Lekarze zgodnie twierdzą, że wilgotność powietrza wpływa na nasze samopoczucie i kondycję, dlatego nie pozostawiaj tej sprawy przypadkowi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka wilgotność w pokoju będzie idealna? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj, w jaki sposób nowoczesne klimatyzatory pomagają utrzymać ją na optymalnym poziomie w domu lub mieszkaniu. Z tego poradnika dowiesz się też, jak w klimatyzacji działa tryb osuszania.
Idealna wilgotność w domu – dlaczego ważna?
Utrzymywanie wilgotności w domu na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne, ponieważ przekłada się na samopoczucie i zdrowie całej rodziny. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze jest przyczyną wielu groźnych dolegliwości, wywołanych przez rozwijające się w takim mikroklimacie bakterie i wirusy. Osoby, które przebywają w środowisku o zaburzonej wilgotności są narażone na infekcje górnych dróg oddechowych oraz astmę.
Gdy wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas, sprzyja to rozwojowi grzybów i roztoczy. Z drugiej strony, optymalna wilgotność powietrza pozwala uniknąć tych problemów i dbać o dobrą kondycję.
Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?
Omawiając temat wilgotności powietrza w pomieszczeniach, eksperci często posługują się terminem wilgotności względnej. Oznacza to, że procentowy stosunek ilości pary wodnej w powietrzu jest zależy od aktualnej temperatury.
Zakładając, że komfortowa temperatura w mieszkaniu to 20-22ºC, optymalna wilgotność w domu powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Gdy te parametry są zachowane, nie tylko ludzie czują się dobrze. Idealna wilgotność w domu sprzyja też utrzymaniu drewnianych przedmiotów (parkietów, boazerii, mebli z litego drewna) w dobrym stanie.
Jak utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach?
Jeśli szukasz informacji o tym, jak utrzymać odpowiednią wilgotność w domu, możesz natknąć się na różne podpowiedzi. Dostępne są urządzenia do regulacji poziomu pary wodnej w powietrzu. Należą do nich profesjonalne nawilżacze (w tym oczyszczacze powietrza z nawilżaczem), a także osuszacze pracujące w trybie ciągłym. Co ciekawe, na poziom wilgotności ma wpływ także użycie klimatyzatora.
Jak klimatyzacja wpływa na wilgotność?
Klimatyzator to urządzenie, które ma realny wpływ na wilgotność powietrza w mieszkaniu. Gdy urządzenie pracuje i schładza powietrze, następuje skraplanie się pary wodnej, która następnie (w postaci skroplin) jest odprowadzana do pojemnika lub odpływu. W gruncie rzeczy, klimatyzacja w czasie działania obniża temperaturę i wilgotność.
Jest to jednak cykl nieliniowy. W momencie, gdy jednostka osiągnie zadaną przez użytkownika wartość temperatury, zaczyna działać sam nawiew. Oznacza to, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu zaczyna nieznacznie rosnąć. W takiej sytuacji użytkownik ma do wyboru dwie opcje, aby powstrzymać wzrost wilgotności:
- Obniżyć zadaną temperaturę o kolejne ºC
- Zmniejszyć siłę nadmuchu
Omówiona powyżej zależność bywa nazywana osuszaniem adiabatycznym. W praktyce, standardowy klimatyzator rzadko obniża wilgotność względną poniżej zalecanego przez lekarzy poziomu 40%, dlatego jest bezpiecznym urządzeniem domowym.
Jakie czynniki warunkują wydajność klimatyzatora?
Utrzymanie idealnej wilgotności w domu nie zawsze jest łatwe, ponieważ na podniesienie jej poziomu ma wpływ wiele czynników. Należy do nich przede wszystkim temperatura, ale nie tylko. Istnieje wiele naturalnych „nawilżaczy”, a największym z nich jest sam człowiek. Wilgoć oddają również rośliny. Para wodna nasyca powietrze także wtedy, gdy osuszamy wannę lub prysznic bądź suszymy pranie. Dodatkowymi czynnikami, które mogą wpływać na wydajność klimatyzacji, jest szczelność pomieszczenia lub otwarte okna i drzwi, które podnoszą poziom wilgotności względnej.
Jak działa klimatyzator w trybie osuszania?
Uzyskanie optymalnej wilgotności w mieszkaniu jest możliwe dzięki wykorzystaniu klimatyzatora. Nowoczesne jednostki są wyposażone w tryb pracy osuszania (zwykle oznaczony jako „DRY”). Niektóre stosują naprzemiennie cykle chodzenia (które pozwala osuszyć powietrze) i nagrzewania, aby nie nie dopuścić do obniżenia komfortu termicznego użytkowników. W przypadku używania klimatyzatora z opcją osuszania, nadmiar wilgoci z powietrza jest odprowadzany w formie skroplin.
Czy klimatyzator nadaje się do szybkiego i efektywnego osuszania?
Bez wątpienia klimatyzator to doskonałe urządzenie do utrzymywania prawidłowej wilgotności w domu, przez co przyczynia się do korzystnego samopoczucie wszystkich użytkowników. Jednak nie zawsze funkcja „DRY” okaże się pomocna. Gdy potrzeba szybko i efektywnie osuszyć powietrze, nawet najlepszy klimatyzator nie zdziała cudów w kilkanaście minut. Żeby to zrozumieć, wyobraź sobie schemat działania klimatyzacji w trybie osuszania.
Osuszanie powietrza klimatyzatorem to maksymalne chłodzenie, przy minimalnej mocy nadmuchu, dzięki czemu parownik pokrywa się szronem. Po uruchomieniu wentylatora i ustawieniu go na pełną moc, jednostka wymusza powstanie skroplin, aby w kolejnym kroku je odprowadzić. W ten sposób wilgotność pomieszczenia spada. Przeprowadzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu takich cykli wymaga czasu. Efekty pracy zwykle są wyraźnie odczuwalne dopiero po upływie około doby. To oznacza, że klimatyzator realnie obniży wilgotność pomieszczenia, ale nie w trybie natychmiastowym.
Użytkownikom, którzy walczą z nadmierną wilgotnością i potrzebują urządzenia do osuszania w trybie ciągłym, polecamy dedykowane osuszacze. Klimatyzacja może je wspomagać, utrzymując temperaturę na zadanym poziomie.
Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w domu jest możliwe
Gdy już wiesz, jaka powinna być wilgotność w pokoju, możesz w pełni wykorzystać możliwości swojego klimatyzatora. Nowoczesne urządzenia pomagają dbać o to, aby wszyscy domownicy pracowali, uczyli się lub odpoczywali w komfortowych warunkach. Oczywiście niezbędna jest prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji. Z tego powodu jej montaż najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która przeprowadzi szkolenie dla użytkownika.
Inni czytali również:
Najnowsze komentarze