Klimatyzacja i rekuperacja, choć tak różne, mogą ze sobą współpracować. Połączenie nowoczesnych technologii jest cechą rozpoznawczą postępowego budownictwa jednorodzinnego. Przeczytaj, jakie są zalety jednoczesnej pracy wentylacji mechanicznej oraz klimatyzatora. Dowiesz się też, co zrobić, żeby oba systemy działały z maksymalną wydajnością.
Najważniejsze różnice między rekuperacją a klimatyzacją
Rekuperacja i klimatyzacja to pojęcia, które niekiedy bywają mylnie rozumiane jako ta sama technologia. Rzeczywiście, oba rozwiązania poprawiają komfort osób przebywających w pomieszczeniach, jednak zasady ich działania znacznie się od siebie różnią.
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najważniejszym urządzeniem układu jest centrala rekuperacyjna, przez którą przechodzi powietrze nawiewane (z zewnątrz) oraz wywiewane (z pomieszczeń). Znajdujący się w niej wymiennik ciepła sprawia, że chociaż strumienie nie mieszają się ze sobą, do domu trafia wstępnie ogrzane powietrze.
Klimatyzacja schładza lub ogrzewa powietrze znajdujące się w domu do zadanej temperatury. Nie ma jednak nic wspólnego z jego wymianą na świeże. Obecnie wykorzystywane, wydajne urządzenia, pracują bardzo cicho. Są wykorzystywane przede wszystkim w sezonie letnim, gdy temperatura na zewnątrz mocno wrasta. Jednak klimatyzator z funkcją grzania przyda się także późną jesienią, ponieważ szybko zapewni komfort cieplny w wybranym pomieszczeniu.
Chociaż rekuperacja i klimatyzacja bardzo się od siebie różnią, mogą działać jednocześnie. Doskonale się przy tym uzupełniają. Nawet jeśli montaż obu rozwiązań wydaje się kosztowny, warto łączyć te technologie.
Czy opłaca się łączyć klimatyzację z rekuperacją?
Nowoczesna rekuperacja i klimatyzacja mogą świetnie współpracować, przyczyniając się do komfortu wszystkich domowników. Istotne jest przy tym odpowiednie dobranie parametrów obu urządzeń oraz przemyślana instalacja. Jeśli chcesz, żeby klimatyzacja i rekuperacja działały bez zarzutu, skorzystaj z pomocy fachowców.
Połączenie klimatyzacji i rekuperacji sprawia, że w okresie letnim zadbasz o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy. Jednocześnie, łatwo zapanujesz nad poziomem wilgotności powietrza. Poniżej omawiamy dwie zalety współpracy obu technologii.
Rekuperacja może eliminować suche powietrze
Jedną z wad, jakie dostrzegają użytkownicy klimatyzacji, jest proces wysuszania powietrza. Zbyt niska wilgotność może skutkować podatnością domowników na infekcje. Połączenie klimatyzacji z rekuperacją niweluje ten szkodliwy efekt.
Centrala rekuperacyjna z wbudowanym higrostatem automatycznie reguluje poziom wilgotności. Dokładna kontrola tego parametru jest możliwa między innymi dzięki pracy wymiennika obrotowego. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to ustawić pożądaną wartość na programatorze. W czasie, gdy klimatyzacja chłodzi powietrze, rekuperacja dba o jego systematyczną wymianę na świeże o odpowiedniej wilgotności.
Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła a klimatyzacja
Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła sprawia, że wydajność wentylacji mechanicznej i klimatyzacji wzrasta. Nawiewane powietrze, zanim trafi do centrali rekuperacyjnej, jest wstępnie schładzane. Gdy mowa o pracy w sezonie letnim, rekuperacja podaje do pomieszczeń powietrze chłodniejsze o kilka ºC, więc klimatyzator ma ułatwione zadanie. W ten sposób oba systemy współpracują ze sobą. Pamiętaj jednak, że zawsze nadrzędną (i do pewnego stopnia regulującą) rolę odegra rekuperacja.
Ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały rok dzięki różnym technologiom
Łączenie ze sobą nowoczesnych technologii to najlepszy sposób na wydajne ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały rok. W energooszczędnym budownictwie, inwestorzy sięgają po różne rozwiązania, aby zwiększyć komfort domowników. Doskonałym przykładem jest współpraca rekuperacji, klimatyzacji i pompy ciepła. Umiejętnie wykorzystując ich możliwości, utrzymasz w domu optymalną temperaturę i mikroklimat, niezależnie od pory roku. Poniżej pokazujemy, jak połączenie 4 systemów sprzyja osiąganiu świetnych efektów:
Chłodzenie latem dzięki rekuperacji i klimatyzacji
Latem, rekuperacja usuwa z pomieszczeń zużyte powietrze, nawiewając świeże. Gwarantuje przy tym kontrolę wilgotności. Kiedy wentylacja mechaniczna wykorzystuje gruntowy wymiennik ciepła, jej efektywność jeszcze wzrasta. Do domu trafia wstępnie schłodzone powietrze. Nowoczesne filtry (np. HEPA) pozwalają usunąć zanieczyszczenia i drobnoustroje.
Jednoczesne wykorzystanie klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, jeszcze podnosi komfort domowników. Wydajny klimatyzator dokonuje obróbki termicznej powietrza, które do pomieszczenia nawiewa rekuperacja i schładza je o kilka ºC. Ponieważ nie dochodzi do przesuszenia, w domu panuje optymalny mikroklimat – środowisko sprzyjające nauce, pracy i wypoczynkowi.
Ogrzewanie zimą dzięki pompie ciepła i rekuperacji
Pompa ciepła (gruntowa lub powietrze-woda) efektywnie wykorzystuje energię odnawialną. Ciepło może być rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach za pomocą ogrzewania podłogowego. Ponadto, pompa przez cały rok zapewnia domownikom ciepłą wodę użytkową.
Połączenie urządzenia z rekuperacją daje wymierne korzyści. Pompa ciepła dba o komfort termiczny, a wentylacja mechaniczna gwarantuje wymianę powietrza na świeże. Ponadto, rekuperacja odzyskuje ciepło i przekazuje je do powietrza nawiewanego. W ten sposób oba układy współpracują, utrzymując w domu zadaną temperaturę.
Zasilanie z fotowoltaiki
Fotowoltaika jest dopełnieniem omówionych wyżej trzech systemów. Rekuperacja, klimatyzacja i pompa ciepła generują określone zapotrzebowanie na energię elektryczną, a panele fotowoltaiczne pozwalają je równoważyć. Wykorzystując energię pozyskaną ze światła słonecznego, nieruchomość staje się przyjazna dla środowiska.
Zobacz również:
Ekologiczne domy pasywne – porady Cold-Man
Najnowsze komentarze