Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Klimatyzacja do mieszkania 50m2 – jaką wybrać?

klimatyzacja w pokoju

Zaktualizowano 19.02.2024

Klimatyzatory oferują znacznie więcej niż samą funkcję chłodzenia. Dzięki atrakcyjnemu współczynnikowi COP/SCOP mogą służyć za urządzenia do ogrzewania mieszkania. I trzeba przyznać, że są w tym naprawdę skuteczne. Jaki klimatyzator sprawdzi się najlepiej w mieszkaniu 50m2?

Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Wydajna klimatyzacja do mieszkania powinna być dobrana do powierzchni i specyfiki obsługiwanego pomieszczenia. Jednak zanim przystąpisz do przeglądania szczegółów technicznych różnych modeli, najpierw podejmij decyzję co do jej rodzaju. Najczęściej spotykane w mieszkaniach w bloku są jednostki Split i Multisplit, ale zdarzają się też osoby, które używają klimatyzatorów monoblokowych lub przenośnych.

 • Klimatyzator przenośny lub monoblokowy to zdecydowanie najtańsze z urządzeń, ale nie zapewnia dostatecznego komfortu. W zasadzie proces chłodzenia okazuje się nieskuteczny, dlatego w tym artykule nie omawiamy takich jednostek.
 • Klimatyzacja Split to prosta i sprawdzona opcja. Jedno urządzenie zewnętrzne (agregat) za pomocą przewodów freonowych połączone jest z jednym urządzeniem wewnętrznym. Taką klimatyzację można spotkać w wielu mieszkaniach o powierzchni 50 m2.
 • Klimatyzacja Multisplit również wykorzystuje jeden agregat, ale o większych możliwościach. Jednostka zewnętrzna łączy się z kilkoma klimatyzatorami wewnętrznymi, które mogą być zamontowane w różnych pokojach. Często wybierają ją Klienci, którzy chcą objąć zasięgiem chłodzenia i grzania cały lokal.
klimatyzacja na balkonie

Jaką klimatyzację wybrać?

Jeśli chcesz chłodzić lub ogrzewać jeden pokój, na przykład duży salon z aneksem kuchennym, w zupełności wystarczy model Split. Taki klimatyzator do mieszkania okaże się wydajny i energooszczędny. Niekiedy jednak lokal o powierzchni 50 m2 posiada kilka wyodrębnionych pokoi i warto zadbać o komfort termiczny w każdym z nich. W takiej sytuacji najlepsza będzie klimatyzacja w bloku typu Multisplit.

Samodzielnie trudno podjąć decyzję co do tego, jaki rodzaj klimatyzacji do mieszkania 50 m2 wybrać. Warto polegać na podpowiedziach doświadczonych fachowców Cold-Man. Uwzględniając oczekiwania Klienta oraz specyfikę lokalu, pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzacji do mieszkania?

W dzisiejszych czasach wydajny i energooszczędny klimatyzator w bloku staje się standardem. Przeglądając dostępne modele, zwróć szczególną uwagę na parametry techniczne. Pamiętaj, że podzespoły i oferowana moc powinny iść w parze z ciekawym designem. Oto kwestie, którym warto się przyjrzeć:

 • Moc chłodnicza i moc grzewcza. Jeśli urządzenie ma spełniać swoje zadanie przez cały rok, jego wydajność powinna być dostosowana do powierzchni mieszkania. Jak już wspomnieliśmy, w większości wypadków klimatyzator w bloku 3,5 kW doskonale radzi sobie z ogrzewaniem oraz chłodzeniem.
 • Klasa energetyczna. Montaż klimatyzacji w bloku nie może stanowić zbyt dużego obciążenia dla budżetu. W tym celu warto wybierać klimatyzatory o wysokiej klasie energetycznej, minimum A+. Istotną wskazówką co do zapotrzebowania na prąd są współczynniki SEER i SCOP, określające efektywność jednostki. Jeśli chcesz wiedzieć o nich więcej, obszerny poradnik znajdziesz na naszym blogu.
 • Funkcjonalność. Najlepsze klimatyzatory do mieszkania mają intuicyjny system sterowania z poziomu pilota lub aplikacji na smartfona. Urządzenia renomowanych producentów dają użytkownikom dostęp do różnych predefiniowanych trybów pracy i funkcji. Należą do nich tryb energooszczędny (EKO), inteligentne czujniki ruchu, tryby czuwania, automatyczny restart, funkcje snu, programator i wiele innych.
 • Wpływ na jakość powietrza. W zasadzie każdy klimatyzator w bloku powinien być wyposażony w filtry, które dbają o oczyszczanie powietrza. Najlepsze modele posiadają m.in. filtry HEPA, jonizacyjne czy elektrostatyczne. Dzięki nim groźne dla nas bakterie, wirusy i inne drobnoustroje są skutecznie eliminowane.

