Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jaki wybrać rekuperator?

Rekuperator skutecznie zadba o jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać idealny model do domu jednorodzinnego!

Jak działa rekuperator?

We współczesnym budownictwie stosuje się bardzo szczelne materiały wykończeniowe, dlatego to ważne, aby w budynku funkcjonowała wentylacja, która zapobiega powstawaniu wilgoci, pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Wymagania te doskonale spełnia rekuperacja.

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej wyposażony w funkcję odzysku ciepła. Coraz częściej można ją spotkać w nowoczesnych domach. Wbrew pozorom, działanie rekuperacji nie jest skomplikowane. Zadaniem rekuperatora jest nawiewanie świeżego powietrza i usuwanie powietrza zużytego przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej.

Powietrze przepływające przez centralę rekuperacyjną jest filtrowane (zarówno po stronie nawiewnej, jak i wywiewnej), co znacząco zwiększa skuteczność wentylacji i usuwa zanieczyszczenia. Samo urządzenie zwykle jest instalowane w pomieszczeniu gospodarczym lub na poddaszu, aby odgłosy pracy nikomu nie przeszkadzały.

Czym się różnią rekuperatory?

Dostępne na rynku rekuperatory różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi. To oczywiste, że każdy inwestor chce zamówić urządzenie, które jest wydajne, ciche i łatwe w obsłudze. Przed zakupem warto więc przyjrzeć się następującym kwestiom:

  • konstrukcja wymiennika,
  • wydajność,
  • typ sterownika,
  • rodzaj zastosowanych wentylatorów i filtrów,
  • szacowane koszty eksploatacji,
  • długość gwarancji i koszty serwisowe.

Każdy z tych parametrów ma duże znaczenie i może wpłynąć na sposób działania urządzenia oraz wysokość rachunków za energię elektryczną. Poniżej znajdziesz więcej wskazówek, jak wybrać odpowiedni model.

Typ wymiennika ciepła i wydajność

Podstawowym kryterium wyboru jest konstrukcja wymiennika ciepła. W nowoczesnych rekuperatorach najczęściej można spotkać wymienniki:

  • Przeciwprądowe. Stosowane są w najnowszej generacji urządzeń i najczęściej wykonuje się je z PCV lub aluminium. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie dużej powierzchni wymiany i przeciwprądowy kierunek strumieni powietrza. Sprawność rekuperatorów z takim wymiennikiem wynosi do 95%.
  • Krzyżowe. Modele wyposażone w wymienniki krzyżowe są stosunkowo tanie, ale cechują się niższą skutecznością, wynoszącą od 50% do 70%. Powietrze przepływa w nich w nieco inny sposób, co powoduje, że powierzchnia styku strumieni jest mniejsza. Właśnie to bezpośrednio przekłada się na słabszą wydajność.
  • Obrotowe. Wymienniki obrotowe składają się z obracającego się aluminiowego wycinka walca, a ich sprawność wynosi ponad 80% odzysku ciepła. Zaletą tego rozwiązania jest brak skroplin, natomiast wadą – zdarzają się nieszczelność systemu. W przypadku jej wystąpienia, do wnętrza przedostają się nieprzyjemne zapachy.

Rodzaj sterowania i rodzaj zastosowanych wentylatorów

Rekuperatory mogą być sterowane na różne sposoby. Jeśli chcesz wygodnie obsługiwać urządzenie, wybierz model wyposażony w sterownik elektroniczny z funkcją programatora tygodniowego. Dzięki temu bez problemu ustawisz pracę wentylatorów i szybko odczytasz zakres temperatur.

Wentylacja mechaniczna musi pracować przez całą dobę bez żadnych przerw. Dlatego to ważne, aby znaleźć model z solidnie wykonanymi i energooszczędnymi wentylatorami. Obecnie dużą popularnością cieszą się wentylatory zasilane prądem stałym, które zużywają mniej energii elektrycznej i generują zdecydowanie mniej hałasu niż wentylatory zasilane prądem zmiennym.

Rodzaj zastosowanych filtrów

Zastosowanie odpowiednich filtrów jest bardzo istotne, ponieważ to dzięki nim powietrze jest skutecznie oczyszczane z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W rekuperatorach najczęściej wykorzystuje się filtry klasy G, M i F.

  • Filtry G3 i G4 gwarantują podstawowy poziom oczyszczania.
  • Filtry M5 i M6 są dokładne i skutecznie zatrzymują podstawowe zanieczyszczenia oraz pyłki roślin; mogą też wyłapywać smog i niektóre bakterie.
  • Filtry F7 i F9 doskonale zatrzymują niemal wszystkie zanieczyszczenia.

Koszty eksploatacji, gwarancja i serwis

Koszty eksploatacji obejmują wymianę filtrów, wydatek związany ze zużyciem prądu oraz kwotę, jaką musisz zapłacić za regularne przeglądy serwisowe. Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, sprawdź zakres gwarancji udzielanej przez producenta. Im dłuższa jest gwarancja, tym większa szansa, że w razie usterki nie zostaniesz obciążony kosztami ewentualnych napraw

Profesjonalny montaż rekuperacji sprawi, że system okaże się wydajny, bezpieczny i niemal bezobsługowy. Nasi fachowcy mają duże doświadczenie w instalacji i serwisowaniu nowoczesnych systemów wentylacyjnych. Chętnie wskażemy urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu i będzie tanie w codziennej eksploatacji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu!

Inni czytali również

Rekuperacja czy warto?

Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna?

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.