Budownictwo pasywne nazywane jest technologią przyszłości. Dom pasywny jest ekologiczne i optymalnie wykorzystuje odnawialne źródła ciepła. Idea domu pasywnego zakłada brak tradycyjnego systemu grzewczego oraz minimalne zużycie energii w trakcie okresu eksploatacji. Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się rozwiązaniom wykorzystywanym w domach pasywnych, w tym podstawie jego funkcjonalności — wydajnej rekuperacji.
Co to jest dom pasywny?
Co to znaczy, że dom można nazwać pasywnym? W gruncie rzeczy oznacza to, że w jego obrębie nie trzeba produkować energii cieplnej. Dom pasywny zużywa nie więcej niż 15 kWh/m2 rocznie. Budownictwo pasywne opiera się na założeniu, że należy pozyskiwać, przetwarzać i zatrzymywać ciepło ze źródeł odnawialnych. Energia cieplna pozyskiwana jest między innymi przez odpowiednio rozmieszczone okna (energia słoneczna) oraz gruntowe wymienniki ciepła. Odzysk ciepła jest możliwy także dzięki wydajnej rekuperacji.
Podstawowe cechy budownictwa pasywnego
Standard pasywności dla domów jednorodzinnych zakłada kumulowanie energii cieplnej z gruntu, ze słońca oraz wytwarzanego przez domowników i przedmioty (odzyskanego dzięki rekuperacji). Rozważmy podstawowe cechy, które wyróżniają dom pasywny i sprzyjają redukcji strat cieplnych. Dom pasywny musi być usytuowany względem stron świata, żeby móc efektywnie pozyskiwać energię. W tym celu strona południowa wykorzystuje nasłonecznienie – jest maksymalnie doświetlona i zawiera duże przeszklenia.
Odpowiednie usytuowanie oznacza też staranne rozplanowanie układu pomieszczeń. Od południa lokalizuje się pokój dzienny i jadalnię, w których domownicy przebywają najczęściej. Pomieszczenia mniej używane, na przykład kuchnia, łazienka czy schowki gospodarcze umieszcza się w głębi domu. Dom pasywny kształtem przypomina zwartą i kompaktową bryłę. Nie ma komina, a garaż nie jest wbudowany w bryłę budynku. Dzięki temu minimalizuje się zużycie energii cieplnej.
Inni czytali również: Dla kogo przeznaczony jest program Czyste Powietrze?
Do budowy domów w technologii pasywnej wykorzystuje się budulce, które zapewniają wysoką akumulację cieplną. Są to np. bloczki silikatowe o dużej gęstości. Bloki silikatu długo się nagrzewają i powoli oddają ciepło. Powstają z nich ściany o odpowiedniej grubości, żeby maksymalnie ograniczyć straty energii. Duże znaczenie ma starannie wykonana termoizolacja. Ocieplenie ścian i fundamentów to nie wszystko. Stosuje się również odpowiednie materiały izolacyjne dla innych przegród budowlanych, w tym dachów oraz stropodachów.
Okna oraz drzwi wykorzystywane w domu pasywnym muszą być świetnie uszczelnione. Dodatkowo, od stron wschodniej i zachodniej stosuje się jedynie okna o niewielkich rozmiarach. Od północy w ogóle nie ma okien ani drzwi, aby zapobiec stratom cieplnym. Okna w domu pasywnym to zwykle modele 3-szybowe, z potrójnymi uszczelkami. Przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem. Współczynnik przenikania ciepła dla takiego okna nie przekracza 0,8W/m2K. Współczynnik przenikalności promieniowania słonecznego to co najmniej 60%.
Co więcej, w technologii pasywnej wykorzystuje się dachy z okapami. Dzięki temu można łatwo zakryć okno w lecie, co sprzyja wychłodzeniu pomieszczenia.
Wydajne i odnawialne źródła energii
Istnieje kilka sposobów na wspomagania ogrzewania domu pasywnego. Podstawowym sposobem jest wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła (GWC), które wstępnie podgrzewają doprowadzane powietrze. Stosuje się również nagrzewnice (np. w łazience), punktowe grzejniki elektryczne lub panele na podczerwień. Zasilanie zapewniają ogniwa fotowoltaiczne.
Ponieważ dom pasywny musi być szczelny, nie zaleca się wykorzystania wentylacji grawitacyjnej. Najkorzystniejszą opcją jest rekuperacja. Pozwala ona na odzysk ciepła z powietrza wentylowanego i zapobiega powstawaniu wilgoci. Jednocześnie wykazuje niskie zapotrzebowanie na energię.
Czym różni się dom pasywny od domu tradycyjnego?
Główną różnicą między domem tradycyjnym (czyli aktywnym) a pasywnym, jest poziom rocznego zużycia energii. W przypadku budownictwa tradycyjnego, zapotrzebowanie na energię sięga średnio 110 kWh/m2 rocznie. Dla budownictwa pasywnego o standardzie NF15, zużycie energii to maksymalnie 15 kWh/m2 na rok. Z punktu widzenia inwestora oznacza to ogromne oszczędności!
W domu tradycyjnym konieczne jest ogrzewanie paliwem stałym – gazem, olejem, węglem itp. Technologia pasywna jest ekologiczną alternatywą. Zakłada wykorzystanie energii odnawialnej, GWC oraz rekuperacji dla wydajnej wymiany powietrza wewnątrz budynku. Woda użytkowa podgrzewana jest dzięki energii słonecznej, wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne.
Doskonałe parametry sprawiają, że domy pasywne są rozwiązaniem przyszłości. Jeśli chodzi o minimalizację strat energii, znacznie wyprzedzają budownictwo tradycyjne, a nawet domy energooszczędne.
Rekuperator – podstawa dom pasywnego
Wydajny rekuperator pozwala na efektywną regulację wilgotności i wymianę powietrza w szczelnym domu pasywnym. Jest więc jednym z podstawowych elementów tej energooszczędnej technologii. W domu pasywnym dla zapewnienia optymalnych parametrów pracy wystarczy niewielka moc grzewcza. Rekuperacja to wentylacja mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej zapewnia szczelność i idealnie pasuje do technologii pasywnej. Zamontowane nagrzewnice powietrza pozwalają na osiągnięcie optymalnej i komfortowej temperatury wewnętrznej. Szczelna i profesjonalnie zamontowana rekuperacja spełnia więc rolę centralnego ogrzewania i zapewnia cyrkulację powietrza.
W przeciwieństwie do klimatyzacji, która wykorzystuje powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia, rekuperacja zapewnia wydajną wymianę powietrza. Z tego względu inwestorzy budujący domy pasywne najczęściej wybierają właśnie rekuperację.
Mocny rekuperator renomowanego producenta to podstawa zabudowy pasywnej. Wybór odpowiedniego modelu oraz montaż instalacji warto zlecić profesjonalistom. Pozwala to uzyskać najlepsze efekty i stworzyć szczelny system, zapobiegający stratom ciepła.
Zrealizowanie założeń budownictwa pasywnego wymaga wykorzystania dedykowanych rozwiązań, które od początku wpływają na przebieg prac. Z uwagi na zastosowane technologie i materiały budowlane, realizację projektu domu pasywnego najlepiej jest zlecić wykwalifikowanemu wykonawcy.
Zobacz również:
Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna?
Najnowsze komentarze