Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Montaż klimatyzacji w budynku — kiedy jest najlepszy czas?

kiedy montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji jest o wiele bardziej skomplikowany niż ustawienie mebli. Już na wczesnym etapie budowy warto zastanowić się nad rozmieszczeniem urządzeń i poprowadzeniem instalacji. Przeczytaj, dlaczego warto tak starannie planować. Wyjaśnimy też, czy można zamontować klimatyzację w wykończonym mieszkaniu i gdzie znaleźć umiejętnych fachowców.

Dlaczego montaż klimatyzacji wymaga planowania?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu polega przede wszystkim na połączeniu jednostki wewnętrznej z agregatem znajdującym się na zewnątrz. W przypadku urządzeń Split chodzi o poprowadzenie co najmniej dwóch rur miedzianych w izolacji, przewodu sterującego oraz przewodu do odprowadzenia skroplin. Cała wiązka ma przekrój nie większy niż pięść dorosłego człowieka. 

Oczywiście im więcej jednostek wewnętrznych, tym więcej wiązek przewodów instalacyjnych. Kluczową sprawą pozostaje więc ukrycie połączenia między klimatyzatorem i agregatem. Wiązki mogą być schowane na kilka sposobów:

  • w bruzdach w ścianie,
  • w zabudowie z G-K lub
  • w korytach elektroinstalacyjnych.

Czy zastanawiałeś się, na którym etapie inwestycji najlepiej zamówić realizację projektu? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy montować klimatyzację, żeby cieszyć się przyjemnym chłodem i do minimum ograniczyć ingerencję w ściany lub podłogę pomieszczenia.

Kiedy jest najlepszy czas na montaż klimatyzacji w budynku?

Najlepszy moment na wykonanie instalacji chłodzącej w domu to etap budowy. Trzymanie się tego harmonogramu pozwala wykonać maksymalnie uproszczony i nieinwazyjny montaż. Równocześnie z instalacją elektryczną i hydrauliczną można przygotować odpowiednie rury chłodnicze i odprowadzenie skroplin

Na etapie budowy domu lub obiektu, jeszcze przed położeniem tynku, instalator ułoży przewody freonowe i inne kable bez zbędnego kucia. Miejsce, w którym znajduje się wiązka instalacyjna, zostanie później przykryte optymalną warstwą tynku. Ma to swoje zalety również z punktu widzenia instalatora. Łatwiej wykonać niezbędne prace w pustym pomieszczeniu, gdy nie trzeba uważać na podłogi, meble czy pomalowane ściany.

Zaplanowanie klimatyzacji już w momencie projektowania domu ułatwia późniejsze wykończenia. Przewody instalacyjne będą precyzyjne ukryte pod tynkiem i w żaden sposób nie zepsują estetyki wnętrza. Pamiętaj przy tym, że na etapie budowy instaluje się wyłącznie okablowanie i kładzie rury miedziane. Jednak montaż końcowy jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej warto przeprowadzić po zakończeniu prac. Dzięki zachowaniu odpowiedniej kolejności unikniesz przypadkowego zabrudzenia klimatyzatora lub agregatu.

Jest jeszcze jedna korzyść z tego, że montaż klimatyzacji zlecisz w trakcie trwania prac budowlanych. Wiercenie, kucie lub bruzdowanie wiąże się przecież z hałasem. Skoro budynek nie jest jeszcze zamieszkany, montaż nie przeszkadza sąsiadom. Jak widzisz, etap budowy to najlepszy czas na przygotowanie domu pod klimatyzację

Montaż klimatyzacji — mieszkanie w stanie deweloperskim

Kupujesz mieszkanie od dewelopera i chcesz zadbać o komfort termiczny domowników? Jeśli interesuje Cię klimatyzacja, stan deweloperski to bardzo dobry czas na montaż. Chociaż deweloperzy zwykle oddają mieszkania z otynkowanymi ścianami, dla doświadczonego fachowca położenie przewodów nie stanowi wyzwania. Instalator poprowadzi je w bruzdach w ścianach tak umiejętnie, aby uniknąć zniszczeń i nie utrudnić późniejszych prac wykończeniowych.

Montaż klimatyzacji przed czy po remoncie?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja nie cieszyła się taką popularnością jak teraz. Dlatego rzadko spotyka się ją w starszych domach i mieszkaniach. Planując generalny remont, zapewne myślisz o dodaniu nowoczesnych udogodnień, takich jak przydatna w sezonie letnim i przejściowym klimatyzacja. Montaż na pewno zwiększy wartość nieruchomości, ale co będzie lepszym rozwiązaniem — klimatyzacja przed czy po remoncie?

Najlepiej montować klimatyzację na etapie remontu. Daje to instalatorom większe pole manewru. Gdy całe pomieszczenie jest poddawane gruntownej renowacji, wiązki przewodów łatwiej schować w bruzdach w ścianie lub podłodze. Montaż klimatyzacji na etapie remontu pozwala wykonać odprowadzenie skroplin bezpośrednio do kanalizacji, a takie rozwiązanie znacznie ułatwia późniejszą eksploatację.

Montaż klimatyzacji po remoncie jest możliwy

Nawet jeśli masz już wykończone i użytkowane pomieszczenie, fachowcy są w stanie przeprowadzić małoinwazyjną instalację. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji istotne znaczenie ma umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Im bliżej ściany znajduje się klimatyzator, tym mniejsza ingerencja w pomalowane już powierzchnie. 

Trzeba liczyć się z tym, że montaż klimatyzatora wiąże się z pewną ilością kurzu i pyłu. Mimo odpowiedniego zabezpieczenia miejsca instalacji i wykorzystania mocnych odkurzaczy przemysłowych, po zakończeniu prac pomieszczenie warto gruntownie posprzątać.

Montaż najlepiej pozostawić fachowcom

Bez względu na to, na jakim etapie zlecisz montaż klimatyzacji, ważne jest, aby wykonały go osoby z odpowiednimi kompetencjami. Nasi fachowcy regularnie przeprowadzają instalację w nowo wybudowanych obiektach, a także w już użytkowanych domach i mieszkaniach. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza i jak zamontować ją bez niszczenia ścian i podłóg, zapraszamy do kontaktu.

Inni czytali również:

Klimatyzacja do domu 100m2 – jaką jednostkę wybrać?

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Split czy multisplit – co wybrać?

Komentarze są zamknięte.