Dostępnych jest mnóstwo klimatyzatorów do mieszkania. Jeśli nie masz pewności, jaki będzie odpowiedni, skorzystaj z pomocy doświadczonych fachowców Cold-Man. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie energooszczędne i ekologiczne jednostki renomowanych producentów. Wszystkie doskonale sprawdzą się jako klimatyzacja do bloku.

Czy jeden klimatyzator wystarczy na całe mieszkanie?

Jeden klimatyzator do mieszkania jest w stanie efektywnie chłodzić wyłącznie pomieszczenie, w którym go zamontowano. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na montaż jednostki Split w salonie, tylko tam będziesz cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni. Wielu osobom takie rozwiązanie wystarcza. Montaż klimatyzacji w bloku w pomieszczeniu, które użytkujesz najczęściej, to niedroga i bardzo dobra opcja.

Poczytaj również o cenach klimatyzacji do mieszkania.

Jeśli jednak chcesz ogrzewać lub chłodzić powietrze w całym mieszkaniu, lepszym wyborem będzie klimatyzacja Multisplit. Wydajna jednostka zewnętrzna posiada mocną turbinę, która pracuje z kilkoma klimatyzatorami wewnątrz. Jednostki wewnętrzne mogą znaleźć się na przykład w salonie, jadalni, kuchni i sypialni. W efekcie zyskasz komfort przebywania w każdym z pomieszczeń.

W jakim miejscu najlepiej zamontować klimatyzator?

To bardzo ważne, aby klimatyzator został zamontowany w odpowiednim miejscu. Odpowiednim, czyli takim, w którym nic nie zakłóca jego pracy. Klimatyzacja do mieszkania musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza. Nie można jej zasłaniać meblami, zasłonami ani innymi przegrodami.

Optymalnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji w bloku pod sufitem. W ten sposób masy powietrza mogą się mieszać. Warto przy tym uważać, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pomieszczeniu osoby. Taki „efekt przeciągu” nie jest niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie, prowadzi do przeziębienia i chorób górnych dróg oddechowych. Dlatego nie kieruj zimnego podmuchu na sofę, łóżko ani stół.

Oprócz samego klimatyzatora warto pomyśleć o odpowiednim miejscu dla czujnika temperatury, który steruje pracą urządzenia. Programator nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie słońca ani być zamontowany w miejscu chłodniejszym niż reszta pomieszczenia.

Jaki jest koszt założenia klimatyzacji w mieszkaniu?

Jeśli chodzi o klimatyzację do mieszkania, cena jest uzależniona od kilku czynników. Kluczowe znaczenie ma rodzaj i klasa wybranego urządzenia. Droższe modele renomowanych producentów cechuje wysoka klasa energetyczna, doskonałe współczynniki SEER/SCOP oraz liczne funkcje dodatkowe. Choć początkowy koszt inwestycji wydaje się większy, wydatek ten rekompensuje komfort przebywania w klimatyzowanym mieszkaniu.

Klientom, którzy dysponują ograniczonym budżetem, radzimy, aby wybrali topowy model mniej znanego producenta niż słabszy model producenta premium. Ta zasada pozwala uzyskać wydajną klimatyzację do mieszkania, która spełnia oczekiwania właścicieli.

Na cenę montażu klimatyzacji w bloku wpływa również stopień trudności instalacji. Czasochłonny montaż siłą rzeczy będzie kosztować więcej. Z drugiej strony, im krótsze połączenia między jednostką wewnętrzną i agregatem, tym lepiej. Jeśli fachowcy nie muszą wykonywać skomplikowanych prac, koszt montażu będzie odpowiednio niższy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest zakup urządzenia oraz usługi montażu w jednej firmie. Doświadczeni fachowcy Cold-Man od lat zakładają klimatyzację w mieszkaniach 50 m2. Skorzystaj z tej oferty i ciesz się przyjemnym chłodem każdego lata.

