Pytanie o opłacalność rekuperacji często pojawia się w głowach inwestorów. Jeśli planujesz wybudować dom jednorodzinny, powinieneś poznać odpowiedź.
Wentylacja naturalna czy rekuperacja – co działa skuteczniej?
Wentylacja naturalna (grawitacyjna) nie jest zbyt skuteczna w przypadku nowoczesnych budynków energooszczędnych. Wysoka jakość materiałów budowlanych i szczelna stolarka otworowa mogą prowadzić do sytuacji, w której cyrkulacja powietrza w ogóle się zatrzyma.
Co więcej, wentylacja grawitacyjna jest uzależniona od czynników, na które użytkownik nie ma żadnego wpływu – od wiatru i różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Taki system wymiany powietrza może łatwo wymknąć się spod kontroli, a w okresie zimowym doprowadzić do wychładzania pomieszczeń.
Z kolei rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwala wyeliminować konieczność wietrzenia pomieszczeń. Znika też ryzyko nadmiernych przeciągów, wychładzania domu zimą albo wpuszczania do środka gorącego powietrza latem.
Wielu inżynierów i deweloperów jednomyślnie opowiada się za rekuperacją. Tym bardziej że nowoczesne centrale rekuperacyjne są wyposażone w skuteczne filtry. Nie tylko dbają o obieg powietrza i odzysk ciepła, ale też oczyszczają powietrze, usuwając groźne drobnoustroje.
Ile kosztuje rekuperacja?
Rekuperacja to system złożony z wielu elementów. Sama centrala rekuperacyjna to kilka podzespołów, mianowicie:
- wymiennik ciepła, zapewniający odzysk ciepła z powietrza usuwanego;
- wentylatory, wymuszające obieg powietrza;
- filtry wstępne, usuwające groźne dla centrali zanieczyszczenia;
- sterownik, często zintegrowany z Wi-Fi, który umożliwia nadzór nad pracą układu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje wymienników ciepła (przeciwprądowe, krzyżowe i obrotowe), a producenci wciąż wprowadzają nowe technologie. Oznacza to, że nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje rekuperacja. Cena urządzenia, długość kanałów i ostateczny koszt w dużej mierze zależą od stopnia skomplikowania instalacji oraz doświadczenia zespołu montażowego.
Czy rekuperacja się opłaca?
Pytanie o opłacalność w zasadzie dotyczy tego, jak szybko zwróci się koszt jej zakupu i montażu rekuperacji oraz ile prądu zużywa ten rodzaj wentylacji. Jak pokazują obliczenia przeprowadzone przez portal okieminzyniera.pl, rekuperacja naprawdę się opłaca.
W szczegółowej analizie wykazano tam, że koszt ogrzewania domu pelletem z udziałem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, po doliczeniu kosztów energii elektrycznej, był o prawie 27% niższy niż w przypadku ogrzewania domu z systemem wentylacji grawitacyjnej.
Chociaż więc w domach jednorodzinnych nie ma obowiązku stosowania rekuperacji, staje się ona synonimem nowoczesności i energooszczędności. Inwestycja w rekuperację – szczególnie teraz, w obliczu stale rosnących cen paliw kopalnych – to rozsądna decyzja.
Plan rekuperacji na etapie projektowym
Jeśli chcesz skorzystać z wydajnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zaplanuj jej montaż już na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant branżowy będzie mógł swobodnie wytyczyć trasy przewodów nawiewnych i wywiewnych, a także korzystnie rozmieścić czerpnie i wyrzutnie powietrza.
Co prawda możliwe jest zamontowanie rekuperacji później, na przykład po zamknięciu stanu surowego, jednak często wiąże się to z wyższymi kosztami i może powodować problemy. Wczesne podjęcie decyzji o zakupie rekuperacji pozwala zrezygnować z wykonywania pionów wentylacyjnych w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Takie podejście jest najbardziej opłacalne i logiczne.
Wybierz nowoczesną rekuperację
Jesteś zainteresowany rekuperacją? Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze centrali wentylacyjnej dostosowanej do powierzchni Twojego domu. Dzięki wydajnej wentylacji mechanicznej inwestycja szybko się zwróci, a Ty i Twoi domownicy będziecie korzystać ze świeżego i czystego powietrza przez cały rok. Zapraszamy do kontaktu!
Inni czytali również:
Najnowsze komentarze