rozwojowi szkodliwych pleśni i grzybów.
  • Pomaga szybko usunąć szkodliwe substancje, zanieczyszczenia i toksyny. Niektóre produkty chemiczne, na przykład detergenty wykorzystywane w czasie sprzątania, mogą wydzielać szkodliwe opary. Sprawna wentylacja zapewnia cyrkulację powietrza i pozwala szybko pozbyć się takich zagrożeń.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach lub budynkach użyteczności publicznej wentylacja jest absolutnie niezbędna. Ma ona kluczowe znaczenia dla zapewniania zdrowych i komfortowych warunków życia i pracy.

Co się dzieje, gdy wentylacja nie działa prawidłowo?

Jeśli wentylacja w domu lub innym budynku nie działa prawidłowo, może to prowadzić do poważnych problemów. Oczywiście przejściowe trudności związane z wentylacją (np. awaria rekuperatora) nie pociągną za sobą katastrofalnych skutków. Gdyby jednak domownicy zaniedbali kwestię wentylacji i w ogóle nie dbali o jej sprawność, z czasem warunki w pomieszczeniach znacznie by się pogorszyły.

Zobacz, co się dzieje, gdy wentylacja nie działa przez długi czas:

  • W zużytym powietrzu wzrasta stężenie dwutlenku węgla, co szkodzi zdrowiu domowników;
  • Para wodna kondensuje się na ścianach i innych powierzchniach;
  • Wilgoć stopniowo wnika w ściany i stropy budynku;
  • W pomieszczeniach zaczynają się rozwijać ogniska korozji biologicznej, w tym grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy;
  • Zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło, ponieważ mokra ściana jest znacznie gorszym izolatorem.

Czy wentylacja jest ważna tylko w okresie jesienno-zimowym?

Wentylacja jest ważna przez cały rok. Niewłaściwie działająca wentylacja (lub jej brak) może prowadzić do powstawania pleśni, roztoczy i innych alergenów, które powodują m.in. alergie, astmę czy choroby zatok. Z tego względu osoby korzystające z wentylacji grawitacyjnej powinny pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Wietrzenie dostarcza do środka zdrowego i świeżego powietrza, zarówno latem, jak i zimą. Natomiast inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż nowoczesnej rekuperacji, mogą o nią zadbać, regularnie zlecając przeglądy i prace serwisowe.

Syndrom niezdrowych domów

O tym, jak ważna jest wentylacja, przekonali się twórcy bardzo szczelnych budynków w latach 70. XX w. Ówczesny wzrost cen ogrzewania sprawił, że niektórzy inwestorzy i deweloperzy zaczęli korzystać z rozwiązań konstrukcyjnych, które nie pozwalały ścianom „oddychać”. Szybko się okazało, że brak wentylacji niekorzystnie wpływa na zdrowie domowników.

Związek pomiędzy złą jakością powietrza a różnymi chorobami zaczęto określać mianem syndromu niezdrowych domów. Wyniki te stanowiły silną motywację do poszukiwania nowoczesnych systemów wentylacyjnych.

Najnowsze rozwiązania w zakresie wentylacji

Z każdym rokiem rośnie popularność rozwiązań związanych z poprawą jakości powietrza w pomieszczeniach oraz zwiększeniem komfortu użytkowników. Jednym z niezawodnych systemów polecanych przez ekspertów Cold-Man jest rekuperacja. To wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, o której wiele przeczytasz na naszym blogu.

Rekuperacja to wydajny system wentylacyjny, który zapewnia potrzebną wymianę powietrza, a przy tym umożliwia odzyskiwanie ciepła. Może efektywnie oczyszczać powietrze przez cały rok.

Wielu producentów rekuperatorów skupia się na wprowadzaniu innowacyjnych filtrów powietrza, które eliminują zanieczyszczenia, alergeny i bakterie. Niektóre jednostki współpracują z systemami inteligentnego zarządzania wilgotnością powietrza. Dzięki temu komfort użytkowania wentylowanej przestrzeni jeszcze rośnie.

Wybierz nowoczesną wentylację z odzyskiem ciepła

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o możliwościach, jakie daje rekuperacja, skontaktuj się z naszym specjalistą. Eksperci Cold-Man chętnie pomogą Ci w doborze centrali o parametrach dostosowanych do powierzchni Twojego domu. Zapraszamy do współpracy!

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.