Czym najlepiej ogrzać mieszkanie?

Czym najlepiej ogrzać mieszkanie o powierzchni 50 m2 – klimatyzatorem czy pompą ciepła? Załóżmy, że w mieszkaniu znajduje się pokój 20 m2, salon z kuchnią 30 m2 i sypialnia 12 m2. Wykorzystanie do ogrzewania klimatyzatora może się okazać znacznie prostsze niż w przypadku pompy ciepła powietrze-woda już na etapie montażu. Pompa wymaga użycia odpowiednich wymienników ciepła, takich jak ogrzewanie podłogowe. Jeżeli w mieszkaniu ich nie ma, doskonałym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne – nie potrzebują medium pośredniego.

Drugim argumentem przemawiającym na korzyść klimatyzatora jest niewielka powierzchnia użytkowa lokalu. Nowoczesne jednostki ścienne potrafią szybko ogrzać mieszkanie 50-55 m2. Są więc doskonałym rozwiązaniem całorocznym. 

Wydajna klimatyzacja zapewnia komfortowe warunki wszystkim domownikom. Jednostka naścienna zajmuje niewiele miejsca, co jest istotne w niewielkich mieszkaniach 40-50m2. Ponadto jej instalacja jest szybka i bezproblemowa. Na rynku funkcjonuje wiele urządzeń, które zachowują optymalną moc nawet w sytuacji, gdy temperatura zewnętrza mocno spada. To sprawia, że posiadacze mieszkań coraz chętniej sięgają po ogrzewanie klimatyzacją.

Zobacz również: https://cold-man.pl/ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem/

Ogrzewanie klimatyzacją – dlaczego warto?

Klimatyzator jako urządzenie grzewcze ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest jakość powietrza. W czasie grzania w klimatyzatorze nie skrapla się woda, a powietrze przechodzące przez wymiennik ma około 45-55ºC. To oznacza, że grzyby i drobnoustroje są sterylizowane. Niejeden klimatyzator wyposażony jest dodatkowo w filtry jonizujące lub HEPA, które zwiększają komfort wszystkich domowników.

Sterowanie klimatyzatorem jest bardzo łatwe. Wielu producentów zapewnia jednostki z modułem WiFi, dzięki czemu parametry podmuchu mogą być regulowane z poziomu aplikacji na smartfonie.

Zaletą jest również możliwość włączenia ogrzewania i wysuszenia powietrza poza sezonem grzewczym. Obfite opadu deszczu późną wiosną lub wczesną jesienią sprawiają, że rośnie wilgotność powietrza i odczuwalny może być chłód. W takich chwilach włączenie klimatyzatora z funkcją grzania pozwala szybko osiągnąć zadaną temperaturę.

montaż klimatyzatora na balkonie

Jaka moc klimatyzatora na 50m2?

Dla mieszkań o powierzchni 50mpolecane są klimatyzatory o mocy 3,5kW lub 5kW. Który wybrać? Wszystko zależy od termoizolacji budynku, wielkości okien i stopnia nasłonecznienia. Jeżeli mieszkanie zlokalizowane jest od strony północnej, a budynek nie ma dobrej izolacji zewnętrznej, wydajne ogrzewanie zapewni jednostka 5kW. Jednak w większości wypadków klimatyzatory 3,5kW w zupełności sprawdzą się na powierzchniach 40-55m2

Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy wybrane urządzenie posiada funkcję grzania. Istnieje ważna zasada, o której warto pamiętać – lepiej kupić topowy model „tańszego” producenta, niż podstawowy model producenta premium.

Polecane klimatyzatory do małego mieszkania

Rotenso Mirai X

Klimatyzatory Rotenso Mirai X to wydajne urządzenia dedykowane do pracy całorocznej. Świetnie radzą sobie z ogrzewaniem mieszkań o powierzchni 40-50 m2. Producent Rotenso zapewnia, że urządzenia sprawdzą się nawet w bardzo niskich temperaturach. Ich efektywność nie spada, nawet jeśli na zewnątrz panuje mróz do -30°C. 

