Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Wentylacja w domu jednorodzinnym – jakie są rodzaje?

Prawidłowo działający system wentylacyjny zapewnia domownikom komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie rozwiązania są polecane przez ekspertów i wybierz najlepszy system do swojego domu!

Wentylacja – jeden z najważniejszych systemów

Wentylacja pełni w budynku bardzo ważną funkcję. To dzięki niej możliwe jest zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczeń, a zanieczyszczone powietrze jest sprawnie usuwane na zewnątrz. Ten proces ciągłej wymiany mas powietrza jest konieczny, aby zapewnić domownikom zdrowie i komfortowe warunki mieszkalne. Sprawna wentylacja pozwala również na szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, alergenów i nadmiaru wilgoci.

Wietrzenie budynku odbywa się za pośrednictwem wyciągów powietrza i nawiewników. Te elementy muszą działać prawidłowo. Jeśli choć jeden z nich ulegnie awarii, w budynku może się gromadzić wilgoć, a powietrze stanie się bardzo zanieczyszczone i nieświeże. Do przykrych skutków źle działającej lub niedziałającej wentylacji zalicza się m.in. uczucie duszności, bóle głowy i problemy z koncentracją.

W tym artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych. Sprawdź, który z nich najlepiej się sprawdzi w domu jednorodzinnym.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to najtańsze rozwiązanie, jednak bynajmniej nie pozbawione wad. Ruch powietrza odbywa się w sposób naturalny i wynika z praw fizyki (różnicy gęstości między powietrzem ciepłym i zimnym).

Na system składają się pionowe kanały kominowe, przez które powietrze przedostaje się na zewnątrz oraz nawiewniki znajdujące się w ramach okiennych lub ścianach, które zapewniają kontrolowany przepływ powietrza do wewnątrz pomieszczeń.

Wydajność takiej wentylacji jest w dużej mierze uzależniona od różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej oraz od wysokości komina. Aby system był skuteczny, pionowa odległość między kratką w pomieszczeniu a wylotem kanału ponad dachem musi wynieść minimum 3 m. W innym wypadku ruch powietrza może całkowicie zaniknąć.

Wentylacja grawitacyjna działa bezgłośnie i nie wymaga zasilania energią elektryczną. Jednak powoduje duże straty ciepła w sezonie grzewczym i jest bardzo nieefektywna w lecie, gdy za oknem panują wysokie temperatury.

Warto pamiętać, że stosowanie wentylacji grawitacyjnej w niektórych miejscach jest wymagane przez prawo. Na liście znajdują się m.in. kotłownie, pomieszczenia z kotłami gazowymi z otwartą komorą spalania oraz pomieszczenia z kotłami gazowymi z komorą zamkniętą, jeśli nie są podłączone do koncentrycznych systemów powietrzno-spalinowych.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W nowoczesnym budownictwie bardzo często montuje się rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W tym systemie ruch powietrza jest generowany przez wentylatory umieszczone w centrali.

W rekuperatorze znajduje się również wymiennik ciepła, w którym następuje przekazanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń do powietrza nawiewanego, które jest wtłaczane do wnętrza domu. Poprawne działanie wentylacji mechanicznej jest możliwe tylko wtedy, gdy w budynku nie ma nieszczelności, kominów wentylacyjnych ani nawiewników, które mogłyby zaburzyć cyrkulację powietrza. Poza tym rekuperator potrzebuje stałego dostępu do prądu.

W tym systemie centrala jest połączona z siecią kanałów, dzięki którym powietrze jest przesyłane do wszystkich pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna pozwala użytkownikom w pełni kontrolować ilość dostarczanego i usuwanego powietrza.

Inne korzyści wynikające z jej stosowania to:

  • czyste i świeże powietrze o każdej porze roku,
  • oszczędność energii,
  • możliwość czerpania powietrza z jednego miejsca,
  • podgrzewanie lub chłodzenie powietrza przy użyciu gruntownego wymiennika ciepła (opcjonalnie).

Rekuperator pracuje wyjątkowo cicho i jest wyposażony w specjalne filtry, które wyłapują kurz, zanieczyszczenia i alergeny. Taką instalację i położenie kanałów wentylacyjnych najlepiej zaplanować już w projekcie budowy domu.

Wentylacja hybrydowa

Ciekawą alternatywą dla wyżej opisanych rozwiązań jest wentylacja hybrydowa, która stanowi połączenie wentylacji grawitacyjnej z wyciągową. W takim wypadku wentylator może zostać zamontowany jako część nasady kominowej. Odpowiednia konstrukcja i montaż sprawiają, że wentylator po wyłączeniu nie utrudnia grawitacyjnego przepływu powietrza.

System hybrydowy umożliwia przejście na wentylację mechaniczną, gdy wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. Co ważne, można go też z powodzeniem stosować w już istniejących domach.

Spośród trzech wymienionych systemów wentylacyjnych obecnie największą popularnością cieszy się rekuperacja. To rozwiązanie pozwala skutecznie przewietrzyć każdy budynek, nawet gdy znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy, a jednocześnie, jest ciche, komfortowe i oszczędne. Jeśli szukasz firmy, która wykona profesjonalny montaż rekuperacji, to nie zwlekaj, tylko zadzwoń do nas już dziś!

Inni czytali również:

Ekologiczne domy pasywne

Rekuperacja czy warto?

Łączenie klimatyzacji z rekuperacją

Rekuperacja – co to jest?

Komentarze są zamknięte.