Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Klimatyzacja przenośna czy Split – poznaj wszystkie różnice

klimatyzacja split czy przenośna

Zbliżają się upały i chcesz zainwestować w klimatyzację? W takim razie czeka Cię kilka decyzji do podjęcia. Na początku dokonaj wyboru między klimatyzacją przenośną a systemem Split. W tym artykule przeczytasz o najważniejszych różnicach między nimi. Podsumujemy też wady i zalety każdego z urządzeń.

Klimatyzacja przenośna, czyli wszystko w jednym

Pisząc o klimatyzacji przenośnej, mamy na myśli klimatyzatory monoblokowe. To urządzenia na zasadzie all-in-one. W ich wnętrzu znajdziesz wszystkie podzespoły typowej klimatyzacji – parownik, sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny.

Wiele osób wybiera klimatyzatory przenośne z uwagi na ich prostotę. Wystarczy podłączyć je do gniazdka i gotowe. Chłodzą, osuszają, a niektóre nawet oczyszczają powietrze bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanych czy drogich remontów.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Już na pierwszy rzut oka zauważysz, że integralną częścią klimatyzatora przenośnego monoblokowego jest rura PCV. Właśnie przez nią urządzenie “wyrzuca” ciepło na zewnątrz. Sposób wyprowadzania rury poza pomieszczenie może nastręczać kłopotów. Co więcej, praca wszystkich podzespołów zlokalizowanych w jednej obudowie generuje spory hałas.

Klimatyzacja Split – dwie współpracujące ze sobą jednostki

Klimatyzatory Split co do zasady spełniają identyczną funkcję, co urządzenia monoblokowe. Wyposażone są w takie same podzespoły – parownik, sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Jednak różnica polega na rozmieszczeniu elementów układu. Klimatyzacja Split to dwa odrębne urządzenia – zewnętrzny agregat i jednostka wewnętrzna, najczęściej zawieszona na ścianie. Jednostki połączone są przewodem freonowym, w którym krąży czynnik chłodniczy.

Klimatyzacji Split nie wystarczy podłączyć do zasilania sieciowego. Oprócz wyboru urządzenia odpowiedniej mocy, konieczny jest profesjonalny montaż klimatyzatora. Trzeba poprowadzić przewody freonowe (niekiedy kuć w ścianach!), zainstalować odprowadzenie skroplin i przemyśleć umiejscowienie zewnętrznego agregatu (na elewacji lub posadzce balkonu).

Fachowcy z ekipy Cold-Man potrafią zainstalować i uruchomić klimatyzację w jeden dzień. Wykorzystują w tym celu nowoczesny sprzęt, aby zminimalizować potrzebę ingerencji w strukturę budynku lub elewacji. Nie zmienia to jednak faktu, że droga od pomysłu na klimatyzację Split do realizacji ma kilka przystanków.

Klimatyzacja przenośna czy klimatyzacja Split – różnice

Po omówieniu zasad działania obu typów klimatyzacji być może zauważasz już pewne różnice. Więcej szczegółów omawiamy poniżej. Przeczytaj o tym, które urządzenie zagwarantuje Ci większy komfort i wydajnie ochłodzi pomieszczenie.

Poziom generowanego hałasu

Pierwszą i główną różnicą między klimatyzacją przenośną i split jest natężenie generowanego hałasu. Klimatyzator przenośny monoblokowy ma wiele podzespołów, a wszystkie są schowane w jednej obudowie. Po ustawieniu urządzenia w pomieszczeniu i włączeniu chłodzenia, od razu je usłyszysz.

Jeśli za dnia wybierzesz niską intensywność pracy, hałas nie będzie aż tak uciążliwy – pewnie uda Ci się pracować. Jednak w nocy poziom decybeli znacznie utrudni, a może nawet uniemożliwi, komfortowy wypoczynek.

W klimatyzacji typu Split nie słychać sprężarki (najgłośniejszego elementu), ponieważ ta znajduje się w agregacie na zewnątrz. Wysoka kultura pracy oznacza, że usłyszysz jedynie delikatny szum wentylatora i przepływu powietrza. Tym bardziej że w urządzeniach Split montuje się cichsze wentylatory bębnowe.

Wydajność chłodzenia

Klimatyzator przenośny monoblokowy chłodzi, choć wydajność nie jest jego najmocniejszą stroną. Powietrze jest zasysane przez filtr, chłodzi wymiennik i skraplacz, a następnie przez wentylator jest wypychane jako ciepłe powietrze. To wymaga odpowiedniego wyprowadzenia na zewnątrz rury PCV. Co prawda w sklepach znajdziesz odpowiednie ramki lub rękawy na okna, ale ich stosowanie jest niełatwe, a już na pewno nie jest wygodne.

Pojawia się jeszcze druga trudność – jednostka przenośna w czasie pracy może wytwarzać podciśnienie. Gdy do tego dojdzie, gorące powietrze jest zasysane z powrotem do pomieszczenia, co znacznie obniża wydajność klimatyzacji. Sama rura z PCV w czasie pracy nagrzewa się i oddaje ciepło. W przypadku tańszych jednostek, w których wykorzystano tani plastik, PCV po nagrzaniu się do około 50°C wydziela nieprzyjemny zapach.

Klimatyzacja typu Split jest znacznie wydajniejsza. Tym bardziej, gdy jej parametry są dopasowane do powierzchni pomieszczenia, które ma chłodzić. Cała przestrzeń jest równomiernie chłodzona. Pod sufitem nie tworzy się tzw. poduszka cieplna, co może mieć miejsce w przypadku wykorzystania klimatyzatora przenośnego monoblokowego.

Klimatyzacja przenośna i Split – zalety i wady

Zalety klimatyzatora przenośnego monoblokowego:

  • Jest dużo tańszy niż układy Split;
  • Nie wymaga profesjonalnego montażu – wystarczy wyprowadzić rurę na zewnątrz, a urządzenie podłączyć do gniazdka;
  • Na elewacji budynku lub na balkonie nie trzeba instalować jednostki zewnętrznej;
  • Jest mobilny – możesz chłodzić naprzemiennie różne pomieszczenia.

Wady klimatyzacji przenośnej:

  • Generuje duży hałas, co jest uciążliwie szczególnie nocą;
  • Zapewnia mniejszą wydajność niż systemy Split;
  • Trzeba znaleźć sposób na szczelne wyprowadzenie rury PCV;
  • Zajmuje sporo miejsca na podłodze.

Zalety klimatyzatora Split:

  • Pracuje bardzo cicho, a wiele urządzeń ma specjalny tryb nocny;
  • Jest wydajny i równomiernie chłodzi całe pomieszczenie;
  • Zajmuje mało miejsca – jednostkę zwykle wiesza się na ścianie;
  • Nowoczesne klimatyzatory mają elegancki design, co zwiększa atrakcyjność wnętrza.

Wady klimatyzacji Split:

  • Jest droższa niż urządzenia monoblokowe;
  • Wymaga zamówienia profesjonalnego montażu;
  • Obsługuje tylko pomieszczenie, w którym ją zainstalowano;
  • Na zewnątrz trzeba zamontować agregat, co w przypadku budynków wielorodzinnych może wymagać spełnienia pewnych formalności.

Zastanawiasz się jaką jednostkę wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami z Cold-Man, na pewno pomogą Ci dobrać odpowiednią jednostkę!

Inni czytali również:

Split czy multisplit, jaką jednostkę wybrać?

Klimatyzacja do mieszkania 50m2

Klimatyzacja w bloku – jak zwiększyć komfor w mieszkaniu

Komentarze są zamknięte.