Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Wymiennik entalpiczny – co to jest i jak działa?

W wielu nowoczesnych centralach rekuperacyjnych zamontowano wymiennik entalpiczny. Co to takiego i jaką rolę odgrywa? W tym najnowszym artykule przybliżamy zasady działania wymiennika entalpicznego, a także przeanalizujemy jego wpływ na komfort i jakość powietrza.

Czym jest rekuperator z wymiennikiem entalpicznym?

Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym to specjalna konstrukcja płytowa, która z powietrza zużytego odzyskuje jednocześnie energię cieplną i wilgoć. Tym, co wyróżnia wymienniki entalpiczne, jest zastosowanie paroprzepuszczalnej membrany polimerowej (dokładnie: z trioctanu celulozy), która zastępuje standardowe metalowe lamele.

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat zasady działania wymienników entalpiczych oraz ich efektywności. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązania z zakresu rekuperacji.

Wymiennik entalpiczny – zasada działania

Działanie rekuperatora z przeciwprądowym wymiennikiem entalpicznym wykorzystuje podstawowe prawa fizyki, m.in. potencjał termodynamiczny powietrza. Ilość energii cieplnej „niesionej” przez powietrze zależy przede wszystkim od tego, jaką energię cieplną ma zawarta w tym powietrzu para wodna – jest to tzw. ciepło utajone.

Standardowe rekuperatory (nie entalpiczne) skutecznie odzyskują ciepło utajone zawarte w powietrzu zużytym, ale – ze względu na metalową konstrukcję płyt oddzielających strumienie – para wodna skrapla się na ściankach wymiennika. Owszem, w teorii zwiększa to jego sprawność, ale rodzi też inne konsekwencje, między innymi wysusza powietrze dostające się do pomieszczeń, a także wymusza konieczność stosowania systemów odprowadzania skroplin.

Wymienniki entalpiczne, w których stalowe płyty zastąpiono membraną z porowatej celulozy, działają zupełnie inaczej. Energia cieplna z powietrza wywiewanego jest przekazywana do powietrza świeżego wraz z cząsteczkami wody, które przenikają przez membranę. Nie następuje więc w tak dużym stopniu zjawisko skraplania pary wodnej, a powierzchni rekuperatora zdecydowanie później  grozi oszronienie, również zużycie energii elektrycznej jest niższe.

Czy wymienniki entalpiczne są mniej skuteczne od standardowych wymienników?

Pytanie to postawiono w dość przewrotny sposób. Teoretycznie dla wymienników entalpicznych efektywność odzysku temperatury mierzonej w stopniach Celsjusza jest niższa niż w przypadku analogicznych, tradycyjnych wymienników przeciwprądowych. A jednak wielu ekspertów uważa, że rekuperatory z wymiennikami entalpicznymi są skuteczniejsze. Jak to możliwe?

W standardowym rozwiązaniu skraplanie wody na ściankach wymiennika powoduje wzrost temperatury powietrza nawiewanego. Należy jednak pamiętać, że przenikająca przez membranę para wodna również „niesie” ze sobą pewną energię cieplną. Właśnie to zjawisko sprawia, że powietrze nawiewane przez rekuperator entalpiczny użytkownicy odczuwają jako cieplejsze.

  • Przykład: powietrze o temperaturze 15°C i wilgotności 60% ma większą energię cieplną niż powietrze o temperaturze 19°C i wilgotności 30%. Różnica ta wynika bezpośrednio z zawartości pary wodnej.

Wymienniki entalpiczne są więc skuteczniejsze niż standardowe wymienniki przeciwprądowe, przynajmniej jeśli chodzi o komfort termiczny użytkowników. To prawda, że w pierwszej chwili wielu inwestorów zwraca uwagę na odzysk ciepła wyrażony jako jego temperatura. Jednak odzyskiwanie zarówno energii cieplnej, jak i wilgoci pozwala łatwiej i taniej utrzymać w domu optymalny mikroklimat.

Wybierz wydajną rekuperację z wymiennikiem entalpicznym

Nie ulega wątpliwości, że rekuperatory z wymiennikami entalpicznymi mają mnóstwo zalet. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

  • Bardzo wysoka sprawność odzysku ciepła.
  • Odzyskiwanie wilgoci, co przekłada się na komfort klimatyczny w domu.
  • Brak ryzyka szronienia i przestojów wentylacji.
  • Wysoka średnioroczna sprawność energetyczna.
  • Łatwe sterowanie.
  • Szeroki wybór urządzeń w atrakcyjnej cenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji z odzyskiem ciepła i wilgoci, skontaktuj się z naszym ekspertem. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia i przygotujemy bezpłatną wycenę z uwzględnieniem warunków technicznych w Twoim domu.

Inni czytali również:

Czy rekuperacja jest głośna?

Łączenie klimatyzacji i rekuperacji

Jak działa wymiennik ciepła – najważniejszy element centrali rekuperacyjnej?

Co wpływa na koszt montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Komentarze są zamknięte.