Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jak klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza w domu?

Nowoczesne klimatyzatory mają za zadanie zwiększyć komfort mieszkańców. Te urządzenia nie tylko skutecznie schładzają pomieszczenia mieszkalne, ale także są wyposażone w funkcję grzania i mogą pozytywnie wpływać na wilgotność powietrza. Jak korzystać z klimatyzacji, żeby w domu panował przyjemny mikroklimat?

Optymalna wilgotność powietrza w domu — dlaczego jest tak ważna?

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o wpływie jakości powietrza na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka powodują, że przebywanie na zewnątrz staje się dla nas wyjątkowo uciążliwe. Szczególnie mocno odczuwają to mieszkańcy dużych miast. Dom to nasz azyl. Miejsce, w którym spędzamy miłe chwile z rodziną i odpoczywamy po pracy. Wracając do domu, chcemy, aby panował w nim przyjemny i korzystny mikroklimat.

Optymalna wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach wynosi 40-60%. Zarówno za niska, jak i za wysoka wilgotność powietrza może negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie, koncentrację oraz tempo wykonywania poszczególnych czynności.

Niekorzystny mikroklimat w domu może też prowadzić do rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych, utrudniać zasypianie i zmniejszać odporność organizmu. Ponadto za wysoka lub za niska wilgotność sprawia, że upał i mróz są dla nas bardziej uciążliwe.

Urządzenia grzewcze wysuszają powietrze w domu. Dlatego tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń zimą. Czy podobnie jest w przypadku klimatyzatorów?

Klimatyzacja a mikroklimat w pomieszczeniu

Specjaliści wskazują, że prawidłowe używanie klimatyzacji nie powinno doprowadzić do obniżenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Co to w praktyce oznacza? Chodzi tutaj przede wszystkim o nadmierne obniżanie temperatury, które powoduje, że urządzenie pracuje z dużą intensywnością. Jeśli zastosujesz się do zaleceń i będziesz obniżał temperaturę w pomieszczeniu jedynie o kilka stopni względem temperatury na zewnątrz, to wilgotność powietrza w domu powinna utrzymywać się na komfortowym poziomie.

Jak klimatyzacja wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu? Gdy używasz klimatyzacji, ciepłe powietrze przechodzi przez parownik, który powoduje jego wychłodzenie oraz skraplanie pary wodnej. Uzdatnione powietrze wraca do pomieszczenia i w naturalny sposób obniża w nim zawartość wilgoci. Przy czym warto pamiętać, że prawidłowe użytkowanie klimatyzatora rzadko prowadzi do obniżenia wilgotności do poziomu poniżej 35%. Taka sytuacja może mieć miejsce we wnętrzach, które nie są odpowiednio wentylowane, nie przebywa w nich człowiek lub brak w nich roślin, które w naturalny sposób nawilżają powietrze.

Ważną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie mocy klimatyzatora do obsługiwanej powierzchni. Urządzenie o małej mocy będzie musiało pracować na pełnych obrotach, aby schłodzić duże pomieszczenie. Może to spowodować obniżenie wilgotności powietrza i negatywnie wpłynąć na komfort domowników. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany klimatyzator dobrze sprawdzi się w Twoim domu, skorzystaj ze wsparcia fachowców. W naszej firmie pracują doświadczeni specjaliści, którzy chętnie pomogą Ci w wyborze optymalnego urządzenia.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza – co jeszcze warto wiedzieć?

Klimatyzacja pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza poprzez pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Jej stosowanie nie prowadzi do przesuszenia powietrza, a jedynie pozwala zmniejszyć jego wilgotność i tym samym poprawia jakość powietrza w danym wnętrzu.

Nadmiar wilgoci jest bardzo szkodliwy, ponieważ prowadzi do rozwoju grzybów, pleśni i innych groźnych mikroorganizmów. Z tego powodu klimatyzacja doskonale sprawdzi się w deszczowe dni, gdy wilgotność powietrza znacząco przekracza dopuszczalne normy.

Klimatyzatory wykorzystywane w domach i biurach zwykle nie są wyposażone w możliwość regulacji wilgotności powietrza. Takie rozwiązanie stosuje się w specjalistycznych klimatyzatorach, które posiadają higrostaty, czyli czujniki wilgotności powietrza. Tego rodzaju urządzenia znajdują zastosowanie w szpitalach, laboratoriach i przemyśle farmaceutycznym.

Jak poprawić wilgotność powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu?

Niektóre klimatyzatory mają funkcję nawilżania, co pozwala znacząco poprawić jakość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. Bardzo dobre efekty możesz również uzyskać, jeżeli połączysz działanie klimatyzacji z takimi rozwiązaniami jak pompa ciepła czy rekuperacja. Gdy powietrze wewnątrz jest za suche, możesz też:

  • porządnie wywietrzyć pomieszczenie,
  • rozszczelnić okna,
  • wywiesić pranie,
  • położyć mokre ręczniki na grzejniku,
  • zastosować przenośny nawilżacz powietrza.

Zadbaj o optymalny poziom wilgotności w domu!

Marzysz o komfortowym rozwiązaniu, dzięki któremu w Twoim domu będzie panował korzystny mikroklimat? Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać klimatyzację, która w pełni zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Starannie dobrane urządzenia zapewnią komfort termiczny Twojej rodzinie w każdych warunkach atmosferycznych. W efekcie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach stanie się czystą przyjemnością.

Komentarze są zamknięte.