Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Na czym polega serwis klimatyzacji domowej i kiedy go wykonać?

Wielu klientów zamawiających profesjonalny montaż klimatyzacji, decyduje się też zawrzeć umowę na serwis klimatyzatora. Ważne jest, aby wiedzieć, które elementy konserwacji klimatyzacji są najważniejsze. Przeczytaj, na czym polega serwis domowej klimatyzacji!

Kiedy serwis klimatyzacji domowej jest niezbędny

Niejeden użytkownik decyduje się na serwis klimatyzacji w domu dopiero wtedy, gdy zauważy pierwsze symptomy problemów z działaniem urządzenia. Jeśli klimatyzator wydmuchuje ciepłe powietrze lub nawiewa powietrze złej jakości, prawdopodobnie nie obędzie się bez pomocy fachowca. Zaniepokoić mogą Cię również trzaski podczas włączania lub wyłączania albo zanieczyszczenie gromadzące się wewnątrz obudowy.

Serwis i czyszczenie klimatyzacji okażą się niezbędne także wtedy, gdy zauważysz następujące objawy:

 • Elementy jednostki wewnętrznej zamarzają
 • Zamarzły nakrętki na jednostce zewnętrznej
 • Z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach
 • Znacznie spadła efektywność chłodzenia
 • Klimatyzator pracuje głośniej niż zwykle
 • Z jednostki wewnętrznej wycieka woda
 • Na wyświetlaczu lub pilocie wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Każdy z tych sygnałów oznacza, że warto wykonać serwis klimatyzacji, a powyższe problemy mogą być wskazaniem do ewentualnej naprawy urządzenia. Możesz zlecić specjalistom przegląd również wtedy, gdy podejrzewasz, że klimatyzator został zamontowany nieprawidłowo.

Jednak z serwisem klimatyzacji nie trzeba czekać, aż coś się popsuje. Należy go przeprowadzać regularnie, nawet gdy wydaje się, że wszystko działa bez zarzutu. Takie podejście pozwoli utrzymać klimatyzację w należytym stanie przez długie lata.

Na czym polega czyszczenie i serwis domowej klimatyzacji

Obsługa serwisowa różni się od gwarancyjnej. Ta pierwsza obejmuje czyszczenie klimatyzacji domowej i jej odgrzybianie; jest wykonywana prewencyjnie. Natomiast obsługa gwarancyjna realizowana jest wtedy, gdy sprzęt ulegnie awarii.

Przegląd klimatyzacji dzieli się na kilka rodzajów:

 • Standardowy. W ramach standardowego serwisowania klimatyzacji specjaliści zdiagnozują kondycję klimatyzatora, sprawdzą działanie układów odprowadzających skropliny, a także ciśnienie freonu, różnicę temperatur na wlocie i wylocie itd. Podczas konserwacji filtry są czyszczone lub — w razie potrzeby — wymieniane. Częstotliwość przeglądów standardowych zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania. Jako minimum zalecamy przeprowadzanie ich co najmniej dwa razy w roku — wiosną i jesienią.
 • Rozszerzony. To usługa obejmująca kompleksowe czyszczenie i konserwację systemu klimatyzacji, sprawdzenie szczelności układu chłodniczego oraz pracy jednostek wewnętrznej i zewnętrznej. Podczas rozszerzonego serwisu specjalista przeprowadza dokładną inspekcję urządzenia, wymienia filtry w klimatyzatorach i sprawdza kondycję sprężarki, wentylatora, skraplacza i parownika. W razie potrzeby technik może uzupełnić objętość czynnika chłodniczego. Ten typ przeglądu jest dedykowany jednostkom działającym bez przerwy i może być wykonywany częściej niż standardowy.

Regularnie prowadzony serwis pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia energii i w porę zauważyć nieprawidłowości. Doświadczony serwisant zwróci uwagę na potencjalne problemy, dzięki czemu można zapobiec kosztownej naprawie klimatyzacji w przyszłości.

Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest ważne

Jeśli zajrzysz pod osłonę klimatyzatora, który działał przez kilka miesięcy, najprawdopodobniej zobaczysz płatki kurzu na kratce chłodnicy lub na powierzchni łopatek wentylatora i wymienników. Zanieczyszczenia zmniejszają wydajność klimatyzatora i zwiększają zużycie energii, ale nie tylko. Część uwięzionych cząsteczek i bakterie przedostają się do pomieszczenia.

Samo czyszczenie filtrów nie wystarczy. Zalegający brud powoduje nieprzyjemny zapach, dlatego należy regularnie poddawać klimatyzator dezynfekcji. Wskazane jest też odgrzybianie klimatyzacji domowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów zainstalowanych w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

W każdym przypadku koszt usługi kalkulowany jest osobno. Praca obejmuje trzy ważne procedury: czyszczenie, diagnostykę i profilaktykę. Serwisant dysponuje listą zadań:

 • Sprawdzenie stanu filtrów
 • Dokładne czyszczenie modułu wewnętrznego po zdjęciu osłony ochronnej
 • Sprawdzenie działania silnika, szczelności połączeń obiegu czynnika chłodniczego, a także kontrola systemu odprowadzającego wilgoć
 • Usuwanie grzybów i pleśni za pomocą płynu dezynfekującego
 • W razie potrzeby uzupełnienie czynnika chłodniczego
 • Weryfikacja pracy we wszystkich trybach

Większość nowoczesnych klimatyzatorów wymaga minimalnej konserwacji. Jednak systematycznie przeprowadzany serwis jest niezbędny dla utrzymania spodziewanej efektywności energetycznej i chłodniczej. Działania przewidziane dla domowego modelu typu Split i złożonych systemów dzielonych mogą różnić się zestawem obowiązkowych procedur diagnostycznych. Dlatego prace serwisowe warto powierzyć fachowcom z Cold-Man.

Wybierz serwis i odgrzybianie klimatyzacji w domu od Cold-Man

Poprawnie przeprowadzona konserwacja klimatyzatora to coś więcej niż tylko czyszczenie filtrów. Profesjonaliści nie przeoczą nawet drobnych problemów w działaniu urządzenia, a także udzielą gwarancji na wykonane usługi. Wybierając wykonawcę usługi, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 • Czy firma cieszy się dobrą opinią wśród klientów?
 • Czy technicy i serwisanci mają odpowiednie doświadczenie?
 • Czy firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie klimatyzacji domowej?

Cena z pewnością nie powinna być jedynym argumentem przemawiającym za wyborem danej firmy. Żeby utrzymać sprawność i wydajność klimatyzacji oraz wysoką jakość powietrza, priorytetem powinna być jakość.

To prawda, że czyszczenie klimatyzacji możesz przeprowadzić samodzielnie. Jednak powierzenie sprawy profesjonalistom to gwarancja bezpieczeństwa wykonanych prac i możliwość szybkiego diagnozowania usterek. Dlatego skorzystaj z oferty Cold-Man i zamów serwis klimatyzacji domowej w najlepszej cenie.

Inni czytali również:

Kiedy wykonać serwis klimatyzacji?

Komentarze są zamknięte.