Systemy klimatyzacji split i multisplit to pod wieloma względami podobne do siebie układy. Mają jednak inne zastosowanie i wymagania co do montażu. Przeczytaj, jak działa każde z tych urządzeń i dowiedz się, które warto wybrać!
Podobieństwa między klimatyzacją split i multisplit
Klimatyzacja typu split i jednostki multisplit wyglądają bardzo podobnie, więc dość często zdarza się, że niewprawne oko je pomyli. Oba systemy rzeczywiście mają wiele wspólnych cech. Poniżej przeczytasz o najważniejszych podobieństwach między nimi:
- Sposób chłodzenia. Oba typy klimatyzatorów wykorzystują czynnik chłodniczy do pochłaniania ciepła z wnętrza pomieszczenia, a następnie uwalniają je na zewnątrz budynku. Pomaga to obniżyć temperaturę w budynku i utrzymać komfort termiczny.
- Zewnętrzny agregat. Oba systemy wykorzystują zewnętrzny agregat, czyli urządzenie, które ma następujące podzespoły: sprężarkę, skraplacz, wentylator, zawór rozprężny i moduły elektryczne sterujące ich pracą. Zewnętrzny skraplacz łączy się z jednostką wewnętrzną specjalnymi rurami.
- Wysoka wydajność. Split i klimatyzacja multisplit to bardzo wydajne układy. Posiadają liczne tryby dodatkowe. Niektóre nowoczesne modele osiągają wysoki stopień efektywności energetycznej (SEER i SCOP), a przy tym zaliczane są do energooszczędnych urządzeń klasy A+++.
- Rozbudowane technologie. Zarówno systemy split, jak i multisplit mogą być używane z interesującymi technologiami, takimi jak programatory obsługiwane przez Wi-Fi, oprogramowanie do zarządzania energią i inne zaawansowane funkcje. Dzięki temu chłodzenie lub ogrzewanie domu jest łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
- Podobny harmonogram konserwacji. Oba typy klimatyzacji wymagają regularnej konserwacji, która gwarantuje ich dalsze prawidłowe i wydajne funkcjonowanie. Trzeba je czyścić i dbać o nie zgodnie z zaleceniami producenta.
Pomimo wielu podobieństw, klimatyzacja typu split i multisplit to układy o różnych cechach i zastosowaniu, które wymagają wykorzystania innych metod montażowych. Przeczytaj o tym, jak działa każdy z nich.
Klimatyzator split – zasada działania
Klimatyzator typu split to wydajny system chłodzenia domowego, który najczęściej stosuje się do obsługi jednego pomieszczenia lub niewielkiego obszaru. Klimatyzator ten dzieli elementy układu na dwie części: jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.
Jednostka wewnętrzna składa się z wężownicy parownika, wentylatora dmuchawy, filtra i elektronicznych elementów sterujących. Z kolei jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę, wężownicę skraplacza, zawór rozprężny i silnik wentylatora. Kiedy system jest włączony, ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia jest wciągane do jednostki wewnętrznej, gdzie przechodzi przez wężownicę parownika. Powoduje to jego ochłodzenie przed wydmuchaniem go z powrotem.
Cechą, która wyróżnia budowę klimatyzacji split, jest zastosowanie wyłącznie jednego agregatu zewnętrznego, połączonego z jednym modułem wewnętrznym. Przewody freonowe nie mogą być zbyt długie, aby uniknąć strat cieplnych. Z tego powodu agregat najczęściej montowany jest bezpośrednio za ścianą zewnętrzną schładzanego pomieszczenia.
Ze względu na nieskomplikowaną budowę i stosunkowo prosty montaż, klimatyzator split to polecane przez nas rozwiązanie do mieszkań w bloku.
Jak działa klimatyzacja multisplit?
Klimatyzator multisplit to świetny sposób na jednoczesne chłodzenie wielu pomieszczeń w domu. Jego działanie polega na wykorzystaniu pojedynczej jednostki zewnętrznej, która jest połączona z wieloma jednostkami wewnętrznymi znajdującymi się w różnych miejscach, np. sypialni, salonie i kuchni.
Jednostka zewnętrzna zawiera mocną i wydajną sprężarkę, natomiast każda z jednostek wewnętrznych zawiera wężownicę parownika i wentylator. Kiedy system jest włączony, czynnik chłodniczy przemieszcza się rurami miedzianymi z jednostki zewnętrznej do jednostek wewnętrznych. Absorbuje on ciepło z wnętrza pomieszczenia, które następnie jest przekazywane na zewnątrz przez jednostkę zamontowaną na elewacji.
Proces ten trwa do momentu osiągnięcia zadanej przez sterownik temperatury. Wiele zależy od wybranego przez użytkownika trybu pracy. Nowoczesna klimatyzacja multisplit może być sterowana zdalnie, na przykład za pomocą aplikacji na smartfona i pracować również w trybie ogrzewania.
Kiedy wybrać klimatyzację split, a kiedy multisplit?
Każdy system klimatyzacji ma swoje zalety. Rozważ instalację systemu split, jeśli:
- Szukasz wydajnej klimatyzacji do mieszkania w bloku.
- Chcesz kontrolować temperaturę w pojedynczym pomieszczeniu lub kilku pomieszczeniach znajdujących się na różnych kondygnacjach domu.
- Nie potrzebujesz układu klimatyzacji, który obsłuży cały dom.
- Zależy Ci na prostych rozwiązaniach i nieskomplikowanym montażu.
W niektórych sytuacjach Twoim potrzebom może lepiej odpowiadać klimatyzacja multisplit. Wybierz tę opcję, jeśli:
- Chcesz chłodzić/ogrzewać różne pomieszczenia jednocześnie lub większe obszary (np. przestrzeń komercyjną w biurze).
- Pragniesz zachować estetykę elewacji i zamontować na niej wyłącznie jeden agregat.
- Możesz zaplanować rozległe prace remontowe, związane z doprowadzeniem przewodów freonowych i ukryciem ich, np. w podwieszanym suficie.
Niezależnie od opcji, która podoba Ci się najbardziej, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Doświadczeni eksperci firmy Cold-Man pomogą Ci obliczyć, jaki system klimatyzacji będzie odpowiadał specyfice pomieszczeń, które chcesz chłodzić.
Inni czytali również:
Najnowsze komentarze