Co więcej, klimatyzator Rotenso wyposażono w funkcje, które zwiększają komfort użytkowania, takie jak czujnik SMART Eye. Sensor w czasie rzeczywistym wykrywa obecność domowników i automatycznie dostosowuje do tego parametry podmuchu.

Inne zalety urządzenia to:

 • Świetna ergonomia i dokładne spasowanie eleatów obudowy
 • Design nawiązujący do najlepszych modeli premium
 • Szeroki dostęp do oryginalnych części zamiennych
 • Możliwość zdalnego sterowania kierunkiem oraz przepływem powietrza za pomocą intuicyjnego pilota

Kaisai One 3,5 Kw

Klimatyzator Kaisai One o mocy 3,5 Kw to jednostka, która doskonale sprawdzi się w ogrzewaniu niewielkich mieszkań. Wysokowydajny wentylator napędzany silnikiem DC zaskakuje energooszczędnością. Według danych udostępnionych przez producenta, pobór mocy przy temperaturze wewnętrznej 21ºC to:

 • 300W dla temperatury na zewnątrz ok. 0ºC
 • 740W dla temperatury na zewnątrz ok. -10ºC

Urządzenie pozwala na sprawne ogrzewanie mieszkania o powierzchni około 40 m2. Gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej -15ºC, niezbędne jest wykorzystanie dodatkowych grzałek elektrycznych. Potrzebne grzałki można kupić razem z klimatyzatorem jako akcesorium.

Najważniejsze zalety Kaisai One 3,5kW to:

 • Optymalna wydajność w małych mieszkaniach
 • Zauważalna energooszczędność
 • Cicha praca jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
 • Moduł WiFi pozwalający na sterowanie klimatyzatorem za pomocą aplikacji na smartfonie
 • Sprawnie działające odszranianie. Tryb defrost załącza się na 3-4 minuty w godzinnych odstępach, przy temperaturach od +3 do -3ºC.

Gree Amber Prestige 3,5kW

Klimatyzator ścienny Gree Amber Prestige jest urządzeniem, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wyposażono go w wydajną, 2-stopniową sprężarkę, która zapewnia optymalną moc klimatyzatora.

Jednostka może z powodzeniem ogrzać niewielkie mieszkanie do 50 m2, nawet jeśli temperatura zewnętrzna spadnie do skrajnych -30ºC. Gree Amber Prestige wyróżnia się także tym, że utrzymujemoc nominalną nawet przy temperaturze zewnętrznej -20ºC.

Inne zalety tego klimatyzatora 3,5kW to:

 • Efektywna praca oraz inwerter, który pozwala na utrzymanie zadanej temperatury
 • Funkcje pozwalające na oszczędzanie energii
 • Optymalne ogrzewanie nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych

Przykładowe rachunki za prąd dla 50m2 

Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania klimatyzacją? Okazuje się, że wydajne klimatyzatory ścienne są znacznie tańsze w utrzymaniu niż urządzenia takie jak farelka. Na potrzeby kalkulacji założyliśmy, że w mieszkaniu o łącznej powierzchni 55 m2 (pokój 20m2, salon z kuchnią 30m2, sypialnia 12m2) działa 1 klimatyzator 3,5kW. W sezonie jesienno-zimowym, utrzymywanie zadanej temperatury ok. 24ºC przy obecnej cenie za 1kW wyniesie:

 • Listopad ok. 120 zł 
 • Grudzień ok. 300 zł
 • Styczeń ok. 230 zł

Jak widać, opłaca się ogrzewać mieszkanie klimatyzatorem. Chociaż inwestycja wymaga zakupu urządzenia oraz jego instalacji, poniesione koszty szybko się rekompensują. Niskie koszty eksploatacji nowoczesnych jednostek oraz ich wysoka wydajność pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury przez cały rok.

Zobacz również:

Klimatyzacja do mieszkania 60m2 – ile kosztuje?

Klimatyzacja do mieszkania 40m2 – koszt montażu i ceny urządzeń

Split, czy mutlisplit – co wybrać

Jakie są koszty ogrzewania domu klimatyzatorem – sprawdzamy

SEER i SCOP – wyjaśniamy co znaczą

Montaż klimatyzacji w bloku – wyjaśniamy jak się za to zabrać.

Komentarze są zamknięte.